Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Podwiązywanie wysokich hortensji

Pokaż wątki Pokaż posty

Podwiązywanie wysokich hortensji

ZbigniewG 20:21, 21 paź 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Filomena prosta drastyczna i skuteczna metoda
wytnij przy ziemi(do 10cm) najgrubsze pędy(chyba 4) a pozostałe cienkie wyprostuj do pionu
i nie pozwalaj by z pędów robiły się coraz dłuższe miotły
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Filomena 17:01, 17 lis 2015


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Dziękuję Zbyszku za odpowiedź.
Taka metoda spowoduje wycięcie wszystkiego , nie ma tam młodych przyrostów od dołu.
Problem rozwiązał się połowicznie, ponieważ musiałam nieadwno usunąć klon z powodu werticiliozy i hortensje otrzymały nową przestrzeń.
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Gardenarium 19:25, 17 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wytnij wszystko jak radzi Zbyszek, ale młode właśnie i cieniutkie całkiem zlikwiduj. Czyli wytnij wszystko nisko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Filomena 07:58, 18 lis 2015


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Dziekuję Danusiu za odpowiedź, uznaję ją za przełomową.
Twój post upewnił mnie bowiem w przekonaniu nad pozostawieniem hortensji w formie w jaką dotychczas urosły. Jest to tak drastyczna metoda, że nie jestem w stanie tego zrobić.
Moim celem jest ich delikatne obniżenie a nie pozbawienie się atrakcyjnych krzewów przy samym domu na okres 2-3 sezonów. Raczej będę czekać na dorośnięcie bukszpanów i cisa aby zmniejszyć dysonans w pokroju tych roślin; który już zresztą się zaciera. Najwyżej będę wyglądać latem przez inne okno.
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Gardenarium 08:56, 18 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie masz racji, albo źle odczytujesz moją poradę

tak wyglądają hortensje w pierwszym roku po przycięciu w dobrej glebie i z wodą w korzeniach (nie mam na myśli suchego stanowiska, gdzie nie będą miały siły odbić).

Chodzi o to, że one nisko wypuszczają masę pędów i powstaje po prostu "kula". Trwa to dwa miesiące a nie kilka sezonów







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:57, 18 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na kalinie na lewo obok (zielona kula) widać efekt. tak samo wyglądały te hortensje przed kwitnieniem



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:59, 18 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze jedna fotka dla zobrazowania przeciwieństwa hortensji podwiązywanej wysoko:

Hortensje cięte nisko przy ziemi, pędów jest sporo, są sztywne i krótkie.






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 19:31, 18 lis 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Filomena Szefowa wyłożyła kawę na ławę a teraz zerknij na pismo obrazkowe czerwone kropki na najgrubszych pędach do wycięcia przy samej ziemi, zielone na cienkich do wyprostowania i lekkiego skrócenia



te cienkie traktuję jako pędy awaryjne dla młodej ogrodniczki bo u siebie zrobiłbym tak jak pisze Danusia

na oko i z foto widać że 6 do wycięcia i 6 do skrócenia a piszesz że musiałabyś wszystkie

(kolorowe kropki to nie miejsca cięcia tylko zaznaczone pędy)
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Filomena 07:17, 19 lis 2015


Dołączył: 28 maj 2014
Posty: 1373
Gardenarium napisał(a)

(...)
Chodzi o to, że one nisko wypuszczają masę pędów i powstaje po prostu "kula". Trwa to dwa miesiące a nie kilka sezonów



to jest argumentacja zrozumiała dla przeciętnego amatora.
Dziękuję bardzo Danusiu

ZbigniewG napisał(a)
Filomena Szefowa wyłożyła kawę na ławę a teraz zerknij na pismo obrazkowe czerwone kropki na najgrubszych pędach do wycięcia przy samej ziemi, zielone na cienkich do wyprostowania i lekkiego skrócenia



te cienkie traktuję jako pędy awaryjne dla młodej ogrodniczki bo u siebie zrobiłbym tak jak pisze Danusia

na oko i z foto widać że 6 do wycięcia i 6 do skrócenia a piszesz że musiałabyś wszystkie

(kolorowe kropki to nie miejsca cięcia tylko zaznaczone pędy)


Dziękuję Zbyszku za tak duże zaangażowanie, jestem Ci wdzięczna za nie.

Myślę, że te cenne uwagi przydadzą się nie tylko mojej skromnej osobie, ale również całej rzeszy innych, którzy teraz namiętnie sadzą hortensje mając później w/w dylematy .
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Filomena-w zielonej aptece
Gardenarium 07:43, 19 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wytnij ze środka te słabe pędy, one tylko niepotrzebnie osłabią krzew, a kwiaty z nich będą żadne
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies