Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Berberys - Berberis

Pokaż wątki Pokaż posty

Berberys - Berberis

noether 15:49, 17 maj 2020

Dołączył: 03 maj 2019
Posty: 17
Dzień dobry

Mam przed domem śmietniki, które chciałabym czymś zasłonić. Mam też 4 berberysy do zagospodarowania, na które kompletnie nie mam pomysłu: 2x Erecta i 2x Red Pillar. Da się coś z tego sklecić? Jak tak - w jakiej konfiguracji i z czym je zestawić?

Z góry dziękuję za poświęcony czas
SylwiaBe 16:16, 17 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 852
noether napisał(a)
Dzień dobry

Mam przed domem śmietniki, które chciałabym czymś zasłonić. Mam też 4 berberysy do zagospodarowania, na które kompletnie nie mam pomysłu: 2x Erecta i 2x Red Pillar. Da się coś z tego sklecić? Jak tak - w jakiej konfiguracji i z czym je zestawić?

Z góry dziękuję za poświęcony czas

Oczywiście, że się da, a berberysy uwielbiam
Możesz np dać 2 x Erecta, obok 2 x Red Pillar, w rozstawie załóżmy co 40cm-50cm, a pod nimi coś niższego żółtego jako obwódkę, np tawułę japońską Golden Princess lub trzmielinę Fortune'a Emerald'N'Gold. Zależy ile masz tam miejsca.
A już najlepiej te pytanie zadaj w pojedynczych nt projektowania, ktoś pewnie coś pomoże i wstaw zdjęcie, wymiary etc
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
asiula_1982 23:32, 26 maj 2020

Dołączył: 26 maj 2020
Posty: 2
Moi drodzy, marzy mi się taki żywopłocik z berberysów. Wydaje mi się, że będę potrzebowała do tego celu berberysa Green Carpet. Doradźcie proszę jak gęsto je posadzić? Czy co 80 cm będzie zbyt rzadko? Nie musi to być bardzo ścisły żywopłot.
SylwiaD 09:20, 31 maj 2020

Dołączył: 31 maj 2020
Posty: 1
Drodzy forumowicze, czy jesteście w stanie mi pomóc? Coś takiego dopadło mojego berberysa(sadzonka zakupiona w ogrodniczym i posadzona 3 tyg temu). Tydzień temu przymrozek i prawie codziennie deszcz. Da się go uratować? Był naprawdę piękny....
SylwiaBe 09:46, 31 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 852
Cześć Sylwio
Z doświadczenia wiem, że tak się czasem dzieje że swieżo posadzonymi berberysami. Dla przykładu: w tamtym roku posadziłam kilka Chiquita, Tiny Gold oraz Summer Sunset. Wszystkie, poza 1 egzemplarzem Chiquita miały po jakimś miesiącu od posadzenia praktycznie wszystkie zaschnięte listki. Już miałam wyrzucać, ale coś mnie tknęło, żeby ich nie ruszać i chwała! Odżyły, mają się bardzo dobrze tu przykład, coby nie być gołosłowną
Natomiast w tym roku posadziłam większą ilość moich ukochanych berberysów i jedynie 2 Marie są takie zamierające,a reszta jest ok - w tym roku dłużej trzymałam w wodzie każdą roślinkę tuż przed wsadzeniem do gruntu, żeby dobrze namoczyć bryłę korzeniową.
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
uciu 12:57, 30 cze 2020

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 25
Wątek długi - może ktoś w skrócie napisze kiedy ciąć berberysy?
Mam kilka posadzonych w tamtym roku. NIe były cięte nigdy.
W tym roku ją już takie duże że kładą się na ziemi (red pillar).
Troche szkoda teraz ciąć te młode przyrosty...
SylwiaBe 17:39, 30 cze 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 852
uciu napisał(a)
Wątek długi - może ktoś w skrócie napisze kiedy ciąć berberysy?
Mam kilka posadzonych w tamtym roku. NIe były cięte nigdy.
W tym roku ją już takie duże że kładą się na ziemi (red pillar).
Troche szkoda teraz ciąć te młode przyrosty...

Teoretycznie można teraz przycinać, już nie kwitną, więc spokojnie, tylko nie w mokrą pogodę oczywiście
P.S. to na pewno odmiana "Red Pillar" ? Bo ona jest raczej kolumnową, zwartą odmianą, dopiero starsze egzemplarze się rozkładają na boki
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Julka99 17:37, 28 maj 2021

Dołączył: 22 kwi 2021
Posty: 5
Dzień dobry. Kupiłam berberysy kolumnowe Orange Tower w słońcu jak i w cieniu wyglądają przepięknie i zastanawiam się co posadzić przed nimi, pomożecie, bardzo dziękuję.
dzika_roza 16:59, 29 maj 2021


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
czy berberys Erecta to dobry pomysł na tło dla hortensji?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
SylwiaBe 20:49, 06 cze 2021


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 852
dzika_roza napisał(a)
czy berberys Erecta to dobry pomysł na tło dla hortensji?

Jeżeli dla odmian niskich hortensji to tak, jeżeli wysokich odmian to już nie, bo takie hortensje będą wyższe od berberysów
Ja np mam za hortensjami "Little Lime" berberysy "Maria" i "Red Rocket"
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies