Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

14:08, 03 mar 2013
Sadzenie roślin w naszych ogrodach to na pewno najciekawszy i najprzyjemniejszy etap tworzenia ogrodu, ale mnie do tej pory nie udało się właściwie przebrnąć przez wszystkie poprzedzające nadawanie mu realnych kształtów. Niby wiem, że powinnam pogodzić to by nie pomijać krajobrazu i wkomponować ogród w klimat otoczenia, ale z drugiej strony ograniczają mnie brak wiedzy i umiejętności przewidywania efektu, moje potrzeby i przede wszystkim możliwości (nie będę ukrywać ograniczone możliwości finansowe). Ogród taki jest efektem kompromisów, wtedy pomaga pozytywne nastawienie i świadomość, że nie musi być idealny, ale trzeba o niego dbać.
Przeczytałam tu podstawowe zasady tworzenia ogrodu i są uniwersalne, będę się ich trzymać i zaczynam myśleć o konsekwencji. A pozbawiona talentu tworzenia i wyobraźni pomyślałam, że mogę wykorzystać gotowe kompozycje i propozycje z istniejących już ogrodów.
Dziękuję za tę możliwość Danusi, która tak bez granic dzieli się swoją kunsztem i doświadczeniem, by nasze "zrób to sam" nam się udało.
yeterelinka 21:28, 03 mar 2013


Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 106
U mnie jest inaczej.Nie potrafię trzymać się planu,nawet jakby mi go ktoś pięknie narysował,bardziej działa wyobraźnia przy sadzeniu.Zimą zrobiłam 8 szkiców,a jak dostałam rośliny to zadziałała wyobraźnia- szkice okazały się zbędne.
____________________
Ogrodowy bałagan
Betka 09:24, 04 mar 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Ciekawy temat Będę tu zaglądać!
Ja też jestem na etapie planowanie no i tak czytam trochę tu trochę tam. Zastanowiłam się jakie dodać rośliny do listy zakupów . Na działce mam rów melioracyjny w to miejsce roślinki już zamówiłam ( styl ogrody Angielskiego) teraz szukam różnych podpowiedzi jakie dobrać gatunki krzewów liściastych i iglastych tak aby pasowały do ogrodu angielskiego?
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Gardenarium 16:32, 04 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do ogrodów angielskich pasują cisy (cięte w ekrany) graby też cięte w żywopłoty, ostrokrzewy, hortensje, budleje, jaśminowce, róże.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martika 17:52, 04 mar 2013


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Super wątek, od momentu jak tu trafiłam, zweryfikowałam swoje podejscie, miałam już parę roślin, to 80% oddałam tym, którzy chcieli. teraz staram sie konsekwentnie do tego podejść i wg planu Danusi. Może nie idzie to tak szybko ze wzgledu na finanse, ale fragmentami i do końca zaczełąm sie starac. W zeszłym roku zrobiłam pierwsz rabatę i posadziłam dwie sciny zywopłotu i jestem zdowolona. Teraz kolej na resztę..bede tu zaglądać.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Betka 08:51, 05 mar 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Gardenarium napisał(a)
Do ogrodów angielskich pasują cisy (cięte w ekrany) graby też cięte w żywopłoty, ostrokrzewy, hortensje, budleje, jaśminowce, róże.


Dziękuję Danusiu za podpowiedzi
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Betka 09:01, 05 mar 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Który gatunek będzie mniej pracochłonny cis czy grab chodzi mi o pielęgnację, cięcie?
jaka odmiana będzie nadawać się najlepiej na żywopłoty i w jakiej rozstawie trzeba te krzewy sadzić?
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Gardenarium 09:44, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z grabem będzie mniej roboty jeśli chodzi o pielęgnację i glebę, ale z cięciem będzie gorzej bo szybciej rośnie.

Ja sadzę w zależności od wielkości sadzonek, ale zawsze tak, aby się stykały. Jadę do szkółki, ustawiam mniej więcej ile na metr wejdzie i przeliczam.

Inni sadzą różnie, co pól metra niezależnie od wielkości, ale ja uważam że żywopłot, który ma być formalny (strzyżony) powinien od razu po przycięciu jakoś wyglądać i to jest mój plus uważam. Efekt jest wtedy i radość.

Więcej podpowiedzi masz tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/tag/zywoploty

A tutaj pokazuję jak to robię

http://www.ogrodowisko.pl/watek/556-zywoploty-strzyzone-z-cisa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:46, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A tutaj masz o żywopłotach liściastych, m.in. grab

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1405-zywoploty-strzyzone-lisciaste
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Betka 10:49, 05 mar 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Dziękuję biorę się za czytanie
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies