Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mój pierwszy ogród warzywny

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój pierwszy ogród warzywny

malvina 12:41, 09 lut 2012


Dołączył: 09 lut 2012
Posty: 4
Hej,

to mój pierwszy post na Waszym forum, więc witam się z Wami wszystkimi bardzo serdecznie i od razu proszę o wyrozumiałość

Planuję założyć mały, warzywny ogródek. Zupełnie nie wiem jak się za to zabrać, bo będzie to mój pierwszy ogród. Nigdy wcześniej nic nie robiłam w ogrodku. Mamy kawałek miejsca za domem i warto byłoby je wykorzystać. Jest kilka warzyw, które chciałabym tam posadzić, ale potrzebuje troche Waszej pomocy! Ziemia w żaden sposób nie jest przygotowana. Narazie rośnie wszędzie trawa i gdzie niegdzie jakieś krzaczki ozdobne. Wiem, że od marca, czy kwietnia już przydałoby się sadzić warzywa. Myslę, że już najwyższa pora się za to wszystko zabrać! Tylko pozostaje pytanie: JAK?!

Myślę, że chciałabym tam posadzić:
- groszek,
- szczypiorek,
- sałate,
- marchewke,
- cukinie,
- fasolkę szparagową,
- rzodkiew,
- może z trzy krzaczki pomidorków.


Byloby fajnie posadzić jeszcze:
- bazylię,
- roszpunkę,
- rucolę,
- szczaw.


Z owoców to może tylko truskawki i poziomki.

Miejsca jest calkiem sporo, a ogród wydaje mi sie być całkiem nieźle nasłoneczniony. Jeśli macie jakieś rady jak się za to wszytsko zabrać to będę bardzo wdzięczna! Jakie nasiona wybrać, czy sadzić je od razu do gruntu, jak przygotować ziemię itp.?

Pozdrawiam
Malwina
____________________
Neska 12:53, 09 lut 2012


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 2377
Witaj! najlepiej zajrzyj tutaj Ogród warzywny - koleżeńskie porady Znajdziesz tu wiele praktycznych rad.

Dodatkowo podpowiedź masz zawsze na nasionach co i w jakim czasie wysiewać. Na forum jednak chętnie Ci pomożemy jeśli będziesz miała jeszcze jakieś wątpliwości.

Ja szczypiorek dostałam od koleżanki taki wykopany z ziemi nie męczyłam się więc z wysiewaniem. O reszcie warzyw poczytasz w poradach co przy czym warto sadzić. Bazylię dobrze posadzić przy pomidorach. Pomidorki sadziłam koktajlowe, ale szybko dopadła je zaraza(lało przecież całe klato). W tamtym roku siałam pierwszy raz rukolę wzeszła bez problemu. Fajnie też jest zrobić grządkę z ziołami.
____________________
Pozdrawiam Kasia - Ogród na skraju sadu
malvina 12:55, 09 lut 2012


Dołączył: 09 lut 2012
Posty: 4
Poczytałam troszkę tamten watek. W zasadzie dużo rzeczy można tam znaleźć. Ale powiedzcie mi po pierwsze, jak mam przygotowadz ziemie pod ten ogródek? Tym bardziej, że wcześniej nic tam nie było robione, a czytałam, że ziemię najlepiej przygotować już na jesień.
____________________
Neska 13:08, 09 lut 2012


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 2377
Dobrze przygotować ziemię na jesień. Jednak ja na moim ugorze też siałam rośliny w ziemię, która na jesień nie była przygotowana. Nie wiem jak jest u Ciebie u mnie był ugór nie koszony przez wiele lat. Walczyłam z tą murawą aż wreszcie wszystko przykryłam czarną folią i po miesiącu chwaściory przegniły i ziemię lekko dało się przekopać. Nie miałam wtedy kompostu, obornika. Jednak zbiory były udane.
____________________
Pozdrawiam Kasia - Ogród na skraju sadu
Pszczelarnia 13:22, 09 lut 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Witaj, powiem tylko, że najczęściej wysiewamy warzywa. Sadzimy rozsady warzyw. Na wiosnę po prostu przekopać, oczyścić z chwastów, wyrównać, zgrabić i zasiać. Pomidorom w dołek przy sadzeniu rozsad można dać trochę przerobionego obornika. Nie należy się zamartwiać, że 1 rok zaczynamy bez obornikowania.

To bardzo fajne, że ktoś zakłada wątek ze względu na ogródek warzywny. Od warzywnika zaczynając.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
malvina 13:28, 09 lut 2012


Dołączył: 09 lut 2012
Posty: 4
Kwiatki jakoś mnie nie interesują. Mam pragmatyczne podejście do ogrodka i lubie świeże warzywa. Jak tylko dzisiaj wrócę do domu to od razu przemyślę konkretnie gdzie umiejscowić ogródek. Mamy jakieś krzewy ozdobne, może będzie trzeba coś wyciachać. Dzisiaj przemyślę i rozplanuje ogródek. Co gdzie ma być, bo już wiem, że niektóre ważywa nie mogą być obok siebie. hehe... niech tylko śnieg stopnieje to zaczne kopanie
____________________
hanka_andrus 13:36, 09 lut 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Witaj! Zapytam ,czy masz dostęp do kompostu,jeżeli nie , to po przekopaniu wsyp trochę suchego obornika/można kupić w ogrodniczym/,ale tylko pod te rośliny ,które wymagają obfitego nawożeni/cukinia,pomidor,sałata/Inne powinny sobie poradzić,chyba ,że jest tam ziemia po budowlana, to wtedy trzeba nawieźć wszystko.
Szczaw kup taki ,który ma duże liście, groszek najlepiej cukrowy,albo taki ,który można nawet smażyć,
Cebula dymka -na szczypior i do późniejszego wykorzystania główek.
Marchew-wg uznania,ja preferuję późną-perfekcję.
Powodzenia.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Neska 13:37, 09 lut 2012


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 2377
Jednak takie kwiatki jak aksamitki, nasturcja, nagietki, lawenda pomagają nam walczyć ze szkodnikami. Weź je pod uwagę i wkomponuj w swój ogródek warzywny.
____________________
Pozdrawiam Kasia - Ogród na skraju sadu
Neska 13:40, 09 lut 2012


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 2377
A jeśli myślisz o ogórkach to między ogóry możesz posiać koperek. Marchewkę razem z cebulką dymką. Tak jak selery i pory na przemian rząd selera rząd pora itd
____________________
Pozdrawiam Kasia - Ogród na skraju sadu
Gardenarium 16:02, 09 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witam i podsyłam linki do naszych licznych artykułów na temat warzyw w ogrodzie. Sa tam opisane najnowsze światowe trendy w uprawie ogrodów.
Jestem za kwiatami w warzywniku, ponieważ wspomagają w walce z nicieniami (aksamitka).

Skoro to jest Twój główny watek to może przeniesiemy go do "Naszych ogrodów"?

Warzywa w ogrodzie nieco inaczej

Ogród warzywny w Sissinghurst

Ogrodnictwo dla dzieci

Zmianowanie upraw warzywnych w Sissinghurst

Ogrodnictwo rodzinne

Małe ogródki kuchenne

Kompost w ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies