Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Mazan 21:21, 17 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
pawel_bochenek napisał(a)
Witam, proszę o pomoc takie oto szkodniki występują na kilku z moich brzózek, brzózki zasadzone w tym roku na wiosnę. Do tego występują na nich mrówki. Czym opryskać żeby pozbyć się tych szkodników a zarazem nie zaszkodzić roślinom.



Pawel_bochenek

Zbyt oddalony obiekt od obiektywu. Przypuszczam jednak, że nie są to wyrostki, a zdobniczka brzozowa, czy raczej kolonia tego szkodnika. Oprysk środkiem owadobójczym.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kuba 08:22, 18 lip 2016


Dołączył: 27 gru 2013
Posty: 7920
A tu ciąg dalszy moich zmagań z brzozą okazało się że szyszki na brzozie pojawiły się u wielu osób na forum i było to normalne zjawisko; moja brzoza jednak wygląda coraz gorzej, tu widać że jest wyrażnie jaśniejsza od drugiej brzozy

a na liściach pojawiły się wżery

na jednym liściu znalazłam dwie zielone gąsienice dł. 2 cm ale nie udało mi się ich sfotografować
będę wdzięczna za pomoc
____________________
Ewa Czasem słońce czasem deszcz
Mazan 09:38, 18 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kuba

Jeśli chodzi o poprzedni wpis nie kończyłem go, gdyż zmylił mnie początkowo duży rozmiar nasiennika. Był to kwiatostan żeński, a cechą odmianową jest jego wielkość. Kwiatostany męskie są podobne lecz dużo mniejsze.
Gąsienice zwójki brzozóweczki pasują do opisu. Mają 20 mm i żerują w pojedynkę, stadami żerują gąsienice płasta brzozowca. Zwalczanie środkami żołądkowymi /Fastac, Karate i in./ obecnych szkodników.
Jaśniejsze, żółte liście mogą mieć objawy rdzy, które zwalczasz stosując Bravo/Gwarant zamiennie z innymi grzybobójczymi lub podanymi przeze mnie, ale może to też być objaw niedożywienia dlatego warto jej zapewnić dodatek mikroelementowy, np kompost lub obornik jako ściółkę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kuba 18:14, 19 lip 2016


Dołączył: 27 gru 2013
Posty: 7920
Walerek dziękuję
Jadę do sklepu po opryski
____________________
Ewa Czasem słońce czasem deszcz
Wendy79 19:44, 30 lip 2016


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Proszę o podpowiedź, co może wcinać naszą brzozę. Nie znalazłam na niej szkodnika, ale listki znikają. Pozostają same ogonki. Są nowe paczki, ale nie chciałabym, żeby za chwilę zostały puste gałązki. Kilka metrów dalej rośnie druga brzoza i na niej nic na razie nie widać.






____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Mazan 21:23, 30 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wendy79

Jeżeli nie zauważyłaś larw lub dorosłego szkodnika może to być żer uzupełniający jakiegoś chrząszcza wybierającego bardziej mu odpowiadające odmiany brzóz. Są takie, które żerują na brzozach omszonych zostawiając w spokoju brodawkowate, ale są też takie, którym smakuje jedynie brzoza brodawkowata. Zwalczanie ich odbywa się wiosną, gdy dorosłe żerują szykując się do rozmnażania, teraz jest to bardzo trudne, bo nie wiesz czy jeszcze przyleci.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Zielona 16:54, 15 lis 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Melduję, że mojej brzozy /foto na stronie 3 tego wątku/ nie uratowałam. Po wycięciu okazało się, że przez środek pnia przebiega pusty brązowy tunel. Główny podejrzany to trociniarka czerwica, która niestety nie tylko to drzewo nam unicestwiła.
Konieczki 13:08, 27 mar 2017


Dołączył: 17 lut 2015
Posty: 2843
No to ja wczoraj straciłam najpiękniejsza brzozę, nie dawała oznak życia - oderwałam jedną gałązkę I zobaczyłam białego okrobnego robala w środku Poruszyłam konarem I z łatwością złamałam - okazala się że przez cały pień miałam dwa tunele, w kazdej gałązce żerowało to cuś. Boję się o sasiednie brzozy dziś opryskam je miedzianem
____________________
Zielonym do góry... :)
Kacha123 08:57, 25 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Czy ktoś pomoże i podpowie, co zżera moją brzozę? W pniu jest pełno dziur i sam pień nie jest gładki, zrobił się taki "karbowany" pod korą. Robali żadnych nie zauważyłam. Szukałam i najbardziej podpada mi krytoryjek olchowiec.
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Mazan 09:25, 25 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kacha123

Z Twojego opisu wynika, że może to być ogłodek brzozowiec. Zimuje w postaci larwy, a "moc" otworków wskazuje na niego. Drzewo do wycięcia i natychmiastowego spalenia w przeciwnym razie uschną wszystkie brzozy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies