Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Turkuć podjadek

Pokaż wątki Pokaż posty

Turkuć podjadek

Tygrys 21:34, 11 maj 2013

Dołączył: 15 sie 2012
Posty: 42
Nie znalazłem wątku o tym owadzie, więc zakładam.

A zakładam, bo jakiś czas temu natrafiłem na dziwne dziurki i korytarzyki w trawniku. Dziurki mają średnicę małego palca (męskiego, heh). Zastanawiałem się co to takiego, ale odpuściłem i zapomniałem o sprawie, bo wiosną jest sto tysięcy innych rzeczy do roboty na działce. Dzisiaj usłyszałem ciekawe świergotanie i pomyślałem, że to jakieś dziwne ptaki zagnieździły mi się w żywopłocie. Podchodząc do żywopłotu, przekonałem się, że świergotanie dochodzi spod ziemi, a dokładniej spod trawnika, w miejscu, gdzie wcześniej były te dziurki. Po krótkim przekopaniu internetu, natrafiłem na nagranie dźwięku wydawanego przez turkucia:

http://www.youtube.com/watch?v=2QZ9Lr1C-SY

Trochę jeszcze poczytałem i jestem na 100 procent pewien, że to on. Przeczytałem też, że takie dźwięki wydaje samiec, który koncertuje dla samicy i potem zakładają szczęśliwą rodzinkę, liczoną w setkach, żyjąc na koszt panstwa...znaczy się na koszt ogrodnika chciałem napisać.

Nigdy nie miałem doczynienia z turkuciami. Mam się zacząć bać? Czy faktycznie podjada wszystko na co natrafi? Korzenie roślin, warzywa, cebulki kwiatowe? A może nie jest aż tak upierdliwy? Bij zabij, czy pozwolić żyć? Jesli mam iść z nimi na wojnę, to jaka broń najlepsza? Biologiczna, chemiczna, czy bagnetem go? Jest jakaś wypróbowana strategia?
____________________
Tygrys 08:16, 13 maj 2013

Dołączył: 15 sie 2012
Posty: 42
Zdecydowałem, że lepiej dmuchać na zimne. Odkopalem w kilku miejscach korytarzyki i zagazowałem je porządnie sprayem zabijającym owady biegające. Później zrobiłem dodatkowo "gazowanie" opryskiem karate (mgiełką do norek). Póki co zero oznak życia, odsłonięte przeze mnie dziurki nie zostały "załatane". Chyba wygrałem.

Tak więc serdecznie (nie)dziękuję za pomoc, jak i za zainteresowanie wątkiem...
____________________
kaisog1 10:44, 13 maj 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Tygrysie witaj
Ja zainteresowałam sie Twoim wątkiem i nawet wczoraj szperałam po Ogrodowisku w poszukiwaniu informacji i troszke znalazłam Wiem, że Robert miał problem z turkuciem a Ania podala mu humanitarny sposób walki z nim http://www.ogrodowisko.pl/watek/1738-moj-jesienny-ogrod?page=16#post_5

Cos jeszcze wyszperałam w necie i miałam Ci wstawić ale niestety moje dziecię odwróciło uwagę od sprawy i najnormalniej zapomniałam
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
akanta 16:21, 03 lis 2013


Dołączył: 15 gru 2010
Posty: 2361

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Sposób na nornice w ogrodzie

A czy znacie takiego wielkiego owada ? Ja spotkałam go już w moim ogrodzie .Ładnie podgryza korzonki a można potem przypisać to nornicom.Ja zdecydowanie wolę kreciki niż takie paskudztwo zwłaszcza,że jego ukąszenie może nieprzyjemnie się skończyć choćby dla dziecka bo przenosi tężca.Popatrzcie więc jak wygląda.

http://www.zielonyogrodek.pl/turkuc-podjadek-jak-wyglada-i-jak-go-zwalczac
____________________
Anna - Ogród dla Agusi - zgodnie z naturą
dajana 22:31, 03 lis 2013


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
Przeczytałam wszystko o tym szkodniku ,przyjrzałam mu się dokładnie i z pewnością zapamiętam jego wygląd Oj brzydal z niego na dodatek niebezpieczny.Póki co nie rzucił mi się w oczy Aniu,ale opuchlaka to ja dzisiaj znalazłam przy odkopywaniu bramy wjazdowej Co prawda jednego, ale samotny to on chyba nie jest .Sporo jest tych szkodników które uprzykrzają nam życie dlatego wiedza o nich jest tak pożyteczna .Dziękuję Aniu Przy okazji pozdrawiam cię serdecznie
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
Krystian1982222 19:43, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 1
Witam chętnie kupię turkucie proszę o kontakt
ag_zie 13:06, 28 cze 2016


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Krystian1982222 napisał(a)
Witam chętnie kupię turkucie proszę o kontakt
a ja oddam za darmo - zapraszam do mnie na działkę co złapiesz to Twoje
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
Gardenarium 13:16, 28 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
missiunia83 napisał(a)
Witam
Widziałam że był podobny temat, ale nie interesują mnie zwalczanie bo to już wszystko wyczytałam.
Niestety z turkuciem mamy utrapienie bo jest plagą nie tylko u nas na ogródku ale u wszystkich więc co go wytępię to powraca.
Ostatnio zastanawiałam się czy rozwiązaniem nie byłoby zrobienie podwyższonych grządek. I tu pytanie jak zbudować taką grządkę aby ten niszczyciel się do niej nie dostał.
Ostatnio jak posadziłam maliny to wszystko uschło a ziemia wygląda jak sito.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcepanek 09:53, 06 lip 2016

Dołączył: 06 lip 2016
Posty: 5
Teściowa zwalcza turkucie co roku i ona zawsze wlewa do dziury w ziemi wodę z płynem do naczyń, trochę z tym zachodu, ale sposób całkiem skuteczny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies