Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata z bzami

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata z bzami

AgulaD 14:47, 26 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9
Hej, Mam do ogarniecia przedogorodek, strona poludniowa, patelnia. Ziemia piaszczysta przepuszczalna. Wymyslilam sobie bzy, ale nie wiem, czy cos takiego jak rabata z bzami w ogole istnieje, malo inspiracji w necie.
Kupilam juz kilka bzow syringa, do tego tawula genpei i pieciornik abbotswood. Jestem zielona w projektowaniu, i jak czytam forum, to sie zastanwiam czy to nie totalnie bez sensu kompozycja.
Wrzucam zdjecia przedoogrodka do zagospodarowania. Przed domem juz sa katalpy i wisnia ozdobna. poza tym trawka.





Pomozecie? myslalam zeby moze te bzy posadzic wzdluz stopni, a na rabate przed tarasem jednak cos innego wymyslic? totalnie mnie przerasta to zadanie..
Agatorek 15:40, 26 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13362
Cześć

Najpierw potrzebny jest plan działki (lub tylko przedogródka) z umiejscowionym domem, kostką, ścieżkami, gdzie jest brama, furtka, z podanymi wymiarami i tym, co tam jeszcze jest (np. plac zabaw, czy domek na narzędzia). Plus gdzie masz już posadzone rośliny.


____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
AgulaD 19:09, 26 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9


Cos takiego stworzyłam, na razie to głównie jedna wielka patelnia. Jedyna ścieżka to stopnie do furtki.
anuska2507 21:23, 26 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Hej pomysł na rabatę z bzem może być ciekawy. Moja mama wyprowadziła bez na takie wielopniowe drzewko, podobnie jak na inspiracjach, które pokazała Ci Anda. Ma podsadzić go turzycą Ice Dance, bo też ma go w przedogródku, ale na cienistym stanowisku. Jak będę u rodziców, to zrobię zdjęcie.
Ty na rabatę w słońcu możesz wybrać jakieś niewysokie trawy, kuliste tuje.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
LIDKA 22:33, 26 mar 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7305
Fajny plan posesji. Masz już porządek.
A myślałaś o żywopłotach?

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
AgulaD 11:20, 27 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9
LIDKA napisał(a)
Fajny plan posesji. Masz już porządek.
A myślałaś o żywopłotach?


Dzięki, tak mam już płotno, i boje się zasmiece to bez pomyslu. Mąż upiera się na cis. Mi też się podoba tylko wolno rośnie.
AgulaD 11:24, 27 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9
anuska2507 napisał(a)
Hej pomysł na rabatę z bzem może być ciekawy. Moja mama wyprowadziła bez na takie wielopniowe drzewko, podobnie jak na inspiracjach, które pokazała Ci Anda. Ma podsadzić go turzycą Ice Dance, bo też ma go w przedogródku, ale na cienistym stanowisku. Jak będę u rodziców, to zrobię zdjęcie.
Ty na rabatę w słońcu możesz wybrać jakieś niewysokie trawy, kuliste tuje.


Dzięki tak ten pomysł żeby to było drzewo a nie krzaczor zmienia dużo. Tylko mam lęki z czym go łączyć muszę zrobić rysunek w paincie poglądowy. Tak,trawki i lawendy lub kocimiętki będę próbować.
Anda 12:50, 27 mar 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
AgulaD napisał(a)

Dzięki, tak mam już płotno, i boje się zasmiece to bez pomyslu. Mąż upiera się na cis. Mi też się podoba tylko wolno rośnie.


Cisy są świetne i wcale tak wolno nie rosną. Musiałabyś jedynie zadbać o ziemię, bo pisałaś że masz piaszczystą. Na piaszczystej glebie dobrze rosną też klony polne, a z nich rownież można zrobić świetny i gęsty żywopłot. Ciąć trzeba wszystkie żywopłoty oprócz mieszanych, naturalistycznych.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Judith 17:02, 27 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10033
Dzień dobry,
piekną masz bazę do ogrodowych działań
Przed tym wspaniałym oknem pasowałyby kwiaty kwitnące długo, tak by zapewnić sobie piękny widok . Patelnia, zatem może róże? I do tego towarzystwo zwiewnych traw (molinia variegata, rozplenica hameln) oraz inne kwitnące byliny zapewniające kolor, gdy róże kończą kwitnienie (lub maja przerwę w kwitnieniu) - lawenda, szałwia, jeżówki (nie wszystko na raz oczywiście ).
Bzy dałabym bliżej ogrodzenia, ta by stworzyły ażurową przesłonę.
Powodzenia!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
AgulaD 07:17, 28 mar 2023

Dołączył: 26 mar 2023
Posty: 9
Judith napisał(a)
Dzień dobry,
piekną masz bazę do ogrodowych działań
Przed tym wspaniałym oknem pasowałyby kwiaty kwitnące długo, tak by zapewnić sobie piękny widok . Patelnia, zatem może róże? I do tego towarzystwo zwiewnych traw (molinia variegata, rozplenica hameln) oraz inne kwitnące byliny zapewniające kolor, gdy róże kończą kwitnienie (lub maja przerwę w kwitnieniu) - lawenda, szałwia, jeżówki (nie wszystko na raz oczywiście ).
Bzy dałabym bliżej ogrodzenia, ta by stworzyły ażurową przesłonę.
Powodzenia!


Dzięki za wszystkie podpowiedzi! Zbieram ,zapisuje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies