Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie, proszę !

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie, proszę !

bietka 00:28, 01 mar 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Alinko,na starej działce mam kilkunastoletniego świerka kłującego i jest ogromny,chyba że odmiana 'Iseli Fastigiate', mam go, jest piękny, ale on z kolei bardzo wolno rośnie.
Pewnie miałabym kłopot z zakupem większego drzewka
Zastanawiałam się też nad jodłą koreańską, jest węższa od kłującego i z pewnością niższa.
Czyżby choina kanadyjska Ci się nie podobała?
____________________
Ela
alinak 00:32, 01 mar 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
właśnie że choina bardzo mi się podoba , chce ci tylko powiększyć zakres do wyboru . koreanka też piękna . sama też borykam się z wyborem na nowe nasadzenia , wiem jak ciężko wybrać w tym gąszczu gatunków
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
EwaG 07:11, 01 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Witam, Ja popieram propozycje Danusi. Te świerki musisz traktować jako jedną bryłę, a od razu da Ci to osłonę i mocny punkt w nasadzeniach przy ogrodzeniu. Bo, nie obraź się za szczerość, tam każdy iglak jest z innej parafii.
Moja propozycja na tym fantastycznym szkicu.
Rabata nieco poszerzona, 3 świerki, z przodu nasadzenia z krzewów (+byliny, ale ich nie zaznaczałam). A do tego proponuję Ci byś pociągnęła nieco wzwyż tę rabatę wstęgową. Czyli grupa trzech cisów kolumnowych. W połączeniu ze śierkami stworzą rodzaj ramy kulisującej ogród. Pozdrawiam EG

____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
finka 08:42, 01 mar 2012


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
Choina jest piękna ale musiałabys ja zacząć ciąć, żeby pozostała gęsta, niestety im starsza, tym korona bardziej ażurowa, serby trzymają pokrój i gęstość przez całe swoje życie. A na 3 metrach trzy się zmieszczą w trójkę sadzone .*. Mają przecież stworzyć ścianę i mogą na siebie zachodzić.
____________________
Marta /Finka/ Zielony Punkt - ogród Finki
finka 08:45, 01 mar 2012


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
Ewa mnie ubiegła, właśnie tak samo myślałam
____________________
Marta /Finka/ Zielony Punkt - ogród Finki
bietka 13:00, 01 mar 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Witajcie Ogrodowiczanki
Skoro profesjonalistki twierdzą, że jednak serby, to pewnie tak byłoby najlepiej
Ewuniu, dziękuję za piękną wizualizację (bardzo mi się podoba), a to, co piszesz o moich nasadzeniach, to czysta prawda, wsadzałam wtedy jak mi w duszy grało
Wokół domu jest skarpa, która mimo obsadzeń cały czas zjeżdża, a odległość od podnóża skarpy do siatki to 4- 5 metrów, dlatego przy ogrodzeniu nie sadziłam drzew w grupach tylko pojedynczo, by zostawić ścieżkę. Tego się wtedy trzymałam.



Ale co z moimi wątpliwościami, jak to się mówi, chciałaby a boi się ?

Byłybyście jeszcze na tyle cierpliwe, wyrozumiałe i aby rozwiać moje obawy popatrzyły na punkciki z poprzedniej strony, a szczególnie te :

1.Jakie odstępy: ile od płotu, ile od pni sąsiadów (cyprysa i szmaragda), ile między serbami?

2.Ten trzeci Serb musiałby wyjść z rabaty na ścieżkę, czy tam nie będzie wąsko?

3.Czy za kilka lat cyprysik nie będzie swoimi rozłożystymi konarami walczył o miejsce z Serbem?

4.Świerki serbskie to bardzo wysokie, majestatyczne drzewa, dość szybko rosnące, czy za kilka lat ( zakładam, że kupię je na min 150 cm) nie będą w wielkim kontraście do reszty nasadzeń w tym pasie (dereń,lilaki,choiny kanadyjskie,szmaragdy,sunkisty)?

Dodam jeszcze, jest to bardzo wietrzne miejsce (jak robili nam dach, to powiedzieli, że jeszcze nigdzie nie wiało tak mocno jak u nas )
A jak te serby podrosną, to nie zagrożą domowi na takim wywietrzysku? Podobno płytko się korzenią , a do ściany domu jest 7-8 metrów
____________________
Ela
EwaG 17:31, 01 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Zamiast świerka serbskiego możesz zastosować świerk pospolity 'Cupressina'. Rośnie wolniej i ma formę kolumnową.
Odstępy w twoim przypadku - to metr. Ja myslę, że tego cyprysika musisz trzymać w ryzach czyli ciąć. Zapewne za jakiś czas będziesz się go chciała pozbyc, bo się szybko starzeją i brązowieją od środka. Ew. można formować bonsaj.
Co do szerokości ścieżki. Czy ona służy do komunikacji samochodowej? Wg mnie 4 metry jest dobre na drogę, do chodzenia wystarczy 1,5 m. Tak więc bez obawy możesz ja zwęzić.
Co do odległości od domu to wysokie drzewa sadzi się od domu w odległości równej wysokości. Świerki 'Cupressina' do wys. 10 m dorastają po wielu latach, serbskie szybciej, ale można to spowolnić przez cięcie.
A w ogrodzie, żeby było harmonijnie, coś musi być wyższe, a coś niższe, a jeszcze inne całkiem niziutkie. Zasada stosowana w ikebanie (trzy mocne punkty) dobrze się sprawdza w ogrodzie.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
bietka 19:04, 02 mar 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Danusiu, Ewuniu, Marto Wybaczcie moje milczenie w temacie, ale od wczoraj nie mogę się na niczym skupić, myślę cały czas o tych 3 serbach!
Przez Ewę nie przespałam pół nocy Tak mi się ta wizualizacja spodobała, że jestem gotowa wysadzić tego szmaragda z prawej, żeby było tam więcej miejsca.
Ewuniu, te 4 metry to nie szerokość ścieżki, tylko odległość od siatki do skarpy, więc gdybym przed serbami coś podsadzała, to ile by tej ścieżki zostało?Jeszcze trochę pomyślę
Tylko co mój mąż powie na te moje plany, bo to przecież jemu szykuję dodatkową robotę



____________________
Ela
nieszka 19:36, 02 mar 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Ela, ja bym się naprawdę na twoim miejscu pokusiła o realizację planu EwyG Fajni by było złamać te róznorodne nasadzenie jednym jednolitym akcentem. Mi się pomysł podoba.
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
bietka 20:27, 02 mar 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Nieszka, mnie także, tylko chciałabym wyzbyć się wszelkich wątpliwości i podjąć decyzję.To są bardzo wysokie drzewa, obawiam się, że nie poradzę sobie z ich przycinaniem A tu muszę liczyć tylko na siebie
____________________
Ela
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies