Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Planowanie ogrodu na etapie budowy.

Pokaż wątki Pokaż posty

Planowanie ogrodu na etapie budowy.

ada 09:38, 02 kwi 2012

Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 15
Witam serdecznie Wszystkich.
Na początku pragnę serdecznie pogratulować Pani Danucie tego fantastycznego forum (o ogrodzie nie wspominam, gdyż mnóstwo pochwał już napisano)
Forum jest przejrzyste, porady bardzo rzetelne, po prostu BRAWO!
Obserwuję od dłuższego czasu Wasze ogrody i czerpię mnóstwo inspiracji, które zamierzam niebawem przenieść do własnego ogródka.
Zapomniałam się przedstawić nazywam się Adriana i mieszkam w okolicy Gorzowa Wlkp.
Jesienią zakupiliśmy 12 arową działkę i właśnie rozpoczęliśmy budowę. Może pomyślicie, że jestem w gorącej wodzie kąpana: zaczynam myśleć o ogrodzie mając wylane jedynie ławy pod fundament
Nie potrafię się jednak oprzeć pokusie, rysowania sobie w głowie (i nie tylko) przyszłego ogrodu.
Nie znam się na roślinach tak jak Wy... niemniej jednak gdy przeglądam to forum odnoszę wrażenie, że można bardzo szybko przyswoić niezbędną wiedzę. Mam rację?
Pomyślałam, że ogród należy zaplanować z należytym wyprzedzeniem, żeby wiedzieć jakich ewentualnych błędów się wystrzegać. Co robić, aby właściwie przygotować działkę. Gdzie podłączyć wodę itp. Pomijam fakt doboru roślin, o których informacje należy zebrać (mi zajmie to wieki), jak je łączyć nie tylko pod względem estetycznym, ale i bytowym coby nie wchodziły ze sobą w konflikt.
Widzę, że ogród to poważne przedwsięzięcie, do którego należy się przygotować mentalnie i finansowo
Proszę o porady co powinnam robić na etapie budowy, czy świeżo po budowie. Stan surowy zamknięty ma powstać do końca czerwca, a wprowadzić się mamy nadzieję jeszcze w tym roku
Narysowałam w paincie taki oto plan naszej działki:

Ziemia na działce jest "tłusta", nasze tereny należą do podmokłych. Poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Chcemy do celów ogrodowych wybić studnię głębinową, i tu pytanie czy można do takiego źródła "podpiąć" system automatycznego podlewania?
Planujemy dom ogrzewać pompą ciepła z poziomym kolektorem gruntowym, co niestety ogranicza nas w aranżacji ogrodu.
Marzą mi się różnokolorowe rabaty z drzew, krzewów i kwiatów, kwitnące cały rok (jedno przekwita, drugie zakwita).
Marzy mi się ogód pięknie pachnący jaśminem, bzem i maciejką, ogórd który dostarcza warzyw i owoców (stąd warzywniak must be)
Ech rozmarzyłam się...i rozpisałam, że hej
Z niecierpliwością czekam na Wasze pomysły i porady.
Pozdrawiam serdecznie, Ada.
____________________
popcorn 16:25, 02 kwi 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj Ada!
Z kolektorym poziomym nie poszalejesz:/ Czmu nie pionowy? A najlepiej studnie - skoro macie tak wysoko wody gruntowe? No ale to temat na inne forum
Jesli jednak poziomy, to zabierze Ci polowe ogrodka, w obrebie tego terenu nie bedziesz mogla posadzic nic poza bylinami czy plytko korzeniacymi sie krzaczkami...
Dobrze chociaz ze nie dochodzi to miejsce do samego ogrodzenia, to zywoplot bedzie gdzie posadzic

Na etapie fundamentow jedyne co bym zrobila to posadzila zywoplot, i to tylko na tyle i bokach dzialki. Z przodu zwykle robi sie "ladniejsze" ogrodzenie, a to brudzi... i budowlancy wcale nie uwazaja na rosliny, po co ryzykowac polamanie wszystkiego...

Ale plan mozesz powoli opracowywac Moze wkleisz tu inspiracje, jakie ogrody Ci sie podobaja? NA tej podstawie cos doradzimy - w miare mozliwosci oczywiscie
pozdrawiam serdecznie
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
ada 19:13, 02 kwi 2012

Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 15
Witaj Karolina,
dziękuję za odpowiedź
Odnośnie kolektora to istnieje możliwość podzielenia go na dwa mniejsze. Dzięki Twojej uwadze zapytam wykonawcę jak to się zmieni w kosztach, bo faktycznie szkoda ogrodu skoro można to inaczej zaplanować.
Masz rację, niczego sadzić nie ma sensu dopóki brudne roboty nie zostaną zakończone. W sumie nawet żywopłotu z boku nie planuję, bo chciałabym zamiast niego utworzyć kompozycję z różnych rodzajów drzew i wyższych krzewów. Myślę, że fajnie by było gdyby dookoła utworzyć nieregularną linię obsadzoną różnymi roślinami a skupić się na idealnym trawniku o którym zawsze marzyłam.
Chciałabym równy, soczyście zielony trawniczek boję się, że ten podmokły teren może być przeszkodą.
Może jakiś drenaż pod trawnik? Tylko jak go wykonać?
Sukcesywnie będę wklejała inspirujące motywy Podobają mi się zarówno ogrody nowoczesne, wręcz minimalistyczne i te powiedzmy "rustykalne". Skłaniam się bardziej ku artystycznemu nieładowi niż regularnym liniom w ogrodzie. Taki powiedzmy rodzinny, żeby był
____________________
Gardenarium 19:36, 02 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Ada i dziękuję za miłe słowa.

Poczytaj sobie serię artykułów, po to je napisałam aby udzielić wszelkich wskazówek na tym etapie i je przemyśleć.

http://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=jak+zaprojektowa%C4%87
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:38, 02 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podmokły teren należy zdrenować, ale jakim sposobem to można ocenić tylko będąc na działce.
Może coś potem jeszcze się dowiemy ze zdjęć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joaska 20:09, 02 kwi 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Witaj,
Kolektory faktycznie ograniczaja bardzo manewry, ale nie koniecznie
My też planujemy kolektory poziome chociaż mamy trochę większą działkę,
musisz określić się jaki styl ogrodu chciałabyś mieć, potem zapoznać się z roślinami które ci pasują i dopasowac je do warunków jakie u ciebie panują / będą panować,
ogrodzić się wkoło możesz już teraz, ale przemyśl dobrze czym, może nie koniecznie wkoło same tuje, tylko jakieś ekrany z cisów - szczeleniejsze od strony sąsiadów, poprostu moja rada (chciaż ja też w gorącej wodzie kąpana jestem) nie spiesz się z sadzeniem najpierw zaplanuj pobiegaj ze sznurkiem zrób zdjęcia, wizualizacje a potem dopiero zaczynaj działać.
Powodzenia
Będę zaglądać
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
KasiaWB 20:30, 02 kwi 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Witaj Ada witam w klubie kąpanych w gorącej wodzie ))) ja też na etapie fundamentów, ale coś tam dłubię w ziemi
poczytaj najpierw o projektowaniu - jak radzi Danusia. Pooglądaj realizacje wykonane przez Danusię i jej wspaniałą ekipę czyli Gardenarium oraz artykuły Danusi o ogrodach angielskich na forum jest również mnóstwo pięknych ogrodów będących kopalnią inspiracji, no i co najważniejsze forum skupia wspaniałych ludzi pozytywnie zakręconych pozdrawiam i będę kibicować
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
ada 22:07, 02 kwi 2012

Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 15

Do Danuty:

Fantastyczne artykuły, dziękuję za przekierowanie.

Do Joasi:

nie jestem zwolenniczką równych żywopłotów z tuj. Chciałabym mieć tak jakby jedną wielką rabatę za żywopłot. Niepowtarzalną aranżację z roślin, które mieniłyby się kolorami i "fakturami"
Naprędce skleciłam taki oto przykład, żeby zobrazować o co mi chodzi:



Gdyby udało mi się w tym stylu obsadzić cały ogród dookoła, byłabym przeszczęśliwa. Ładny trawnik dopełniłby dzieła.
Nie śpieszę się z sadzeniem, nawet mi to nie w głowie na tym etapie, chociaż bardzo bym chciała
Może się będziecie śmiały, ale myślałam o przygotowywaniu kompostu na przyszły rok. A co! będę sobie robiła zapsy, ha ha. No bo skąd później wziąć duże ilości potrzebne na rozruch ogrodu?

Do Kasi:

będziemy się wspierać ogrodowo i być może spotkamy się na forach związanych z budową?
Dziękuję za miłe słowa, niesamowicie SYMPATYCZNA atmosfera tu panuje, hallelujah

____________________
Joaska 08:29, 03 kwi 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
W doborze roślin pomyśl też o zimie bo większość liściastych traci liście, żebyś nie została w zimę z gołymi badylkami wkoło ogrodu i pustymi rabatami
I podstawowa zasada Danusi: ograniczyć gatunki, jak to ona mówi to tak jak byś miała małą walizeczkę i tam chciała upchnąć to co niezbędne, no i jeszcze jedno sadzenie grupami a nie pojedyncze sztuki - zdecydowanie wygląda to bardziej uporządkowanie.
My tez zaczynamy budowę w tym roku
zarys ogrodu mam już gotowy, grupę roślin też już wybrałam, teraz tylko gromadzę u babci małe sadzonki żeby trochę podrosły.
Jaki dom budujecie?
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
ada 10:52, 03 kwi 2012

Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 15
Dziękuję Joasiu za cenne wskazówki, wszystko zapamiętuję i wezmę pod uwagę
Mam świadomość, że muszę przyswoić mnóstwo wiedzy i "obrazów" zanim zacznę urządzać moje gniazdko
Przeglądałam Twój wątek i zazdroszczę przepięknej działki, ach...
Domek zwyczajny, prosty: http://www.praktyczneprojekty.pl/u12l___116m2.html
Dlatego chciałabym aby ogród był bujny.
Też myślę żeby zacząć gromadzić roślinki. Obecnie wynajmujemy dom na hektarowej działce, także jest gdzie sadzić
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies