Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Wywary, odwary, napary i gnojówki do opryskiwania roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Wywary, odwary, napary i gnojówki do opryskiwania roślin

ika84 19:36, 19 lut 2015

Dołączył: 10 sie 2014
Posty: 8
W tym roku zamierzam zrobić moją pierwszą gnojówkę z pokrzyw. Tylko nie wiem jak często się podlewa tą gnojówką i czy mogę wszystko podlać? Chodzi mi m.in o piwonie, bukszpany, tawuły, juke,hortensje i nowo zasadzony na jesień 2014 żywopłot z ligustr-u. pozostałe rośliny z wyjątkiem ligustru są bardzo zaniedbane... wprawdzie przeszły już jesienne podcinanie ale nikt nic nie robił przy nich przez 3 lata.
monteverde 21:02, 20 lut 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Możesz wszystko podlewać w rozcieńczeniu 1:10 nawet kwiatygnojówka z pokrzyw zawiera dużo azotu co dziala b.dobrze na warzywka, kwiaty, można podlewać np. raz w miesiącu można opryskiwac rośliny od mszycy
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
aniula 13:18, 28 lip 2016


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na to pytanie, ale może ktoś mi odpowie:
nastawiłam w tym roku kilka wiaderek gnojówki z wrotyczu. Pierwsze wiaderka były ok. - już zużyte, ale na kolejnych zrobił się taki delikatny korzuch i gnojówka zaczęła trochę "pachnieć" serwatką. Czy to jakiś szkodliwy grzyb, pleśń.. Czy mogę tą gnojówkę zużyć?
____________________
Ania Ogródek na betonie
Mazan 16:26, 28 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniula

Opryskiwać nią nie możesz. Tam "urzędują" już bakterie beztlenowe, kożuch może być ich pseudogrzybnią. Napisałaś, że czuć serwatką, a to oznacza bakterie kwasu mlekowego /które/ oraz octowego. Tym specyfikiem można zasilić kompost.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aniula 22:45, 28 lip 2016


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Walerku, dziękuję za szybką odpowiedź.
A mogę podlać nią ziemię między drzewami owocowymi? czy wszystko tylko na kompost?
____________________
Ania Ogródek na betonie
Mazan 09:10, 29 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniula

Możesz, jak najbardziej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aniula 11:33, 29 lip 2016


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Dziękuję!
Super!!! Przez mój ogród były kopane wszystkie media do domu mojej siostry, minęło już parę lat, ale ziemia nadal jest w fatalnym stanie - pomieszana z gliną.
Sypię kompost, wybieram większe bryły żółtej gliny, w tamtym roku w warzywniku posiany zielony nawóz (jest lepiej!), w tym roku dołączają gnojówki.
Z kasą bardzo krucho, więc musi starczyć to, co natura daje, a w okolicy sporo wrotyczu.
Poczytałam już o gnojówkach, ale własnych doświadczeń jeszcze nie mam - nie wiem, czy na taką zmęczoną ziemię mogę lać częściej niż co dwa tygodnie? Może chociaż tam, gdzie nic konkretnego nie rośnie?
____________________
Ania Ogródek na betonie
Mazan 14:09, 29 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniula

Rekultywacja wymaga czasu, gdyż trwa rozwój życia. Dodając gnojówki zaszczepiasz wyjałowione podłoże mikroorganizmami. Do tego możesz sporządzić ANHK i również polać. Po dodaniu nawozu zielonego mikroby będą się mnożyć i spulchniać podłoże tak głęboko, jak wystarczy tlenu. Dlatego kiedyś Polinka pisała, że ziemia, którą podlewa gnojówkami jest "pulchna". Dodam tylko, że w kwaśnym podłożu /pH 4 - 6/ będą rozwijać się grzyby, a przy odczynie wyższym będą przeważać promieniowce /bakterie/. Podlewać możesz nawet dwa razy w tygodniu. Dla mikroorganizmów ważna jest dostępność substancji organicznej.



Pozdarwiam
____________________
Mazan - Walerek
aniula 12:26, 01 sie 2016


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Dziękuję serdecznie Walerku.
Gnojówka będzie przywracać życie w ziemi, a co do oprysków lecę dokształcać się w temacie HT i OW. I na pewno będę jeszcze o niejedno pytać.
____________________
Ania Ogródek na betonie
Gardenarium 11:50, 15 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kasandra napisał(a)
Czy są jakieś domowe sposoby na gąsienice i mszyce? U mnie mają ucztę na pnącej róży. Wolałabym nie stosować chemikaliów. Podobno można się ich pozbyć przy pomocy mydlin, prawda to?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies