Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Berberys - Berberis

Pokaż wątki Pokaż posty

Berberys - Berberis

Karol99 12:58, 13 maj 2018


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Pewnie, berberysy uwielbiają słońce. A nie wolisz bardziej jakiegoś zadarniającego?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Nowa12 09:45, 15 maj 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
asiak napisał(a)


Ooooo, to tym bardziej się cieszę, że go zakupiłam Danusiu, a co do niego będzie pasować? Mam taka rabatkę z 70 cm i mam dylemat, co dać mu do towarzystwa

Ps. Już go dostałam, jest piękny



Berberys Orange Ice - też go kupiłam w zeszłym roku. Taka żarówka na rabacie zwłaszcza na jasnym żwirku. Wydaje mi się, że jest najbardziej jaskrawy ze wszystkich berberysów jakie znam. Mnie się strasznie podoba chociaż jest malutki i chyba wolno przyrasta.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 11:15, 17 maj 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
I zdjęcie Orange Ice na tle berberysów Admiration. W słońcu są bardziej pomarańczowe.

____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Trudnepoczatki 08:26, 18 maj 2018

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 57
Moi drodzy mam do Was pytanie. Gdzieś wyczytałam że barberysy nie mogą rosnąć blisko traw bo ostają jakiej choroby. Czy to jest prawda? Szkoda byłoby mi rujnować całą rabatę żeby teraz przesadzić berberysy zdala od traw.
Mazan 12:58, 18 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Trudnepoczatki

Przesadzanie i tak nic by nie dało. Rdza jest przenoszona na wiele sposobów i tylko zabiegi preparatami typu Zato czy Tebukonazolem można infekcję opanować. Wyobraź sobie, że okoliczni rolnicy będą na Ciebie psioczyć za siedlisko zarazy niszczącej zboża. To właśnie ta choroba, o której piszesz - rdza zbożowa.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Karol99 15:25, 18 maj 2018


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Ja słyszałem, ze na rdzę podatny jest berberys zwyczajny, natomiast nie berberys Thunberga.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
mikina34 13:14, 02 sie 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Moje Admiration rosły zbyt blisko Ice Danców, te sie sporo rozrosły i je za mocno zasłaniały. Efektem są zbyt mocno wyciągnięte i "rozlazłe" krzaczki berberysów (nie wspominając o zzielenieniu). Ponieważ to odmiana, której nie zaleca się przycinać zastanawiam się, czy jednak jak mocno przytnę żeby się zagęściły to przeżyją czy raczej je wykończę?
Poniżej jeden z takich egzemplarzy
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Anabell 21:45, 02 sie 2018


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
mikina34 napisał(a)
Moje Admiration rosły zbyt blisko Ice Danców, te sie sporo rozrosły i je za mocno zasłaniały. Efektem są zbyt mocno wyciągnięte i "rozlazłe" krzaczki berberysów (nie wspominając o zzielenieniu). Ponieważ to odmiana, której nie zaleca się przycinać zastanawiam się, czy jednak jak mocno przytnę żeby się zagęściły to przeżyją czy raczej je wykończę?
Poniżej jeden z takich egzemplarzy


Przesadź trawki lub Admiration.
Ja Admirationy co rok koryguję wiosną, nadaję kształt spłaszczonej kuli mniej się rozpadają.
Teraz za duże upały by mocniej przyciąć.
Ja swoje małe obwódki z berberysów będę jeszcze przycinała, ale są zdrowe.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
mikina34 09:49, 03 sie 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Haniu, własnie dlatego przesadziłam je już jakiś miesiąc temu, złapały kolor zastanawiam się czy w ogóle mogę je przyciąć jeszcze w tym roku czy dopiero na wiosnę?
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Toszka 13:28, 07 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
W tym roku juz zbyt późno na cięcie, bo nowe przyrosty nie zdążą zdrewnieć i przemarzną. Na wiosnę przytniesz bez ryzyka.
Drugie cięcie robić można w lipcu. Najlepiej do połowy lipca.
Ten berberys jak każdy inny ładnie reaguje na cięcie. Swoje od kilku lat prowadzę nisko i tnę ok 10-15cm nad ziemią.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies