Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zupełnie zielona ogrodniczka : )

Pokaż wątki Pokaż posty

Zupełnie zielona ogrodniczka : )

as1112 15:45, 23 kwi 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Witam serdecznie. Jestem nową, zupełnie zieloną posiadaczką działeczki ROD Bardzo mnie to cieszy choć wiem, że czeka nas z mężem bardzo dużo pracy. Działeczka jest trochę zaniedbana, oszpecona starą narzędziownią, brzydkim kompostownikiem i betonowymi ścieżkami. Zamierzamy to stopniowo zmieniać. Na szczęście ma ona też swoje atuty. Dookoła działki jest piękny żywopłot, rosną dorodne drzewka – jabłoń, czereśnia i jeszcze dwa których niestety nie znam. Poza tym jest śliczny trawnik oraz troszkę krzewów owocowych i ozdobnych. Naszym zamiarem jest w przyszłości odpoczywać na tym terenie wraz z naszymi dwiema córeczkami – typowa rekreacja. W trakcie budowy jest już drewniana altanka, nowy kompostownik, piaskownica i huśtawka. Na tyłach będzie niewielki warzywniak – troszkę sałatki, rzodkiewki, marcheweczki dla dziewczynek – ale tak naprawdę ociupinkę. Poprzedni właściciel zasiał łubin, który wczoraj został przekopany aby wkrótce zasiać tam te warzywka. Z nasadzeń w planach mamy niewielkie iglaki, trawy ozdobne, wrzosy, wrzośce i tym podobne. Nie bardzo wiem jeszcze jak to wszystko rozplanować, co chwila mam inną koncepcję. Teraz stanęło na tym, że wrzosowiska będą tworzone wzdłuż ogrodzenia, dookoła działki. Uchowało się troszkę tulipanów i żonkili więc też będą zamieszkiwać na naszej działeczce ( choć przyznam, ze nie bardzo mi pasują do całości )

Przeglądałam Wasze piękne ogrody. Jestem nimi zafascynowana i oczekuję w miarę możliwości pomocy w tworzeniu naszego małego zakątka.

Na początek dwa pytania:

1) Co dalej po przekopaniu łubinu? Co trzeba jeszcze zrobić na tym terenie? Kiedy można siać warzywka?
2) Dookoła ogrodzenia jest wysoki żywopłot – za siatką. Czy uważacie, że od strony działki, wzdłuż ogrodzenia i żywopłotu mogłabym stworzyć te rabaty iglakowo - wrzosowe? Jeśli tak to jaką powinnam przeznaczyć szerokość na rabatę? Czy tulipanki i żonkile skomponowały by się z taką rabatą czy lepiej je przesadzić w inne miejsce? ( są już na działeczce i nie wiem teraz co z nimi począć


P.S. Załączam fotki działki po zakupie. Postaram się później wstawić jakiś projekcik choć przyznam, ze czekam na Wasze rady i wskazówki







as1112 16:33, 23 kwi 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Myślałam o czymś takim



A oto mój szkic działeczki - wiem, ze mało artystyczny ale mam nadzieję w miarę obrazowy

Gardenarium 19:06, 23 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witaj, Twoja działeczka ma swoisty urok. nie jest wcale taka zaniedbana

Domeczek trochę malutki ale też można do niego dobudować taras. Rabaty powinny mieć około 1,5 m, czasami w szerszym miejscu 2 m. ale podaj szerokość działki, to powiem jaka jest proporcja.

Warzywnik to fajna sprawa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
as1112 07:40, 24 kwi 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Witam,

Liczyłam bardzo na Pani odpowiedź Czytałam na innych wątkach Pani fachowe rady - cieszę się, ze i u mnie Pani zagościła

Działeczka ma w sumie 3 ary - nie duża, typowy ogródek działkowy. 150 m x 200 m.

1,5-2 metry rabatki - nie myślałam, że aż tyle. Może więc lepiej byłoby dookoła działki posadzić cosik innego a gdzieś na trawniczku zrobić sobie ze dwie rabaty wrzosowo - trawno - iglaste? Co Pani o tym sądzi?

Domek ze zdjęć jest już w trakcie demontażu - w rzeczywistości wygląda na prawdę okropnie Na jego miejscu, troszkę bardziej wsunięty do tyłu, stanie nowy, solidny domek 3m x 3m plus taras

Proszę o odpowiedź na moje dwa pytanka gdyż w głowie kłębią się kolejne

Pozdrawiam
EwaG 08:23, 24 kwi 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Hej,
po przekopaniu łubinu można siać.
Co do wrzosowiska, to zastanów się czy nie będzie tam cienia. Wrzosy lubią słońce.
Czy warzywnika nie będzie ocieniał domek? Jednym słowem gdzie jest południe?
Jako nowy działkowiec, na pewno otrzymasz w prezencie prenumeratę czasopisma "Działkowiec". Ostatnio zaczęto cykl artykułów o modernizacji ogrodó działkowych, coś w sam raz dla Ciebie!
EG
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
as1112 09:10, 24 kwi 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Dziękuję

Zatem już w weekend majowy zacznę siać pierwsze warzywka

Co do południa to nie mam pojęcia gdzie ono się znajduje Poobserwuję gdzie słonko jest o każdej porze dnia. "Działkowca" niestety jeszcze nie otrzymałam a faktycznie przydałby się. Może trzeba się zarejestrować na ich stronce?
Gardenarium 17:10, 24 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli w miejscu gdzie ma być wrzosowisko jest cień, posłuchaj rad Ewy i nie rób go.

Ostatecznie wrzośce (Erica) są mniej wymagające jeśli chodzi o słońce.

Zrób rabatki metrowe. Wysepka jedna też może być, zwłaszcza przy drzewie jakimś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
as1112 09:00, 25 kwi 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Dziękuje pięknie Wasze rady są bezcenne

Jak tylko ruszę z pracami na działeczce i cosik zacznie się zmieniać wstawię nowe fotki.

A co Panie sądzą o agrowłókninie pod rabatami? Wiem, ze zdania są podzielone ale z drugiej strony to bardzo ułatwia życie działkowicza
Sebek 23:37, 26 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj - na pewno wycackasz swoją działeczkę Będę kibicować

A agrowłókninie mówimy nie - na rabatach bylinowych to już w ogóle - bo im trzeba wzruszać ziemię a i wiosną potrzebują coraz więcej miejsca na rozrost. Ja bym nie kładł - lepiej za te pieniądze kupić korę i ją wysypać. Po za tym Twoja działka jest malutka i wyplewienie nie zajmie więcej niż godzinę - przynajmniej tak mi sie wydaje, jak podloże będzie dobrze przygotowane do sadzenia
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
as1112 10:22, 27 kwi 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Hmmm, a ja myślałam o agrowłókninie i o korze jednocześnie. Dziękuję za radę - wezmę ją pod uwagę Rabata w sąsiedztwie żywopłotu mnie martwi gdyż w ziemi jest sporo korzeni. Zamierzam podsypać trochę ziemią torfową ze względu na wrzośce i wrzosy, ale czy to wystarczy?

Co do wycackania to bardzo bym chciała i to jak najszybciej - jestem strasznie niecierpliwa, ale przy małych dzieciaczkach to nie łatwe Młodsza córka ma zaledwie 8 m-cy. No ale codziennie po godzince, kroczek do kroczku i może będzie wreszcie co pokazać

Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies