Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Klimaty świąteczne, ogrody w Szwecji

Pokaż wątki Pokaż posty

Klimaty świąteczne, ogrody w Szwecji

monteverde 01:40, 28 gru 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ale powinni zwrócić, przecież im to na nic tymi skrzynkami wyżywić się nie można to warzywa sprowadzają?
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gabriela 09:32, 28 gru 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Ewa, fantastyczne zdjęcia, ja właściwie nic nie wiem o ogrodach w Szwecji, czytałam kiedyś w Ogrodach artykuł o ogrodzie Linneusza i zastanawialiśmy się czy nie wybrać się tam w maju, ale stwierdziłam że dla jednego ogrodu nie ma sensu, a w tej Szwecji to zimno w maju będzie. A tam jest tak pięknie i może jakieś inne ogrody by się znalazły. W Szwecji byłam tylko w Karlskronie, ale nie zobaczyłam wiele, bo mimo że to było lato, pogoda była paskudna, lało i wiało i tylko na krótko zeszłam z promu no i zniechęciałam się do kierunku północnego.
Ciekawe dlaczego nie uprawiają warzyw, przecież zwłaszcza na południu klimat nie jest aż tak surowy, żeby to było niemożliwe.
A skrzynie jak na ogród reprezentacyjny, to dość siermiężnie wyglądają. A poza tym skoro uprawiają je pod drzewami, w cieniu, w kraju gdzie słońca i ciepła i tak nie ma za wiele, to cała ta uprawa nie ma sensu.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
badara 10:59, 28 gru 2011


Dołączył: 04 lut 2011
Posty: 1347
Ewo,pięknie pokazałaś Szwecję ,byłam tam dawno i krótko ,niewiele widziałam,wydał mi się ten kraj bardzo uporządkowany ale zimny, a tu proszę ,w twojej relacji wygląda całkiem sympatycznie,dzięki za tak fajną wycieczkę
____________________
Cały rok w ogrodzie zapraszam http://www.zkwiatkanakwiatek.blogspot.com/
Joku 13:20, 28 gru 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12089
Obejrzałam kilka razy zdjęcia. Bardzo ciekawa relacja, uwielbiam takie. No i cieszę się że nie jest to jedynie moja "przypadłość" w czasie podróży, tzn. robienie zdjęć domom, oknom, ogrodom, ciekawym miejscom. Mąż zazwyczaj wtedy na mnie dziwnie patrzy, albo po prostu ucieka
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gardenarium 15:49, 28 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja tak samo robię, czasem mi tylko głupio, gdy "tubylcy" patrzą..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 16:57, 28 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Szwecja nie jest zimnym krajem. Zaprzeczam. Szwedzi są po prostu nieco powolniejsi. Co do ogrodów - faktycznie uczty dla oka nie ma. Widziałam w Sztokholmie ogród pod gołym niebem, w którym zadziwiająco wiele roślin rosło (jak na moje wyczucie) ale okazało się, że jest on ..... podgrzewany.

Jedyny problem, jaki ma się na początku w obcowaniu ze Szwedami, to taki, że będąc powściągliwymi i akuratnymi mają wiele tematów tabu, których nie należy poruszać nawet w gronie rodzinnym (min. bardzo trudno o dyskusję polityczną, tematy zarobków, zdrowia). Chętnie opowiadają o podróżach.
Jarosław Iwaszkiewicz kiedyś napisał, że Podlasie bardzo przypomina mu Szwecję i gdybyśmy nie przeżyli gehenny wojny, to Podlasie byłoby tak rozwinięte jak Skania (prowincja szwedzka, długo była pod panowaniem Duńczyków). I tam jest bardzo podobnie, czuje się i widzi wiele wspólnego.


Co do upraw warzywnych: cała Skania to spichlerz Szwecji - obsiana rzepakiem i zbożem wszelakim. Ale nie wiem, jak to jest z tymi warzywami (nawet na prawdziwej wsi - a tych widziałam bez liku). Nie ma. Kupuje się z celofanem w sklepie i to nie smakuje wcale. Stąd pewien problem z gotowaniem u osób przyzwyczajonych do zieleniny. Truskawki to rarytas. To było dla mnie dziwne. I jednak prohibicja (system bolaget - tak nazywają się sklepy specjalistyczne dozujące alkohol w określonych godzinach i w odpowiedniej cenie).
Pamiętacie z Książek Astrid Lindgren tańce wokół choinki? Tańczą całe rodziny - faktycznie.
Może być również tak, że jest w Szwecji zgoła inaczej ale ja podczas moich pobytów miałam kontakt z takimi ludźmi, takie sytuacje zaobserwowałam i tak to opisałam.
Gabrysia, w maju do Szwecji warto jechać na buki: są to piękne połacie lasów, w których buki zaczynają puszczać liście ogrzane promieniami słońca. Widok niezapomniany. I te lśniące tafle jezior zawsze gdzieś w oddali. Bajka.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gabriela 17:27, 28 gru 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Mnie się Szwecja kojarzy nieodmiennie ze skandynawskim wzornictwem i filmem Fanny i Aleksander Bergmana, uwielbiam.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Pszczelarnia 17:31, 28 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gaba, mają dobrą kawę, tylko źle parzą. Jak jechałam, to koleżanka mówiła, że ona by chciała Tschibo się napić..... . Mają też dobry jazz (+Norwedzy).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gabriela 17:37, 28 gru 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
I taki specyficzny folk hard rock, mój syn tego słucha.
A co do kawy - nie lubię, herbaciara jestem, więc bym tak nie cierpiała. Ale mój mąż - już tak.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Magda_BO 21:31, 18 lut 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Widzę, że wątek już stary, ale co tam...
Ja zdecydowanie polecam ogrodową wyprawę do Szwecji. Naprawdę jest na co patrzeć.
Są cudne ogródki działkowe, często w centrum miast, to pozostałość z biednych czasów okołowojennych, a teraz pieczołowicie pielęgnowana tradycja.

Są cudne ogrody pokazowe, z opisami roślin, dobranych tak, żeby motylom było dobrze.

Są ciekawe przykłady zieleni publicznej w parkach, przy ulicach, na stacjach metra.

O nieskończonych zasobach sklepów wnętrzarskich nie wspomnę. Dekoracje, drobiazgi, dodatki a wszystkie w takim fajnym stylu, że chciałabym mieć wszystkie...
Poza zielenią stworzoną ręką człowieka są tereny naprawdę naturalne: lasy, jeziora. Doskonałe miejsce do podglądania roślin skalnych, porostów...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies