Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Magnolie (Magnolia) różne gatunki i odmiany

Pokaż wątki Pokaż posty

Magnolie (Magnolia) różne gatunki i odmiany

AdamS 16:39, 16 lis 2021


Dołączył: 01 cze 2018
Posty: 53
Witam,

podejrzewam, że ten nalot był wynikiem infekcji grzybowej, choroby, która nazywa się mączniak prawdziwy.

Do przyczyn tej choroby należy przede wszystkim brak wody oraz przenawożenie azotem (np. zbyt zasobne podłoże w obornik lub po prostu za dużo azotu z nawozów chemicznych). Wówczas roślina traci turgor i jest podatna na
mączniaka.

W sytuacji braku wody, a w Twoim przypadku było to wysoce prawdopodobne, ponieważ roślina sadzona była w tym roku, więc jej system korzeniowy nie był jeszcze rozbudowany. Poza tym magnolie korzenią się bardzo płytko, więc trzeba zadbać o regularne podlewanie, w szczególności po posadzeniu.

Teraz już nic nie zrobisz. W tej temperaturze nie stosuje się oprysków grzybobójczych.
Jak zgubi wszystkie liście, pozbieraj i wyrzuć aby nie były siedliskiem
przetrwalników grzybni mączniaka na następny rok.

Jesienią po utarcie wszystkich liści warto również podlać ją roztworem chelatu żelazowego w stężeniu 0,1 % (10 g na 10 l wody).

Zimą przy minusowych temperaturach, kiedy podłoże już lekko zmarznie pamiętaj o okopczykowaniu pnia. Nie rób tego zbyt wcześnie aby uniknąć niebezpieczeństwa gryzoni.

Pozdrawiam
Adam

edtih 16:14, 21 lut 2022


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 26
MirellaB napisał(a)


Piękna, co to za Odmiana?
katarzyna_z_... 13:29, 19 mar 2022

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Witam, mam pytanie - posadziłam właśnie magnolię soulangeana genie, leonard messel i liliflora nigra. Drzewka są kilkuletnie, mają zawiązane pąki kwiatowe (po kilka) i liściowe. W szkółce w której kupiłam, dostałam informację, że są zahartowane, mogę je posadzić do gruntu i powinno być ok. Ale zapowiadane są jeszcze nocne mrozy, więc się zastanawiam czy okrywać na nocki te rośliny w całości czy może po prostu tylko kory podsypać na dole aby ochronić korzenie? A może jeszcze je w całości okryć i pozostawić okrycie na kilka tygodni? Nie chciałabym aby te pąki kwiatowe zmarzły.
____________________
Marcin89 21:00, 28 kwi 2022


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2299
Proszę o pomoc w identyfikacji odmiany. Roślina zakupiona jako magnolia 'Alba Superba' (biała). A jest taka jak widać, to jej pierwsze kwiaty
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
AlinaP 15:14, 06 maj 2022


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811

Genie po liftingu.



____________________
Ala
Monika83 09:00, 08 maj 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
Alina no pięknie tobie zakwitła Genie, młode i małe drzewko i sporo kwiatów ma, to moja tyle nawet nie ma kwiatów
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Monika83 09:05, 08 maj 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
Marcin89 napisał(a)
Proszę o pomoc w identyfikacji odmiany. Roślina zakupiona jako magnolia 'Alba Superba' (biała). A jest taka jak widać, to jej pierwsze kwiaty
Marcin to może być Susan, Nigra, Purpurea i wiele jeszcze innych odmian podobnych do siebie.Ja też myślałam że mam Albe Superba,zakwitła mi różowa
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Marcin89 09:18, 08 maj 2022


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2299
Monika83 napisał(a)
Marcin to może być Susan, Nigra, Purpurea i wiele jeszcze innych odmian podobnych do siebie.Ja też myślałam że mam Albe Superba,zakwitła mi różowa
Dziękuję za podpowiedzi. Może to być 'Susan' albo 'Nigra' właśnie, bo były też w sprzedaży. Lubię znać odmiany, które mam, ale nie zawsze się to udaje .

Zgłosiłem pomyłkę i dostałem nową sadzonkę 'Alba Superba', puściła już liście. Także mam już 2 magnolie .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
AlinaP 15:47, 08 maj 2022


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Monika83 napisał(a)
Alina no pięknie tobie zakwitła Genie, młode i małe drzewko i sporo kwiatów ma, to moja tyle nawet nie ma kwiatów

Historia owego drzewka na poprzedniej stronie. Główny pień zasmarowany środkiem grzybobójczym.

Cała Lennei już była, dziś portret:


Marcinie, kolorystycznie mi nie pasują te dwie wymienione odmiany. Susan w pąkach podstawę płatków ma ciemniejszą. Nigra jest mniej cukierkowa.
____________________
Ala
Monika83 17:16, 08 maj 2022


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
Alina czytasz w moich myślach miałam poprosić ciebie o zdj Lennei z bliska jej kwiata żebyś wstawiła Czyli moja jednak jest Lennei a kupiona była jako Alba Superba
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies