Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wyobraźcie sobie, ze tu nic nie ma...

Pokaż wątki Pokaż posty

Wyobraźcie sobie, ze tu nic nie ma...

ewaglen 08:24, 01 mar 2012


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719
Kochani, bardzo Was proszę o pomoc w zaaranżowaniu rabaty przylegającej do chodnika przy tarasie. Wasza dotychczasowa pomoc w upiększaniu mojego ogródka jest bezcenna
Ta rabata biegnie od strony zachodniej, następnie łukiem wzdłuż linii tarasu, a dalej od strony południowej jest przedzielona klombem. Jest widoczna z okien w salonie i sypialni. Myślę tam o niskich nasadzeniach, nie chcę bowiem zasłaniać dalszej perspektywy na ogród. Rośnie tam co nieco, ale mam zamiar wszystko stamtąd wysadzić i zaaranżować tę przestrzeń od nowa. Szerokość rabaty to około 1m.
Tak to wygląda na zdjęciach:
1.

2.

3.

4.



____________________
Mój ogród - co dalej?
ewaglen 08:42, 01 mar 2012


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719



____________________
Mój ogród - co dalej?
ewaglen 08:56, 01 mar 2012


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719





Z góry bardzo dziękuję za Waszą pomoc
____________________
Mój ogród - co dalej?
Wieloszka 09:03, 01 mar 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Ewo, ja w projektowaniu cienka jestem, ale widziałabym w tym miejscu jakąś kompozycję atrakcyjną przez cały rok, np. 3 stożki (bukszpanowe lub cisowe) różnej wielkości w stronę lewego końca rabaty a potem porozrzucane różnej wielkości kule. Między nimi dla koloru coś żółtego (np. trzmielina płożąca emerald'n gold, ilex golden gem, trawka carex evergold). Albo coś jak ta żwirowa rabatka w ogrodzie z lustrem: http://www.ogrodowisko.pl/watek/1033-ogrod-z-lustrem?page=130.
A tam, gdzie rośnie jakieś drzewko (magnolia?) posadziłabym buka czerwonolistego.
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
ewaglen 09:41, 01 mar 2012


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719
To drzewko, Agnieszko, to lilak fioletowy, ale marnie rośnie już kilka lat i bardzo słabo kwitnie, wiec go stamtąd zabiorę. Chciałabym buka, ale boję się, że może być za duży.
Pozdrawiam Cię cieplutko
____________________
Mój ogród - co dalej?
Wieloszka 09:59, 01 mar 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Ale buki można mocno ciąć i w ten sposób korygować rozmiary . A może zamiast buka miłorząb na pniu (takie jak sadzi Danusia) ? Można wybrać niżej szczepiony i wtedy nie będzie zasłaniał Ci widoków na ogród.
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Gardenarium 10:29, 01 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Jak się patrzy z tej strony to jest zupełnie poprawnie, tylko zamiast tego drzewka (lilaka?) potrzebujesz coś bardziej masywnego - na pniu wysokim najlepiej dużego cisa - kula na pniu lub wiśnia Umbraculifera.
Dosadzić dwie-trzy wielkie kule i będzie dobrze.

A inna propozycja na tę wąską rabatkę to potrójny żywopłot z dwóch kolorów bukszpanu jakoś się przeplatający w formie żywopłotu węzłowego, zaplatający, Pewnie bym coś wymyśliła na poczekaniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewaglen 10:56, 01 mar 2012


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719
Właśnie Danusiu - poprawnie A ma być więcej niż poprawnie Jeśli chodzi o żywopłot węzłowy - nie podejmuje się, to dla mnie niewyobrażalnie trudne
Te dwie, trzy wielkie kule dosadzić w okolicy aktualnego lilaka?
____________________
Mój ogród - co dalej?
mira 17:34, 01 mar 2012


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
witaj!
jestem od niedawna fanką ogrodowiska i po pracy sie relaksuję - właśnie
nie mam niestety jeszcze swojego wątku - ale uwielbiam wszelkie rewolucje
nie mam pewnośici czy chodzi o rabatę na wprost tarasu - ale zakładam że tak
mam 3 propozycje rewolucji

1] kwitnącą pachnącą rabatę - nestety sezonowa - ale można coś z tych nasadzeń też wykorzystać - pelna tulipanów , narcyzów wiosną, potem róże , liliowce, zioła, jeżówki, hosty a na brzegach poziomki -to wersja pracowita w utrzymaniu

2/ płaski skalniak trochę terenem podziałac - płaskie kamienie i w to wrzosty, wrzośce, trawy, i wykorzystać troche tych nasadzeń

3/ bez rewolucji dosadzić iglaki , trawy, hosty

tak sobie pomyślałam pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
nieszka 20:07, 01 mar 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Pokuszę się i ja o małą podpowiedz choć specjalistka ze mnie nie specjalna
ja w miejscu gdzie masz trzmieline (pierwsze zdjęcie) dałabym kule bukszapnowe w różnych wielkościach- trzy może by sie tam chyba zmieściły. Trzmielinę bym przesadziła wokół tui kawałek dalej. Wyrzuciłabym bez jak sugeruje Danusia i dała coś wyższego.
A tą rabatkę z jednorocznymi bym obsadziła lawendą i różami. Tylko czy tam cienia nie ma za dużo? Jak cień to wypełniłamy całość jednakowymi rh.

A i jeszcze przy tych kulach bukszpanowych co to jej proponowałam zamist trzmieliny zostawiłabym kawałek miejsca na takie same jednoroczne jak masz po drugiej stronie tarasu, tu widać pelargonie.
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies