Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Skrzyp zimowy - Equisetum hyemale

Pokaż wątki Pokaż posty

Skrzyp zimowy - Equisetum hyemale

Gardenarium 20:03, 23 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skrzyp rośnie w doniczce z siatki, ma dostęp wody, a agawa w normalnej donicy, ale bez dziury w dnie, zanurzona jest w wodzie ale bez dostępu wody

To jest urok właśnie Chelsea Flower Show
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaisog1 22:33, 24 sty 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Nie posadzilabym nic w ogrodzie co ma nazwę skrzyp...... drgawek dostaje jak słysze te nazwę
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
emka 23:48, 24 sty 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 291
Przyznaję, że mnie też ta nazwa z lekka odstrasza, ale dlaczego? choć roślinka , szczególnie na cudnych fotkach Danusi prezentuje się super Te zdjęcia wyglądają niczym obrazy pędzla niebylejakiego mistrza, po prostu czary- mary...poezja
____________________
Zielonym do góry
Mariusz 09:13, 25 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Skojarzenia z chwastami (skrzyp polny ) - rozumiem , te skrzypy to już nie ta bajka. Obecne odmiany nie rozłażą się, zachowują soczystą zieleń, są poszukiwane do podobnych założeń jak na fotkach Danusi. Ja osobiście zachęcam do ich sadzenia w oczkach wodnych.
Miniaturą skrzypu zimowego 'Robustum' jest skrzyp arktyczny Equisetum scirpoides, tworzy on kilkucentymetrowe gęste dywaniki (ciemno i zimozielone) . Ciekawie wypełnia szpary między kamieniami w strefie przybrzeżnej.
Jest jeszcze jego odmiana 'Variegata', ale jakiegoś paskowania na niej nie zauważycie, natomiast co ciekawe, wydaje się być bardziej silniejsza od gatunku.




____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
przemekg 11:15, 25 sty 2013


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Variegata i silniejsza od gatunku, to wbrew prawom natury i mojej dotychczasowej logice.
____________________
U Przemka w ogrodzie
Mariusz 11:55, 25 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Gatunek w oczku wodnym lubi być kapryśny (zmierają końcowki, nie wykazuje siły wzrostu), odmiana variegata trzyma się dzielnie.

Przemku nie ma takiej reguły o której piszesz wyżej. Szczególnie przy krzyżówkach, produkty często są silniejsze, lepiej rosną, lepiej wyglądają (np. lilie wodne) czy też przy wieloletniej selekcji nasion i siewek.

Ale np. przy niezapominajkach jest odwrotnie, odmiany są tak słabe, że szkoda je sadzić. Myslę tutaj o 'Bill Baker' i 'Variegata'. W wielu przypadkach cechy negatywne dają znać dopiero podczas wieloletniej uprawy.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 09:24, 07 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 20:08, 27 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Tak wygląda po zimie, pierwszy raz spotkałem się z tak podeschniętymi i przebarwionymi pędami - pewnie będą do wycięcia. W tamtym sezonie zjawiska nie było, bo do ziemi pędy zjadł zając.
Skrzyp zimowy - odbuduje się od korzenia.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 13:04, 10 cze 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Po ścięciu brązowych pędów ładnie się odbudował, czyli ten zabieg pielęgnacyjny jak najbardziej wskazany.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
jazzy 16:22, 21 sie 2014


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Kurcze, podoba mi się ten skrzyp zastanawiam się, czy będzie ładnie rósł np.w donicy wypełnionej na dnie wodą? Można by taką donice postawić wszędzie, nawet na tarasie
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies