Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników, tui, Thuja - przędziorki na tujach

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników, tui, Thuja - przędziorki na tujach

mlody666 11:34, 16 maj 2012

Dołączył: 22 kwi 2012
Posty: 13
witam

miesiąc temu zasadziłem ponad 30 tuj 2-3 metrowych, przez ten okres codziennie były podlewane, jednak tuje od strony słońca zaczęły zmieniać kolor, na bardziej blady. teraz zauważyłem, że pojedyncze gałązki zaczynają robić się się kruche, za każdej już strony. byłem u ogrodnika, który powiedział żebym kupił oprysk grzybobójczy oraz dał mi preparat polepszający rozwój korzeni, dostarczający potrzebne im składniki. jak na razie opryskałem je tylko preparatem od Pana ogrodnika, jakiś czarne złoto ziemi z Wrocławia, jednak boje się opryskiwać je preparatem grzybobójczym, gdyż tuje są w ziemi dopiero ponad miesiąc. przestałem już je podlewać, mają agrowłókninę oraz korę. jeszcze jeden problem to to, że przedwczoraj zauważyłem stado małych żółtych pajączków, czyli chyba przedziorki, ale tylko jak na razie na jednej tuji. wziąłem je strzepałem i wydeptałem ale wczoraj kolejne stadko z innej strony tuji

PROSZĘ O POMOC, CO ROBIĆ? myślę, że zaczekam do końca tygodnia co będzie się działo po tym preparacie, dzisiaj zerkne czy są te przedziorki, jak będą zroszę je wodą, bo z tego co wiem nie lubią wilgoci.
Gardenarium 13:00, 16 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na tujach mogą wystąpić różne szkodniki m.in przędziorek, ale też miodownica żywotnikowa, miodownica cyprysikowa oraz miesecznik tujowiec. Trudno je posądzać w ciągu miesiąca o takie spustoszenia, to raczej niemożliwe. To się nie dzieje aż w takim zakresie, jakieś odbarwienia, ale nie suche całe pędy.

Musisz zrobić zdjęcia jeśli to możliwe jakieś makro albo chociaż z bliska. Całe drzewo też, zajrzyj do środka czy reszta gałązek jest zielona.

Jeśli tuje były duże sadzone, to wcale bym nie posądzała szkodników, tylko zastanowiła się jakie bryły korzeniowe miały te okazy, może zbyt małe?
Agrowłóknina i lanie wody ciągłe, też mogło spowodować zalanie a nie przesuszenie, co też zabija tuje.
Agrowłókninę ja osobiście tępię, bo rośliny mogą dostać opieńkowej zgnilizny korzeni. POza tym agrowłóknina wg naszych doświadczeń szkodzi roślinom.

Mogłeś też tuje posadzić za głęboko. Rozważ te wszystkie sugestie i zastanów się.

Poczytaj o tym tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
Bez zdjęć się nie obejdzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mlody666 17:32, 16 maj 2012

Dołączył: 22 kwi 2012
Posty: 13
postaram się zrobić zdjęcia na jutro

Kilka gałązek zerwałem i pokazałem ogrodnikowi to mówił o grzybach. bryły myślę, że miały w sam raz, nie mogliśmy podnieść we dwójkę jednej tuji, ale wiadomo, że zawsze mogły być większe

te robaczki zbierają się w jedną kulkę o śr. 1cm i jak się dotknie to nagle ze 100
raczej bym obstawiał na jakieś grzyby, dodam zdjęcia to rozwiniemy temacik, jak na razie dziękuje i do jutra
martika 21:10, 17 maj 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Posadziłam jesienia 3 tuje wysokosci 1 m, ale teraz niedawno zauważyłam, że niektóre gałązki zmieniają kolor..bledną, a to chyba nie jest normalne..? Co to??? zamieszczam zdjecie.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Sebek 21:24, 17 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może tu znajdziesz odpowiedź - wydaje mi się, że to podobna sytuacja do ostatniej w tamtym wątku

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1128-choroby-zywotnikow?page=5
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
mlody666 13:17, 18 maj 2012

Dołączył: 22 kwi 2012
Posty: 13
witam

załączam kilka fotek moim tuj, przyznam, że po popsikaniu tym preparatem od ogrodnika tuje trochę zmieniły kolor. jednak tam gdzie słońce od samego rana kolor dalej inny niż z tyłu.
wszystkie zeschnięte gałązki obciąłem, na jednym zdjęciu widać, że są aż czarne, czyli to może być grzyb.
aaa te robaczki oblałem wodą i jak na razie ich nie widze
czytałem również wątek co podaliście wyżej i doczytałem o czesani tuj, hmm moje mają troche w środku starych brązowych igieł
co wy na to? czy pajęczyny na gałązkach to normalne? bo takie same miały te robaczki


Milka 14:15, 18 maj 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
U mnie w tym roku to samo, a coś przez chwile udało mi się dosłyszeć w radio, że w ym roku choroba niemal wszystkie atakuje
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
mlody666 16:31, 18 maj 2012

Dołączył: 22 kwi 2012
Posty: 13
ogrodnikiem nie jestem ale czy na tym zdjęciu uszkodzona jest gałązka, zeżarta przez robale, albo grzyby? bo jest jakaś tak dziwna niż inne. czytałem również, że jak są czarne końcówki to oznacza koniec, powód susza

"Te czarne kropeczki na końcach pędów to zawiązki kwiatostanów które zakwitną w przyszłym roku i to nie jest jej ozdoba tylko powolny koniec. Są zbyt mało podlewane i mają za małe donice jeśli rosną na balkonie. Musisz je podlewać przynajmniej raz dziennie i to dość obficie , mam nadzieje że donice są z odpływem. Coś z nich jeszcze będzie ale zaczną nie ciekawie wyglądać."

zaś ogrodnik mi mówił, żeby już nie podlewać.
Sebek 22:34, 19 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Za małe to zdjęcie, nic nie widać
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
mlody666 10:02, 20 maj 2012

Dołączył: 22 kwi 2012
Posty: 13
Sebek, kliknij na nie to przekieruje Cie na inną stronę

wczoraj urwałem mocno czarna gałązke
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies