Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Złe dobrego początki...

Pokaż wątki Pokaż posty

Złe dobrego początki...

kabri 19:03, 28 cze 2022

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 29
Witam wszystkich, podczytuje już Ogrodowisko kilka lat ale mimo to mój ogród dalej bardziej stoi w miejscu niż się zmienia... Zawsze coś było przed nim, ale najwyższy czas to zmienić.
Mam jakąś swoją wizję, wiem mniej więcej jak chciałabym żeby w mym ogrodzie było bo wiele zdjęć waszych pięknych ogrodów mnie zainspirowało ale co z tego jak nie potrafię tego jakoś ze sobą połączyć...
Liczę na waszą pomoc, może uda się przy waszych wskazówkach jakoś to ugryźć i mając konkretny plan wziąć się do roboty
____________________
Karolina Złe dobrego początki...
kabri 19:18, 28 cze 2022

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 29
Na początek - robię trochę na opak i zaczynam od końca działki

Rabata pod płotem - po lewej chciałbym tam dwa bordowe nie za duże i nie za małe drzewka, pomiędzy jakieś ciemnozielone krzewy, jakieś fioletowe byliny (może kocimiętka,werbena patagońska?)
Oczekuję, że zakryje trochę niezbyt urokliwy gołębnik z tyłu ale nie wyrośnie wysoko ponad niego tylko będzie mniej więcej na równi...
Problemem jest tu idącą rura z wodą nie za głęboko pod ziemią,jest na szerokości 88 cm od końca płotu z lewej strony.
Przęsła mają po 2.5 m więc szerokość rabaty na około 7.5 m., no ale ta rura idzie więc nie wiem co może być od lewej strony płotu? Ziemia piaszczysta.... Stanowisko słoneczne.

Po prawej stronie furtki myślałam o tamaryszku i na tym moja inwencja się kończy... Pomocy... Jak to połączyć co będzie jakoś fajnie spójnie wyglądać, może macie jakieś pomysły?
W załączeniu moja działka i inspiracje bo o coś takiego mi chodzi tylko nie wiem jak to ugryźć...
____________________
Karolina Złe dobrego początki...
kabri 19:21, 28 cze 2022

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 29
____________________
Karolina Złe dobrego początki...
kabri 19:12, 29 cze 2022

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 29


To mój wstępny szkic, wiem że marny ale nie mam daru do rysunku.... Chciałabym coś w ten deseń jeśli chodzi o lewą stronę, na prawą oprócz tamaryszku nie mam pomysłu... Może coś doradzicie bo samej ciężko mi to idzie....

Nie wiem też czy Pissardi ma głębokie korzenie w jakiej odległości sądzić je od siebie i od tej nieszczęsnej rury z wodą? Czy może jest jakieś inne bordowolistne drzewko mające do 4-5 metrów i mające kilka pni a nie tylko jeden i koronę tak jak na inspiracji..?
Pęcherznica ma chyba płytko korzenie więc będąc w samym rogu powinno jej wystarczyć te 88 cm miejsca jak myślicie?
No i czy reszta roślin to dobry wybór i poradzą sobie w słońcu i ubogiej piaszczystej glebie ( derenie, budleja, kosodrzewina, kocimiętka) ? I jaka głębokość tej rabaty mi wystarczy bo nie wiem czy podsadzenie śliw, pęcherznicy i dereni kosodrzewina i kocimiętka zajmie dużo miejsca ? Nie chcę przesadzić... Pomocy
____________________
Karolina Złe dobrego początki...
kabri 19:15, 29 cze 2022

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 29


Jak widać próbowałam coś zrobić w programie ale oprócz wgrania swojego zdjęcia to poszło mi beznadziejnie... ale jakiś zarys jest. Podpowiedzcie czy będzie ok, patrząc na moje wypociny, a poprzednio dodane inspiracje??
____________________
Karolina Złe dobrego początki...
anuska2507 14:11, 30 cze 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2518
Hej! Myślę, że idziesz w dobrym kierunku, masz jakieś wstępne upodobania.

Na początek spróbuj ustawić sobie zielony podpis. W dziale "sprawy techniczne" są wskazówki jak to zrobić. Będzie łatwiej do ciebie trafić

Dałabyś radę rozrysować plan całej działki z najważniejszymi elementami i wymiarami? Patrząc na ten wstępny plan rabaty wydaje mi się, że 2,5 metra to za mało. Tyle ma moja rabatka na froncie, o którą pytałaś. Dobrze jest sprawdzić sobie docelowe wymiary roślin. Pissardii nie rosną zbyt wysokie, ale z nieszczepionych mogą wyjść szerokie potwory
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 14:18, 30 cze 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2518
Piaszczystą glebę trzeba wzbogacić obornikiem niegranulowanym, najlepiej końskim, ja daję bydlęcy. Ten gołębnik jest wasz? Gołębi nawóz też się nada, ale kojarzę, że on chyba będzie miał wysokie, zasadowe pH. Kompostem, korą przekompostowaną, mączką bazaltową. Najlepiej to zrobić po całości i teraz, dopóki jeszcze nie posadziłaś roślin.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
kabri 16:50, 30 cze 2022

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 29
anuska2507 napisał(a)
Hej! Myślę, że idziesz w dobrym kierunku, masz jakieś wstępne upodobania.

Na początek spróbuj ustawić sobie zielony podpis. W dziale "sprawy techniczne" są wskazówki jak to zrobić. Będzie łatwiej do ciebie trafić

Dałabyś radę rozrysować plan całej działki z najważniejszymi elementami i wymiarami? Patrząc na ten wstępny plan rabaty wydaje mi się, że 2,5 metra to za mało. Tyle ma moja rabatka na froncie, o którą pytałaś. Dobrze jest sprawdzić sobie docelowe wymiary roślin. Pissardii nie rosną zbyt wysokie, ale z nieszczepionych mogą wyjść szerokie potwory


Bardzo dziękuję za wskazówki i wszystkie cenne rady, spróbuję rozrysować plan działki jeśli to coś pomoże w ogólnym odbiorze ten podpis zaraz postaram się zrobić
____________________
Karolina Złe dobrego początki...
kabri 16:55, 30 cze 2022

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 29
anuska2507 napisał(a)
Piaszczystą glebę trzeba wzbogacić obornikiem niegranulowanym, najlepiej końskim, ja daję bydlęcy. Ten gołębnik jest wasz? Gołębi nawóz też się nada, ale kojarzę, że on chyba będzie miał wysokie, zasadowe pH. Kompostem, korą przekompostowaną, mączką bazaltową. Najlepiej to zrobić po całości i teraz, dopóki jeszcze nie posadziłaś roślin.


Z tym wzbogacaniem ziemi bardzo dziękuję za podpowiedź. Gołębnik nasz. Poczytam co i jak z tym nawozami już wiem mniej więcej od czego zacząć
____________________
Karolina Złe dobrego początki...
Agatorek 00:21, 01 lip 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Hej Karolina

Ania dobrze radzi, na początku trzeba wyznaczyć rabaty, poprawić glebę, a dopiero na koniec plan rozmieszczenia roślin. Ja zaczęłam od kupowania roślin i wykopania oczka na środku działki, ale ogólnie nie poleca się takiej kolejności

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies