Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie, proszę !

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie, proszę !

bietka 19:21, 28 lut 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Witam serdecznie
Kochani pomóżcie w podjęciu decyzji. Niektórzy mają za sobą wędrówki z roślinami po ogrodzie i kilkakrotne ich przesadzanie. Mnie to też spotkało, lecz dotychczas były to drobiazgi. Ale tylko saper myli się raz …Całe szczęście, że to ogród, nie pole minowe
Gdy trzy lata temu wsadzałam rośliny przy siatce ogrodzeniowej, mające robić za żywopłot, nie pomyślałam, że liściaste zasłonią mało ciekawy widok (na dodatek z salonu) tylko w lecie
Jako że podobają mi się żywopłoty mieszane, to w miejscu, które pokazuję na zdjęciu (dziś zrobione) wsadziłam w rzędzie, za kilkoma szmaragdami magnolię Susan(obecnie ma ze 2 m), a obok niej cyprysik groszkowy Squarrosa (ma ok. 3 m).
Przez kolejną jesień i zimę oglądam z okna paskudny blaszak na sąsiedniej działce, którego wcześniej nie było (pomijam zabudowania gospodarcze sąsiada).
Już ubiegłej wiosny zaczęłam wymyślać pośrednie rozwiązania i za magnolią wsadziłam kolumnowego cisa i kolumnowy jałowiec Monglow, a przy siatce clematis. Ale rośliny się rozrastają, szczególnie Squarrosa, który ma dwa pnie i zaczyna się rozpychać.Co będzie za kilka lat? Wtedy może już być za późno na takie przeprowadzki.
Podpowiedzcie, czy w marcu nie „ wyjąć” delikatnie tej Susanki (wiem, że nie będzie zadowolona), a na jej miejsce wsadzić np. thuję Sunkist ,już taką podrośniętą?



____________________
Ela
finka 22:57, 28 lut 2012


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
No widzisz Elu, jest czym się chwalić, piękne rosliny, może rzeczywiście ta magnolia nie ma tła, ale ogrodowisko jest od tego, pokazywać zdjęcia i pytać, pytać, pytać...coś się wymyśli. Cyprysik Squrrosa duży i nie do przesadzenia...przeniosłabym raczej kolumnowego jałowca i to drugie kolumnowe zza cyprysika (nie dojrzalam co to). Napisz jeszcze co to za kierunek świata za tą magnolią...

A tymczasem witaj i zaczynaj swoją przygodę na Ogrodowisku...!!!
____________________
Marta /Finka/ Zielony Punkt - ogród Finki
Gardenarium 23:08, 28 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dokładnie jak u sąsiada jest ten dom posadziłabym grupę świerków serbskich, które osiągną odpowiednią wysokość i szerokość aby zasłonić brzydki widok. Nic innego nie da tego efektu..
Resztę co tam w środku trzeba wykopać i przesadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
finka 23:12, 28 lut 2012


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
Serby zawsze są świetnym tłem.
____________________
Marta /Finka/ Zielony Punkt - ogród Finki
bietka 23:44, 28 lut 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Ale jesteście kochane, taka szybka odpowiedź Rzeczywiście, świerki serbskie pięknie by tam pasowały, ale mam obawy, że chyba tylko jeden by się zmieścił.
Między szmaragdem a cyprysem jest około 3 m (zmierzę jutro). Do przodu nie za bardzo można się z nimi wysunąć (gdyby miała być grupa serbów), bo jest tam przejście u podnóża skarpy.
Kierunek za magnolią jest połudnoiwo - wschodni.Jeżeli faktycznie jest tam ok 3 m to wsadzić 1 serba? Przed magnolią są Rh, a bliżej cyprysika peris, te mogłyby zostać ?
____________________
Ela
alinak 00:00, 29 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
ja bym się jednak pokusiła o przesadzenie magnolii ( przesunięcie do przodu ) a tam świerka serba . bo cokolwiek posadzisz , to magnolia tworzy dziurę . i wszystko posunęłabym do przodu , wtedy masz miejsce zrobić kulisy. jak dosadzisz do tego co masz to będzie masakra jak to porośnie . magnolie przesadzisz bez problemu tylko okopać większe kolo w koło korony.
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Gardenarium 00:08, 29 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz trzy świerki posadzić nawet bliżej siebie. W trójkącie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:11, 29 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bietka 21:09, 29 lut 2012


Dołączył: 24 lut 2012
Posty: 46
Witajcie
Magnolia będzie przesadzona, rzecz w tym, co w zamian.
Zmierzyłam dziś odległość między pniem cyprysika a szmaragda i jest tak jak mówiłam 3 m. Szerokość tej rabaty od siatki to 2 m. Przed rabatą ciągnie się trawiasta ścieżka, dochodząca do skarpy. Ścieżka ma w tym miejscu 2,5 m szerokości.
Dzisiejsze zdjęcia:





Zakładając, że w miejsce magnolii wsadzę 3 serby w trójkącie, tak jak radzi Danusia musiałabym zachować odpowiednie odstępy między nimi.
I tu mam wątpliwości i pytania:
1.Jakie odstępy, ile od płotu, ile od pni sąsiadów (cyprysa i szmaragda), ile między serbami?
2.Ten trzeci Serb musiałby wyjść z rabaty na ścieżkę, czy tam nie będzie wąsko?
3.Czy za kilka lat cyprysik nie będzie swoimi rozłożystymi konarami walczył o miejsce z Serbem?
4.Świerki serbskie to bardzo wysokie, majestatyczne drzewa, dość szybko rosnące, czy za kilka lat ( zakładam, że kupię je na min 150 cm) nie będą w wielkim kontraście do reszty nasadzeń w tym pasie (dereń,lilaki,choiny kanadyjskie,szmaragdy,sunkisty)?
5.Świerk serbski jest wąski podobno tylko w młodości, starsze okazy u podstawy mogą osiągnąć nawet 4 m. Wiem, że posadzone blisko będą się przenikać, ale i tak zajmą sporo miejsca (piszą, żeby wsadzać je w odległości 1,5 – 2 m) a ja mam tam tylko 3 m
6.Na starej działce ROD mam serba (ma z 15 lat) rosnącego wśród innych świerków i u podstawy ma ok. 2 m. Widziałam także dorosłego cyprysika Squarrosa i miał dość szeroką koronę.

Przepraszam, że zanudzam wątpliwościami, ale przymierzając się do usunięcia magnolii widziałam na jej miejscu Thuję Sunkist, albo choinę kanadyjską.Tak wygląda jedna z choin rosnąca przy tym ogrodzeniu :



W linii tego ogrodzenia rosną już te drzewa i mogłabym któreś powtórzyć.
Po wiem szczerze, optowałabym za choiną, jest śliczna i wydaje mi się, że dobrze byłoby jej w tym miejscu Mam serby, ale jako solitery i uważam, że są wyjątkowo piękne.
Choina, czy jednak serby

____________________
Ela
alinak 23:50, 29 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
a jakbyś oceniła świerka kłującego . ma ładne niebieskie igły . przełamałby te zieleń
3 m. to mało na 3 serby. a od siatki musisz liczyć jakieś 1,5 m.
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies