Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie, proszę !

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie, proszę !

bietka 01:14, 05 mar 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
No i co teraz zrobić ? Mąż mówi nie dla serbów i bardzo wysokich iglaków w tym miejscu
Powód ? Za blisko ściany domu, 7 m. A ja zdecydowałam się na poszerzenie tego pasa przy ogrodzeniu...

Już prawie przyrosłam do krzesła, cały dzień wertuję forum w poszukiwaniu inspiracji i jestem w kropce.
Mężowi choina kanadyjska pasuje (to była jedna z moich opcji i chyba się do niej przywiązał )
No i co teraz zrobić?
____________________
Ela
monteverde 01:49, 05 mar 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
postawić na planie Ewy
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
bietka 01:57, 05 mar 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Mam iść na wojnę? A poza tym, to główny sponsor
____________________
Ela
EwaG 06:48, 05 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
A wysokość choiny kanadyjskiej Twojego męża nie przeraża?
A świerk 'Cupressina', jest wąski i dorasta po 30 latach do 8 m (tak przynajmniej podają bo jeszcze nie sprawdziłam ). Do obejrzenia w moim wątku,. Na pewno rośnie wolniej niż s. serbski.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Sebek 23:30, 07 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Po za tym serb nigdy nie urośnie na 7 metrów szerokości - on jest wąziutki
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 20:55, 08 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
EwaG napisał(a)
Witam, Ja popieram propozycje Danusi. Te świerki musisz traktować jako jedną bryłę, a od razu da Ci to osłonę i mocny punkt w nasadzeniach przy ogrodzeniu. Bo, nie obraź się za szczerość, tam każdy iglak jest z innej parafii.
Moja propozycja na tym fantastycznym szkicu.
Rabata nieco poszerzona, 3 świerki, z przodu nasadzenia z krzewów (+byliny, ale ich nie zaznaczałam). A do tego proponuję Ci byś pociągnęła nieco wzwyż tę rabatę wstęgową. Czyli grupa trzech cisów kolumnowych. W połączeniu ze śierkami stworzą rodzaj ramy kulisującej ogród. Pozdrawiam EG



Popieram - o to mi chodziło, a kto powiedział mężowi, że świerk serbski musi być wysoki, możesz go ograniczać. Ja tnę te co mają być niższe.
Nie sadź za żadne skarby jodły koreańskiej, za parę lat wspomnisz moje słowa.

Tutaj serby cięte w stożek - zdjęcia tuż po cięciu

Świerki obcięte są dość mocno







http://www.ogrodowisko.pl/watek/1040-iglaki-gatunki-niepolecane
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lenka 22:09, 08 mar 2012


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Gardenarium napisał(a)


Tutaj serby cięte w stożek - zdjęcia tuż po cięciu







http://www.ogrodowisko.pl/watek/1040-iglaki-gatunki-niepolecane


Piekne,do głowy by mi nie przyszło,że można tak ciąć świerka...
Danusiu a Ty co sądzisz o tych świerkach Cupressina?
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
Gardenarium 21:10, 10 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ładny jest, ale lata będziesz czekać aż osiągnie dobrą wysokość, żeby cokolwiek przysłonić. Wolałabym ciąć serba niż czekać na wysokość Cupressina

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bietka 01:35, 13 mar 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Danusiu, wielkie dzięki za zdjęcia, nad każdą rośliną można zapanować…
Bardzo spodobała mi się kompozycja z 3 świerkami serbskimi, ale podczas oglądania zdjęć przyciętych serbów uświadomiłam sobie coś bardzo realnego.
Powiem szczerze, jestem już w takim wieku, w którym jak wynika z sondaży, tylko 2% ludzi buduje dom Założenie ogrodu to także spore wyzwanie, szczególnie dla amatora, tym bardziej starszego amatora.
Obserwuję mojego 83-letniego teścia, który kilkadziesiąt lat uprawia swój niewielki ogródek. Początkowo były w nim warzywa, drzewa owocowe i kwiaty. Dziś nie ma tam warzyw (za wyjątkiem kopru, pietruszki naciowej i szczypiorku), została tylko jedna jabłonka, a przybyły krzewy ozdobne i sporo iglaków, które są formowane i nigdy nie osiągną pokaźnych rozmiarów. Przez te wszystkie lata ogród zmienia się wraz z jego właścicielem. Z roku na rok ubywa w nim roślin, zwiększa się powierzchnia trawnika.
Dobrze wiemy, ile pracy wymaga utrzymanie ogrodu w jako takiej kondycji, a wszystkim nam (młodym i tym starszym) z każdym rokiem sił ubywa …
Dziś, pewnie poradziłabym sobie SAMA z przycięciem jeszcze niewysokich świerków, ale za kila lat?
Brzmi to trochę pesymistycznie, ale taka jest prawda Mówi się ,mierz siły na zamiary.

Dlatego muszę przestać myśleć o tych pięknych serbach i wsadzić tam duży iglak, który z założenia nie będzie wymagał takiej ingerencji w koronę.
Podoba mi się sosna drobnokwiatowa Glauca lub bośniacka, muszę tylko znaleźć odpowiednio duży okaz.
Wiem, nie da ona takiej ściany jak świerki serbskie i w dalszym ciągu każde drzewo będzie z innej parafii, ale trudno, coś za coś.
Danusiu, wybacz, trochę mi głupio, proszę o radę, podpowiadacie jak najbardziej profesjonalnie, a ja zamiast podziękować i zabrać się do roboty,o braku sił i jakimś zniedołężnieniu opowiadam.
Ale mam nadzieję, że z tego powodu nie wypiszecie mnie z Ogrodowiska
____________________
Ela
monteverde 01:38, 13 mar 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
pewnie,że nie
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies