Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Rabaty angielskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabaty angielskie

asica 15:17, 14 lip 2013


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3818
Czekam niecierpiwie Ewo na zdjęcia. Ja mam rabatę , którą nazywam bylinową, marzyło mi się, że będzie bardziej angielska. Czasem jest ładna, ale jak coś przekwita, to zostają łyse miejsca z sterczącymi badylami (teraz np. po wyciętych ostróżkach, lada moment przekwitną odętki. Za to zaczynają kwitnąć jeżówki i floksy.
Dosadziłam teraz trochę jednorocznych.
Czy da się sprawić by rabata bylinowa przez cały sezon wyglądała ładnie?
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
hanka_andrus 08:13, 17 lip 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
To jest trudne zadanie.Trzeba by było mieć w pogotowiu jeszcze doniczkowe zaplecze, i w miejsce przekwitniętych i zanikających bylin wstawiać to co aktualnie kwitnie.
Ja takiej możliwości nie mam, bo i w ogrodzie bywam z doskoku. Ale takie rabaty bardzo mi się podobają.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Sebek 21:32, 17 lip 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
asica napisał(a)
Czy da się sprawić by rabata bylinowa przez cały sezon wyglądała ładnie?


Da się Tylko trzeba wpleść w nie gatunki zimozielone i ułożyć tak rośliny, że jak jedna przekwita to inna ją zastępuje. Musi też mieć ta rabata określoną wielkość, bo bardzo ważna jest powtarzalność roślin i posadzenie ich plamami.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
asica 22:46, 17 lip 2013


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3818
Jednoroczne dosadziłam teraz ,ale to nie to samo. Byliny są rozrośnięte, a te jednoroczne wyglądają jakby przypadkiem się zaplątały.
A układać próbuję już 4 rok, z marnym skutkiem
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
agatanowa 19:09, 20 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Znaczący wpis
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
ele2001 20:59, 20 lip 2013


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Trzeba wybierać rośliny które po przekwitnięciu wyglądają schludnie mają ładne liście i nie zamierają albo takie które późno kwitną np w sierpniu i wrześniu wtedy przez większość sezonu wyglądają ładnie kiedyś ogrodnik powiedział mi nie patrz na to jak roślina kwitnie tylko jak umiera..
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
asica 16:30, 21 lip 2013


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3818
ele2001 napisał(a)
Trzeba wybierać rośliny które po przekwitnięciu wyglądają schludnie mają ładne liście i nie zamierają albo takie które późno kwitną np w sierpniu i wrześniu wtedy przez większość sezonu wyglądają ładnie kiedyś ogrodnik powiedział mi nie patrz na to jak roślina kwitnie tylko jak umiera..

Sebek napisał(a)

Da się Tylko trzeba wpleść w nie gatunki zimozielone i ułożyć tak rośliny, że jak jedna przekwita to inna ją zastępuje. Musi też mieć ta rabata określoną wielkość, bo bardzo ważna jest powtarzalność roślin i posadzenie ich plamami.

Jak sięgam pamięcią wstecz, to we wrześniu na rabacie zostają mi tylko astry marcinki . Sprawdzę zdjęcia i prześledzę w jakich miesiącach co kwitnie. Moja rabata bylinowa będzie przeniesiona. I tym razem mam zamiar ją spokojnie zaplanować. No ale o tym już będę pisać u siebie
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
alinak 22:18, 21 lip 2013


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
ale werbena kwitnie długo . szałwie wysokie powtarzają kwitnienie . można pokombinować rozchodnika i ten już do samej zimy .

moja kompozycja kwitnień na angielskiej :
WIOSNA ---pierwiosnki zwyczajne , czosnki .+ trzon rabaty czyli berberys , cyprysik i drzewa - jarząb zwyczajny , wierzba płacząca ,buk fastigiata czerwony , jałowiec blue arow

LATO ---( przód okrywowy ) -szałwia wysoka , bodziszek korzeniasty, kocimiętka , rozchodnik okazały , trawa red baron
( wyższe piętro ) -rozchodnik matrona , jeżówki , maki jednoroczne , krwawnik wysoki ,orliki ,
przetacznikowiec , monarda .odętka wirgilijska , firletka ,
( najwyższy poziom ) naparstnice dwuletnie i bylinowe , pustynnik ,

JESIEŃ -- wszystko oprócz orlików jest dalej na zielono ,+
( niskie )---- rozchodniki okazałe , szałwie
( wyższe piętro ) --- jeżówki ,kłosowiec ,rozplenica moudry
( mocno wysokie ) ----werbena , sadźce konopiaste ,budleja davida ,rudbekia , canna -
paciorecznik .










____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
agatanowa 23:39, 21 lip 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Alina, no dobra, oglądajac Twoje rabaty wiem, że muszę przeczytać Twój wątek. Wypasione, bogate, bujne, szalejące!
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
ele2001 14:02, 26 lip 2013


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Trzy lata temu założyłem coś w rodzaju angielskiej rabaty oto jej aktualne zdjecia



Na obelisku jest roża pnąca kremowa razem z niebieskim powojnikiem niestety regularnie przemarza lepiej gdyby obelisk był drewniany.



Widok z tyłu


____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies