Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pierwsze kroki w zakładaniu własnego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Pierwsze kroki w zakładaniu własnego ogrodu

Gardenarium 17:47, 31 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sebek przypomniał ten wątek, może spróbujemy go kontynuować?
Sylwia napisała tutaj zanim jeszcze zleciła mi projekt ogrodu. Można zauważyć jak zmienił się jej ogród wraz z wdrożeniem nowej koncepcji zagospodarowania. Zmiany są ogromne. Znacie je bo wiele osób śledzi realizację od początku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 18:27, 31 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Danusiu - jasne, że możemy kontynuować

Ogród Sylwii zmienił się niesamowicie od tamtego czasu - aż dziwne, że chciało jej się to wszystko od nowa wykopywać i wybierać - ale dzisiejszy stan ogrodu wynagradza cały ten trud
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 18:38, 31 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
To może przypomnę moje pierwsze kroki w realizacji swojego ogrodu

Gdy trafiłem na ogrodowisko wyłaniały się spod śniegu istniejące rabaty - nie był to miły widok.



Na początek zająłem się wyznaczaniem rabat i układaniem kostki na obrzeżach





Na niezbyt dobrze przygotowanej ziemi pojawiły się pierwsze nasadzenia. Gdybym dobrze przemyślał nasadzenia uniknąłbym wielu błędów, które poprawiam do dziś. No ale cóż - jednak coś cieszyło już oczy

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 19:08, 31 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Potem przyszedł czas na rozebranie chodnika i założenie trawnika Też nie zrobiłem tego dobrze. Trawnik powstał na podjeździe, który był strasznie zbity.



Nawieźliśmy z mamą tutaj ziemi - w niektórych miejscach jej warstwa miała tylko jeden cm. Na to ułożyliśmy płyty - bez wcześniejszego wkopywania



Ten trawnik od początku miał życie pod górkę. Kilka dni po tym jak trawa wzeszła przyszła ogromna ulewa - wypłukało część ziemi i oczywiście nasiona



Efektem było to, że znów trzeba było dosypać ziemi, żeby choć troszkę wyrównać poziom przyszłego trawnika do istniejącego. Oczywiście to nie wszystko - płyty kiedyś trzeba było zakopać. Tam gdzie ziemi było więcej szło OK, a tam gdzie była 1cm warstwa trzeba było używać kilofa.

A teraz rady przy zakładaniu trawnika na takim lub podobnym terenie
1 - wynajmujemy glebogryzarkę lub coś mocniejszego, żeby dobrze przerobić ziemię. Na tak zbitej ziemi trawnik baaardzo szybko wysycha i słabiej rośnie. Widać to zwłaszcza jak jest niedożywiony i niepodlany. Momentalnie żółknie, co widać na tym zdjęciu



2 - Po rozwiezieniu ziemi jeśli mamy zamiar kłaść płyty kamienne zakopujemy je od razu, aby sobie zaoszczędzić tego problemu w przyszłości.
3 - zawsze ubijmy teren - i to kilkakrotnie - w razie jak poziom ziemi jest nierówny dowieźmy jej. Dlaczego - do dziś ryję nożem od kosiarki po ziemi na granicy starego i nowego trawnika - a nisko trawy nie koszę.
4 - jeśli teren jest nieduży przykryjmy nasiona białą włókniną - szybciej będzie zielono i jak przyjdzie taki deszcz jak powyżej nie wypłucze nam trawy ani ziemi. Po takim deszczu dosypałem tutaj około 500 litrów ziemi z worka i dosiałem około 2 kg trawy.

No - to chyba tyle o trawniku, dzisiejszy jego stan znacie, ale gdybym założył go tak jak należy miałbym o wiele mniej pracy przy nim, no ale cóż...

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 19:31, 31 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Wracamy do rabat

Potem przyszedł czas na zrobienie skalniaka przy domu.



Po miesiącu czy dwóch było tak



Wszystko fajnie, jednak nie odizolowałem muru od ziemi - no i zaczął on nasiąkać. Więc jeśli zakładamy podwyższone rabaty przy domu nie zapomnijmy o stronach technicznych. Tej wiosny wszystko co rosło przy domu stamtąd wykopałem, wybrałem ziemię i dałem membranę, aby osuszała mur. Kolejna niepotrzebna praca, która powinna być wykonana na początku

Jednak znów przyszły mi do głowy zmiany i w tym roku ten zakątek wygląda całkiem inaczej. Ale rok pobytu na ogrodowisku sprawił, że tym razem wykonałem tą pracę raz a dobrze - najpierw wyznaczyłem linie rabat nożem do kantów i zdjąłem darń otrzepując ją z ziemi



Sadząc rośliny dodawałem dobrej ziemi, bo u nas ziemia do żyznych nie należy. Dzięku temu rośliny podrosły niesamowicie z malutkich sadzonek do takich rozmiarów



A teraz rady
1 - zakładając rabaty należy wiedzieć czego się chce - najlepiej rozrysować sobie na kartce układ roślin i sadzić wg tego planu - bo będzie tak jak ze mną, że wszystko zacząłem od nowa
2 - gleba przed sadzeniem powinna nie mieć ani jednego chwaścika - dzięki temu zaoszczędziłem ich sobie w przyszłości, bo nie rosną aż tak strasznie
3 - nie szczędźmy dobrej ziemi przy zakładaniu rabat - rośliny nam się odwdzięczą.


____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
beta 17:19, 15 lut 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
podbijam, bo fajny wątek

____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Syla 17:53, 15 lut 2013


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Seba, ale dobra robota za nami Rany jak sobie pomyślę ile kamieni przeniosłam to aż mi się słabo robi
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
beta 18:01, 15 lut 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
ja właśnie Sylwia na Twoim wątku, i lecę od początku

pozdr
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Syla 18:28, 15 lut 2013


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
beta napisał(a)
ja właśnie Sylwia na Twoim wątku, i lecę od początku

pozdr


zapraszam
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
margi 12:22, 08 mar 2013


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 1143
Ja jestem właśnie na etapie renowacji przedogródka,przekopaliśmy starą darń,czy lepiej byłoby tę darń zerwać?
____________________
gosia - Trzeba zacząć wszystko od początku***Same wątpliwości
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies