Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Moje miejsce na Ziemi

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje miejsce na Ziemi

MalgosiaR 23:34, 15 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Dobry wieczór,
jestem tutaj nowa i tak odrobinę nieśmiało zaczynam.
Około 3 lat temu wybudowaliśmy dom z mężem w pięknej, spokojnej okolicy, lecz dopiero niedawno udało nam się zrobić ogrodzenie. Bez ogrodzenia nie odważyłam się rozpoczynać zabawy z ogrodem gdyż mamy mnóstwo saren, lisów i innych leśnych zwierząt więc bałam się o los roślin.
Chciałabym przekształcić mój obecny "ogród " w Ogród.

Działkę mam dosyć sporą bo ~20 arów, w odległości 500-700m płynie Wisła. Ziemia niestety gliniasta, niektóre miejsca po dłuższym deszczu zmieniają się w małe kałuże, miejsce dosyć wietrzne gdyż mamy sąsiadów tylko po jednej stronie w odległości 100m. Województwo małopolskie, okolice Skawiny.

Poniżej plan działki:





Działka o wymiarach 40x50, od strony południowo-zachdniej taras który dorysowałam,
po stronie tarasu biegnie rów melioracyjny. Z przodu domu dorysowałam wiatę oraz czarną kropkę to studnia, a od strony tarasu czarne kropki to oczyszczalnia przydomowa.

Ogród projektuję (w głowie a nie na kartce) i w większości robię sama z dorywczą pomocą męża.
Chciałabym prosić o pomoc i porady ponieważ jestem początkującą ogrodniczką .

Udało mi się zrobić już kilka nasadzeń, ale to jeszcze igła w stogu siana.
Muszę ukryć w jakiś magiczny sposób wystające ponad ziemię elementy oczyszczalni oraz studnię.

Marzy mi się ogród harmonijny i taki w którym będzie można odpocząć, ale znajdzie się również miejsce dla dzieci. Podoba mi się styl ogrodów japońskich pewnie dlatego że wprowadzają harmonię i spokój, a jak wyjdzie w moim przypadku czas pokaże.

Co posiadam i planuję.


drugie z nasadzeniami




- w zachodniej części działki zaplanowałam miejsce na ognisko, udało mi się także koło płotu wsadzić 3 brzozy brodawkowate(żółte kropki), leszczynę z purpurowym ulistnieniem(fioletowa kropka), borówkę amerykańską, małego rododendrona dorasta do 50cm, sosnę hakową (czerwona kropka), 3 sztuki hebe(male niebieskie kropki) oraz kosodrzewinę (braz).
Kosodrzewina początkowo była w donicy przed wejściem do domu a teraz przesadziłam do gruntu niestety widzę że brązowieją jej igły i pojawiły się czarne malutkie plamki chyba robaczki, czy ma szansę przeżyć?W jaki sposób mogę jej pomóc? Podsypałam odżywką interwencyjną przeciwko brązowieniu igieł ale nie wiem czy nie za późno,

- dwie zielone kropki to dęby które rosną za płotem, ale dają już sporo cienia i tam zaplanowałam plac zabaw dla dzieci, mam już ślizgawkę z huśtawką i drabinkami oraz piaskownicę,

- 24 czerwone kropki to żywotniki zachdnie brabant, mają stanowić żywopłot cięty i miejsce w którym zakryję kosze na śmieci, martwię się ponieważ koło 10 żywotników ma na przyrostach lekkie zbrązowienie, czy to oznacza że się nie przyjmą, czy mogę im pomóc?

- przed żywotnikami posadziłam klona flamingo i klona jesionolistnego,

- po drugiej stronie żywotników niebieska plamka to brzoskwinia,

-stojąc na wprost wejścia czerwone zarysowanie to miejsce gdzie będzie żwirek i ławeczka a granicę wysadziłam futrem niedźwiedzim, po przeciwnej stronie niebieskie kropy to rododendrony, jest tam kilka wrzośców i pieris ale zgubił całkowicie liście i nie wiem czy jeszcze odbije przyciełam ale narazie nic, da się coś z tym jeszcze zrobić?

- naprzeciwko wiaty jest jeszcze klon taki zwykły na pniu będzie w kształcie kuli,

- zapomniałam nanieść jeszcze magnolię soulangenę rubra jest między studnią a wejściem do domu,
oraz trawy ozdobne sztuki gracimilusy przed magnolią,

Zakupiłam klona acer emerald lace i nie wiem w jakich warunkach będzie mu najlepiej,
czy mogę prosić o pomoc?Planuję go wsadzić koło domu od strony południowo-wschodniej.

Za kilka dni pokaże zdjęcia to wszystko stanie się jaśniejsze bo chyba bardzo chaotycznie napisałam to wszystko i wtedy też będę prosiła o pomoc. Narazie tak żeby się przywitać i przedstawić.

Z góry dziękuję za odpowiedzi na powyższe pytania
Będę wdzięczna za podpowiedzi i sugestie
____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
MalgosiaR 08:10, 16 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Spróbuje jeszcze raz zdjęcia wgrać

Pierwsze z planem działki




drugie z nasadzeniami





Wygląda na to że się udało

____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
ocia79 08:11, 16 cze 2012


Dołączył: 18 cze 2011
Posty: 883
Witaj Malgosiu

Udalo sie, udalo.

Czekamy na zdjecia
____________________
Asia U Oci Trawy, minimalizm i ogólnie zero pojęcia :)
MalgosiaR 08:15, 16 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
A to żeby jeszcze raz się przywitać już z umiejętnością wklejania zdjęć i w celu naprawienia poprzednich błędów





____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
ocia79 08:17, 16 cze 2012


Dołączył: 18 cze 2011
Posty: 883
hehehehe rewelka
____________________
Asia U Oci Trawy, minimalizm i ogólnie zero pojęcia :)
kaisog1 09:03, 16 cze 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj Piękny Kwiatek Ci wyrósł w tej donicy



MalgosiaR napisał(a)
A to żeby jeszcze raz się przywitać już z umiejętnością wklejania zdjęć i w celu naprawienia poprzednich błędów





____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
MalgosiaR 10:31, 16 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Witajcie Ociu i Kasiu,

poniżej kilka zdjęć

1.dom od frontu z cudownie wystającą studnią i wiatą




2.front z placem zabaw



3. bok z tarasem



4. plac zabaw z dębami



5.taras z miejscem na ognisko, muszę jakoś zasłonić te 3 dechy od dołu bo wygląda bardziej jak zagroda niż taras



6.leśny zakątek przy strefie ogniskowej



7. rododendrony jeden choruje, wrzosy i zeschnięty pieris przy wejściu



8. miejsce z trawą niedźwiedzią i przyszły żwirek



coś takiego bym chciała - ławeczka, żwirek i wielki głaz zamiast stolika, może uda się w moim małym zakątku zmieścić kilka traw jak nie to posadzę w donicy



9. gracimilusy z magnolią



10. klony z żywotnikami





Na razie straszny rozgardiasz i pobojowisko, aż wstyd pokazywać muszę w tym roku z tym wszystkim zawalczyć i stworzyć w końcu coś co będzie ogrodem. Liczę na Waszą pomoc, bo samemu ciężko mi się z tym zmierzyć.

miłego dnia życzę







____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
MalgosiaR 12:01, 16 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Dobra biorę się ostro do działania,

potrzebuję Waszej pomocy.
Zacznę od tego co już jest



przy wejściu rabata rododendrony z wrzoścami trochę smutna, chciałabym jakoś ładnie przesłonić rynnę, i kratkę wentylacyjną oraz ożywić to co tam już jest. Pieris do usunięcia bo nic nie wypuszcza. Pomyślałam o dosadzeniu jakiegoś iglaka który mi urośnie w formie kolumny i zasłoni rurę oraz kratkę, może zamiast kory żwirek i jakaś lampka? Co myślicie?
Nie za bardzo mam koncepcję proszę wspomóżcie

-jedna opcja iglak kolumnowy na szybko w paincie



-druga opcja jakiś krzaczek kolorowy pęcherznica zielona, a może purpurowa , żurawka

- trzecia opcja płożący iglak tylko wtedy nie zasłoni rynny i kratki


Problem taki że tam od jakiejś 9-10 jest cień, kwaśna ziemia.

Wspomóżcie proszę będę bardzo wdzięczna.









____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
Sebek 22:31, 17 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj. Z tych trzech opcji dobra będzie 1 - bo przysłoni Ci tą rynnę na serio

A kwiatek w donicy super
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
MalgosiaR 23:14, 17 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Witaj Sebek,

dziękuję za odpowiedź , muszę teraz pomyśleć jaki iglak lubi cieniste miejsca
i ma ładny kolor. Jak zmienię pokażę
A mój kwiatek jest kochany.

Doradźcie

chcę zakryć wiatę od strony ogrodu, a ponieważ ogrody japońskie mnie zafascynowały, chciałabym stworzyć ogród stylizowany na japoński. Pomyślałam żeby od strony ogrodu posadzić bambusy dosyć wysokie, które zasłonią wiatę o tak szybko w paincie, to to zielone to będą bambusy,



macie jakieś doświadczenie z bambusami, wyczytałam że u nas zimują
Pleistoblastus fortunei, P. pumilus, Sasa veitchii, Sasa palmata, Arundinaria gigantea.
Czy bambusy są zimozielone?? Tzn czy będą mi zasłaniać wiatę także w zimie?

A od strony wjazdu w celu zasłonięcia zastosować coś pięknego jak poniżej (listewki plus klon palmowy w duuużej donicy)

http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/51,113380,11572678.html?i=1

Mam jeszcze pomysł na zasłonięcie mojej "zagrody" czytaj dołu tarasu ale o tym jutro.

Jak myślicie
pozdrawiam i dobranoc życzę




____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies