Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Klimaty świąteczne, ogrody w Szwecji

Pokaż wątki Pokaż posty

Klimaty świąteczne, ogrody w Szwecji

Pszczelarnia 19:19, 19 lut 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Magdo, też tak uważam. Szwecja ma to coś w sobie. Mnie urzekła w całości.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Magda_BO 21:37, 08 paź 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
To dorzucam jeszcze kilka świeżych obrazków. W Sztokholmie jest kilka naprawdę ciekawych ogrodów. W Ogrodzie Królewskim w tym roku przygotowano taka rabatę jednoroczną:




jak widać dominującą rośliną jest szarłat w kilku odmianach. Do tego to co lubmy: werbeny, szałwie, kleoma, tytoń, trawy.
Fantastyczna, trochę drapieżna kompozycja...
Jak Wam się podoba?
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Joku 21:06, 09 paź 2014


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12068
Całkiem ładne. Za szarłatem dotychczas nie przepadałam, ale ten bordowy (?) jest piękny. Rabaty z roślin jednorocznych zaczęły mi się podobać po zobaczeniu ogrodu Kasi B. Kombinuję gdzie by takową upchnąć .
Chętnie obejrzę kolejne zdjęcia, a za obecną fotorelację dziękuję.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Magda_BO 08:10, 10 paź 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Proszę uprzejmie... zdjęć mam bardzo dużo, wczoraj poszłam tam znowu...
A poza tym poszłam jeszcze w kilka innych miejsc. Zwiedzam Sztokholm "z ogrodowego punktu widzenia"
Tak, też myślałam o ogrodzie Kasi, żałując, że nie mam już prawie wolnego miejsca.
kolejne obrazki:

Tutaj też szaleństwo werbenowe. Poza wysoką, na wielu rabatkach widzę niskie odmiany w kilku odcieniach fioletu, ale drobniejsze niż te co u nas na balkonach...

Wersja zwisła szarłatu, hmmm, skojarzenia różne, jak trąba słonia?

czerwona szałwia, dla mnie trochę gryzie się z tymi fioletami, ale czemu nie... Pomiędzy roślinami widać tez bordowa piórkówkę.

I na koniec rabata z daleka. Znalazłam już tutaj nasiona tej odmiany białego tytoniu, o kwiatach jak narcyzy. Mogłabym mieć u siebie taką rabatę w całości. Pogodziłabym się z nawet z jej zimowa pustką, żeby w sezonie mieć tak jak tu...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 20:16, 13 paź 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Ogród Botaniczny w Sztokholmie...

Piękna XIX wieczna mała szklarnia, unikalna w Skandynawii, teraz jest wykorzystywana jako miejsce uprawy ciepłolubnych roślin wodnych.

A tu budynki Uniwersytetu Sztokholmskiego widoczne ponad bogatą kolekcją systematyczną, wykorzystywaną głównie do zajęć dydaktycznych.

W ogrodzie jest tez część jednoroczna, zmieniająca się co sezon, choć podzielona na część ziołową i warzywną. W tym roku wiodącym tematem nasadzeń były rośliny włókniste i barwierskie, dlatego na rabatach prezentowano wełnę zabarwioną ekstraktem z danej rośliny. O tak jak tu, na takiej jakby procy.

Spędziłam w tym ogrodzie cały dzień, znalazłam wiele inspiracji i ciekawostek. Gorąco polecam na dłuższy spacer przy okazji wizyty w Sztokholmie!
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Joku 11:30, 14 paź 2014


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12068
Domyślam się że wyjazd był baaardzo udany.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Magda_BO 11:46, 14 paź 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Oj tak. Jolu, bardzo udany. Z książką o zielonych ogrodach Sztokholmu w ręku, biegałam w swoim żywiole!

padając chwilami na kolana aby zrobić zdjęcia takim cudeńkom...

Tyle inspiracji!
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Pszczelarnia 12:13, 14 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A ja po ogrodzie w Uppsali świadomie ominęłam ten ogród... . Mus zobaczyć.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Magda_BO 12:51, 14 paź 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Jak to ominęłaś? Mus, mus, zwłaszcza w lecie, teraz szklarnie zamknięte...
Dorzucić coś jeszcze na zachętę?
jest cudny ogród warzywny, jest fantastyczna restauracja w dawnej szklarni..
o taka

jest nawet centrum ogrodnicze, o jak ja cierpiałam! wracałam bez dużego bagażu, więc mogłam tylko upchnąć się do małego bagażu podręcznego! ale i tak cebulki miniaturkowych amarylisów, zawinięte w czapkę i przytulone do aparatu fotograficznego przywiozłam...
A poza tym ogrodem, w Sztokholmie jest jeszcze kilka innych, też pięknych...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Pszczelarnia 15:58, 14 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
To może ogród warzywny, pokażesz?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies