Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród dla roślin o mocnych nerwach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród dla roślin o mocnych nerwach

Gabisia 15:24, 06 wrz 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Dzięki Sebciu!
Zawsze można na Ciebie liczyć
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
magnolia 15:44, 06 wrz 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Są Gabi, ale nie zawsze dają dobry efekt. Np seslerie- skalna czy Heuflera ( ta jest wyższa). Wystarczy je teoretycznie wyczesać na wiosnę z suchych liści. Jednak na wiosnę teoretycznie żywe liście mają tyle plamek suchych, albo są połamane przez śnieg, czy lód, że ja i tak je ścinam, bo szybciej nabierają życia. W porównaniu z wieloma trawami nawet ekspresowo, bo w kwietniu już kwitną i mają świeże listki.

Z zimozielonych które lepiej się zachowują to kostrzewa zielona ( w tym jej odmiany), kostrzewa owcza- piękne, ciemnozielone kępy jeżyków zimą
Mimo tego jednak że wiele traw późno się budzi, warto je mieć, choćby dlatego że fajnie jest kiedy ogród jest zmienny, pełen np cebulowych, lub niezapominajek, a jesienią z powiewnymi trawami.
Rozplenice są cudne, bardzo Ci je polecam.

Pod brzózkami z trawami będzie ładnie- możesz wsadzic tam nie za wielkie odmiany miskanta, najlepiej jakieś drobnoliste, żeby były delikatne- no Graciallimus, proso rózgowate- początkowo bedzie dość przezroczyte, z czasem jednak da piekne, delikatne chumry- np. Rehbraun z czerwona poświatą byłoby fajne.
Ja jeszcze bardzo lubię obiedkę szerokolistną- przypomina troszkę bambus z lisci. Ma jasną zieleń, wg mnie piękną do brzóz i do tła z tuj.
Rozplenice też można rozważyć- zwykła pennisetum alopecuroides, lub odmianę Hameln- wcześniej zakwita, jest ciut niższa. Z innymi odmianami jest różnie, wiele ma kłopoty z zimowaniem.
Do tych traw- rozplenicy, obiedki możesz dodać zimozielone kępy- np cyprysika Filifera Nana, czy Choiny kanadyjskiej Jeddeloch- plamy trawi między nimi po 2-3 kulki tych zimozielonych.
Albo pas traw z tyłu, z przodu iglaki w grupkach a miedzy nimi ładny wypełniacz- jakaś żurawka, czy irga Major.
Zakładam że nie masz bardzo sucho- z czasem pod brzozami i na stoku będzie tu dość sucho. Jeśli masz wilgotno to będą fajne warunki,akurat.



____________________
moni 15:58, 06 wrz 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Wiem że tak trochę odchodzę od tematu iże " bujam" w obłokach może takie coś jeśli nie zamknęłaś już swojego projektu i wizji z tego też można coś " wziąć";
http://www.architekturakrajobrazu.info/projekty-glowna/56-projekty-ogrodow/1297-jak-urzdzi-punkt-wodny-w-ogrodzie-swobodnym
to taka inspiracja nie trzeba deska w deskę realizować tego tylko tak podglądnąć jak zechcesz
____________________
Mona
Gabisia 17:24, 06 wrz 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Magnolio, kochana!
Już się zabieram za wyszukiwanie tych wszystkich odmian.
Kilka z nich już mam: Gracilimusa i Rozplenicę
Mam też Red Barona - bardzo piękny, zobaczymy jak po zimie.

Dziękuję Ci ogromnie, ogromną masz wiedzę

Pozdrawiam!
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 17:25, 06 wrz 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
moni napisał(a)
Wiem że tak trochę odchodzę od tematu iże " bujam" w obłokach może takie coś jeśli nie zamknęłaś już swojego projektu i wizji z tego też można coś " wziąć";
http://www.architekturakrajobrazu.info/projekty-glowna/56-projekty-ogrodow/1297-jak-urzdzi-punkt-wodny-w-ogrodzie-swobodnym
to taka inspiracja nie trzeba deska w deskę realizować tego tylko tak podglądnąć jak zechcesz


Moniu, już zaglądam
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Madzenka 06:31, 08 wrz 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Gabi napisał(a)
Relacja moich prac

Zasadziłam trzy brzózki Doorenbosy i podsadziłam carexem Frosted curls.
Krzaczory (m.in. perukowce) wywożę gdzie indziej.
Zrąbałąm (przy pomocy jednego pana) pół górki, ale mam jeszcze z nią dużo pracy.
Jeszcze trochę skrócić, wyrównać, wywieźć ziemię i wiosną wybudować ścianki z kostki brukowej - jako podwyższenie rabaty.
Będą nawiązywać do pozostałych "donic" granitowych.


Nie wiem jeszcze co zasadzić do tej podwyższonej rabaty - chyba najchętniej trawy jakieś.
Nie wiem też czy ten pas z brzózkami + kamyki od drenażu wysypać ładnym, szarym żwirkiem.
A może jakąś roślinką?
No, nie wiem - cała zima na myślenie


Zrobi mi się pod tymi brzózkami dużo miejsca, nawet na hamak zagracający teraz taras, albo ławeczkę jakąś.
Acha, puściłam też na siatkę bluszcz Hedera.



Czy ja mam te brzózki przywiązać do palików czy same dadzą radę?

Piękny widok , nie dziwię się sąsiadowi gdy dodasz jeszcze nasadzen bedzie cudnie
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gabisia 08:39, 08 wrz 2012


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Marzenko kochana,

czy Ty nawet w sobotę jesteś od bladego świtu na nogach???

Szkoda mi bardzo, że nie mogę jechać dzisiaj do Kapiasów
Szczególnie dlatego, że ominie mnie okazja poznania tylu fajnych ludzi...
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
motylla 09:01, 08 wrz 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 588
Gabi, pięknie to wszystko wygląda!
____________________
Małgosia - Na okrągło
butterfly 10:45, 08 wrz 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Gabi, podglądam i kibicuję.

Rady Magnolii bezcenne - również pooglądałam polecane przez Nią trawy - nabrałam ochoty na skończenie przed zimą mojej rabaty z brzozami...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
pagap 15:26, 08 wrz 2012


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 357
Witaj Gabi pozwiedzałam, pospacerowałam, popodziwiałam i muszę ci powiedzieć, że już masz ładny ogród, bardzo zadbany i czysty, wszystko ładnie na swoim miejscu. Masz również dużo zapału w sobie więc z czasem będzie coraz piękniejszy a my będziemy mogli cieszyć oko pozdrawiam, Aga
____________________
ogród Agi i Kuby ***** projektowanie wspólnymi siłami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies