Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Skrzyp zimowy - Equisetum hyemale

Pokaż wątki Pokaż posty

Skrzyp zimowy - Equisetum hyemale

emka 14:53, 22 sty 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 291
Witam
w ogrodzie metrowe zaspy i ciągle pada biały puch... ale czas pomyśleć o wiośnie mam mlody, wciąż niedokończony ogród, dlatego szukam pomysłów i inspiracji.
Ostatnio znalazłam fajna trawę Skrzyp zimowy Equisetum hyemale

http://shop.sarastro-stauden.com/products/getProduct/468/hyemale-var-camtschaticum

Czy ktoś zna tę roślinę? na fotkach wygląda bardzo oryginalnie, ale czy tak jest w rzeczywistości?
pozdrawiam
____________________
Zielonym do góry
Gardenarium 17:21, 22 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U nas raczej powszechnie nie jest stosowana, nie wiem jak z zimowaniem. Raczej nie ma z tym problemu. Znam tę roślinę z ogrodów pokazowych na Chelsea Flower Show, świetnie będzie wyglądać w wodzie w ogrodach minimalistycznych.

Ale do ogrodu nie polecam, będzie pewnie jak chwast wyglądać Są inne, piękniejsze rośliny. Jeśli chcesz trawy lub turzyce to polecam Hakonechloa macra, Pennisetum.

Należy do rodziny skrzypowate, więc nie jest trawą, ale wygląd ma "trawiasty" oczywiście
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
emka 18:14, 22 sty 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 291
dziękuję Danusiu
przyglądam się trawom i tę roślinę też wrzuciłam do tego samego worka, bo własnie tak "trawiasto" wygląda. Mój ogród nie jest ani minimalistyczny, ani też nie ma w nim wody... więc szukam dalej ; muszę poszukać info o trawach polecanych przez Ciebie, Danusiu.
Chciałabym posadzić coś pod domem- tam jest (okap) i powinno być sucho, dlatego może coś z traw..

____________________
Zielonym do góry
Mariusz 19:16, 22 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Bardzo fajny, wysoki, kępowy o żywej zieleni skrzyp. Może on rosnąć na brzegu, ale tak jak Danusia pisze, najpiękniej wygląda w wodzie. Sadzimy go do głębokości 10 cm .
Polecam Equisetum hyemale var. robustum


A tutaj gatunek testowany u mnie na brzegu, stanowisko przesychające. Jak widać nie nadaje się na takie siedliska.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
przemekg 20:28, 22 sty 2013


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
U mnie rośnie zwyczajnie na rabacie, co prawda wilgotne i cieniste stanowisko, jak wpadł w moje ręce nawet nie wiedziałem że to roślina wodna, wyglada bardzo oryginalnie i przynajmniej dla mnie jego wygląd daleki jest od chwastu , co ciekawe zimozielony i nawet teraz fajnie wygladają jego prążkowane łodyżki wystające ze śniegu.
____________________
U Przemka w ogrodzie
Gardenarium 13:59, 23 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może z tym chwastem przesadziłam, ale chodziło mi na przykładzie drugiego zdjęcia Mariusza, że jak na niewłaściwym stanowisku i zaniedbany, taki poprzysychany, to jednak przyznasz Przemku że nie wygląda zachęcająco

Uważam, że jak coś już rośnie powinno wyglądać idealnie, czyli zachwycająco. I tak wygląda tutaj





I takie coś uwielbiam






Wykadrowałam, trochę niewyraźnie


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 14:21, 23 sty 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Ciekawy, zwłaszcza w donicach, mi się widzi do prostych, minimilistycznych, ogrodów.
A kompozycja pokazane przez Danusię z tarczownicą i gunerą piękna. I jeszcze ciemne, surowe otoczaki
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
emka 17:50, 23 sty 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 291
Przepiękne fotki, Danusiu
faktycznie ten skrzyp jest idealny w sąsiedztwie wody
chociaż na zamieszczonych na auckji zdjęciach rośnie tuż przy domu i wygląda całkiem , całkiem.
fajne jest to , że i zimą cieszy oko, ale oczywiście taki zadbany, przycięty, bo inaczej
, to jak mówi Szefowa takie rozczochrane badylki
____________________
Zielonym do góry
Gardenarium 18:00, 23 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na aukcji to pewnie jak zwykle ściągane z netu fotki, często tak się zdarza, ja bym nie wierzyła w te zdjęcia.
Tuż przy domu to jest zawsze sucho jak pieprz, chyba że ma zrobione bagienne stanowisko
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
przemekg 18:55, 23 sty 2013


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
To prawda Danusiu na tych fotkach wyglada rewelacyjnie, te jaśniejsze mieniące sie międzywęźla dodają jeszcze uroku
U mnie jeszcze młode rośliny ale w lekko ocienionym miejscu i nieźle sobie radzi, nie podsychały łodyżki, chociaż wiosną chyba posadzę trochę wrównież w oczku.
Ale agawy w oczku to w życiu nie widziałem
____________________
U Przemka w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies