Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Jurajski Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Jurajski Ogród

AgnieszkaW 13:28, 08 mar 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749

Witam,
Na Ogrodowisku jestem obserwatorem prawie od początków jego istnienia. Wreszcie postanowiłam się zalogować. Ogród wraz z mężem tworzymy samodzielnie i stopniowo od kilkunastu lat. Nasze miejsce na ziemi położone jest na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego, dokładniej w Dłubniańskim

Parku Krajobrazowym, gmina Trzyciąż. Przez nasz teren przepływa (uroczymi meandrami) naturalna rzeka Dłubnia. Ogrod jest bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu, trudny do zagospodarowania, ale jednocześnie stanowiący nie lada wyzwanie. Całe założenie ogrodowe staraliśmy się dopasować do otaczającego jurajskiego krajobrazu, stąd wiele u nas murków z wapienia, które nauralnie dzielą nachylony teren na tarasy. Wiem, wiem, wapień niby należy do kruchych kamieni, ale nasze murki sprawują sie nieźle, nabierając fajnej naturalnej patyny.

Największym problemem jest gleba: zbita glina margiel, czasem ił. Nie będę się rozpisywać na temat częstego użycia kilofu, a nawet... młotu udarowego do przygotowania miejsc pod nasadzenia. Najlepsza gleba jest poniżej 30- metrowej stromej skarpy, nad rzeką - tam mamy warzywnik. Na górze stoi nasz domek i tu głównie pielęgnuję ogród ozdobny. Poza ciężką glebą są też plusy: bajeczne widoki z okien domku na dolinę Dłubni i jodłowy las, doskonała, tylko nieco rozluźniona piaskiem gleba na lawendę i poduchowe roślinki. To tyle o położeniu ogrodu, dodam jeszcze, że ogród jest spory, dlatego ok.1700 m (górna część) to teren ozdobny wraz z niewielkim domem, reszta, czyli (skarpa i teren przy rzece w dole) ponad drugie tyle, to teren naturalnie dziki + warzywnik.

Pracy jest więc sporo. Ogród cały czas się zmienia, drzewa podrastają, zmieniają się niektóre nasadzenia. Marzenia mam wielkie, koncepcje też się klarują różne, ale wszystko rozbija się o finanse, dlatego też ogród tworzymy powoli, etapami.To właśnie samodzielna praca daje nam największą satysfakcję. Dla mnie ważne jest, by zachować jak najbardziej naturalny charakter ogrodu, stąd nie ma w nim np. ani jednej tui (zresztą ich nie lubię). W tym roku mam do obsadzenia kilka zreorganizowanych (pod wpływem Ogrodowiska i dojrzałości ogrodniczej) miejsc, będzie więc trochę dodatkowej pracy. Wkrótce postaram się wkleić jakieś zdjęcia.
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
AgnieszkaW 13:31, 08 mar 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
tak było... - 1996 rok

2003 rok


____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
adom1206 13:37, 08 mar 2013

Dołączył: 04 lis 2012
Posty: 1216
Agnieszko pięknie się zaczyna.Witam na ogrodowisku i będę zaglądać
____________________
Agnieszka - Moje Ogrodowe Marzenia...
AgnieszkaW 13:41, 08 mar 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
W 2006 roku było tak...

____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
AgnieszkaW 13:50, 08 mar 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
3 lata póżniej



____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Gardenarium 14:38, 08 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AgnieszkaW napisał(a)
3 lata póżniej



Witaj, to zdjęcie niesamowite
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgnieszkaW 15:08, 08 mar 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Serdecznie witam samą Szefową i Agnieszkę z Moich Ogrodowych Marzeń. Dziękuję za zainteresowanie.
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Alikia 15:10, 08 mar 2013


Dołączył: 23 lut 2013
Posty: 152
Witaj Agnieszko piękne murki i rośliny i jest ich taka różnorodność..... a jaką masz ziemię na działce też z tym wapieniem?
____________________
Ogród Alicji w ciągłych przeróbkach
Gardenarium 15:19, 08 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Korzystasz z zapożyczonego krajobrazu, więc widoki za ogrodem piękne również.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgnieszkaW 15:25, 08 mar 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Danusiu, tak, to prawda, z pełną świadomością korzystam z zapożyczonego krajobrazu.

Alicjo, na dzialce mam tylko margiel, który się do niczego nie nadaje, chyba tylko na podsypkę. Kamienie wapienne kupowalismy w najbliższych kamieniołomach kilka lat temu.
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies