Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród przy potoku - reorganizacja, projekty.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród przy potoku - reorganizacja, projekty.

brysia 11:32, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Witam.
Tak wygląda aktualnie teren, który mam tej wiosny na "tapecie". Rabata rododendronowo - leśna. Do zagospodarowania został mi teren pod wielkimi modrzewiami, oraz uzupełnienie nasadzeń pomiędzy rododendronami. Modrzewie mają 10 lat, rosną od południowej strony. "Iglaki" nie znam nazwy, ale prawdopodobnie jakieś jałowce, bo strasznie kłujące, są od zachodu.



Ten róg przy bramie jest mocno nasłoneczniony od 11-16 godziny. Posadziłam tam czerwony klon palmowy, chciałabym aby miał formę krzaczastą, rośnie tam też żółta trzmielina, ale ją jestem skłonna przesadzić. W tym rogu chciałabym albo więkrzy krzew kwitnący latem, albo jakieś kwiaty. Kupiłam sadzonkę hortensji Anabell, i zastanawiam się, czy ona mogłaby tam rosnąć w takim mocnym słońcu.


Ogólnie chciałabym, aby na tej rabacie było trochę roślin kwitnących przez cały sezon. Wiosną będą kwitły rododendrony i azalie, oraz cebulowe, które chcę posadzić jako ostatnie, jak już będę miała komplet nasadzeń.
Później jest parzydło leśne, będą hosty i hortensje - niebieska bukietowa, Anabell, chciałabym jeszcze Silver Dollar lub Limelight. Mam do dyspozycji mnóstwo pomarańczowych wysokich liliowców, kwitnących latem oraz żółtych kwitnących teraz na wiosnę, jedną tawółkę różową. Kocham byliny, więc też jakieś mogę tam posadzić.

Proszę o pomoc, co i w którym miejscu posadzić, aby jak się rozrośnie nie trzeba było przesadzać.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 11:49, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Tak to teraz wygląda z bliska:

W tej donicy rośnie trzcina laskowa "Versicolor", nie wiem gdzie ją wsadzić? Wydaje mi się też, że ona jest dosyć ekspansywna, nie chcę, żeby mi się rozlazła po całej rabacie. Kto wie coś na ten temat?





____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 11:51, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Pozostał do zrobienia teren między tymi modrzewiami.

____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Gardenarium 11:59, 04 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
brysia napisał(a)









Rabata powinna być szersza, bo przy pniu nic nie posadzisz, nie da się.Trzeba podnieść poziom ziemi, żeby korzenie nowych roślin miały w czym rosnąć. Bo tutaj jest przekorzenione na pewno.

Na drugim zdjęciu potrabujesz jednego klona jako loliter, mogą mu towarzyszyć trzy hortensje gdzieś z boku i na przodzie cały łan trzmieliny, nie jedna, co najmniej 20 szt. Do tego może jakieś żurawki np. Caramel, żeby inny kolor był, kontrastujący z czerwonym klonem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:02, 04 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


A tutaj to praktycznie możesz posadzić cztery takie same różaneczniki i rabata skończona, ewentualnie na brzegu przy trawniku wytnił ładny kant, żeby nie była taki pofalowany, powycinany i daj tam np wrzośce żółte Golden Starlet. Jedna jukka, jakiś jeden irys i te trawki usuń z tej rabatki.
Jeden jałowiec też nie pasuje, bo misz masz jest.

Tutaj poczytaj wskazówki

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/376-dobor-odpowiednich-roslin-do-ogrodu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/374-planowanie-zmian-na-rabatach-i-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
brysia 13:31, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Gardenarium napisał(a)


Rabata powinna być szersza, bo przy pniu nic nie posadzisz, nie da się.Trzeba podnieść poziom ziemi, żeby korzenie nowych roślin miały w czym rosnąć. Bo tutaj jest przekorzenione na pewno.



Witam szefową.
Fakt w tym miejscu pod samą powierzchnią a nawet na wierzchu są korzenie tych modrzewi. Na jaką wysokość powinna być ta nowa ziemia? i jak się torobi technicznie, wystarczy usypać taką podwyższoną rabatę? W tym miejscu jest spadek terenu i jest tam bardzo sucho, przez te modrzewie.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
brysia 13:39, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Gardenarium napisał(a)


Na drugim zdjęciu potrabujesz jednego klona jako loliter, mogą mu towarzyszyć trzy hortensje gdzieś z boku i na przodzie cały łan trzmieliny, nie jedna, co najmniej 20 szt. Do tego może jakieś żurawki np. Caramel, żeby inny kolor był, kontrastujący z czerwonym klonem.


Czy myślisz już o tym klonie który rośnie, czy chodzi ci o nowy posadzony na środku między modrzewiami?
Poza tym ta rabata musi mieć "dwa oblicza" jeden widoczny od strony ścieżki, drugi od strony wjazdu. Te zdjęcia są robione właśnie od strony wjazdu, od strony ścieżki i w zasadzie środka ogrodu to wygląda tak:

Niespecjalnie podoba mi się akurat ten kolor żurawki Caramel, może coś innego? Poza tym czytałam, że w cieniu ona robi się zielona.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Bogdzia 19:14, 04 cze 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Na zurawkach się nie znam wiec Ci nie doradze ale Danusia ma rację ze pod drzewami korzenie będą przeszkadzały. Dla duzych rh trzeba by nasypac dosc dużo ziemi , myslę ze ok pół metra na wysokośc , nie wiadomo jak na to zareagują drzewa bo niektóre nie lubia zasypywania szyjki korzeniowej, moze posadz mniejsze rh np Cunningham'sy lub inne z tej listy którą Ci napisałam ale i tak musisz podnieśc teren i trzeba będzie je podlewac bo woda bedzie szybko uciekała z podniesionej rabaty no i drzewa bedą ją podkradac. Mysle że Danusia bardzo ładne rozwiazanie podpowiedziała a rh są ładne z każdej strony , moze najmniej od pólnocy ale też nie mozna narzekac. Rh kwitną lepiej jeśli mają słońce , weż to pod uwagę.Ten czerwony rh moim zdaniem jest za blisko przy żywopłocie , to chyba Nova Zembla i urośnie duża więc potrzebuje więcej miejsca. Dokad nie urośnie można posadzic obok jakieś byliny ale potem trzeba je zabrac bo rh będzie potrzebował miejsca.Na razie mozesz go nie przesadzac ale musisz to przewidziec w planach . I najważniejsze pytanie czy dałaś rh kwaśna ziemię i posadziłaś na tym samym poziomie na jakim rosły w doniczkach? -moze to wydaje sie mało istotne ale ma naprawde zasadnicze znaczenie w uprawie tych roślin.Pozdrawiam serdecznie.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
brysia 19:33, 04 cze 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Bogdzia napisał(a)
Na zurawkach się nie znam wiec Ci nie doradze ale Danusia ma rację ze pod drzewami korzenie będą przeszkadzały. Dla duzych rh trzeba by nasypac dosc dużo ziemi , myslę ze ok pół metra na wysokośc , nie wiadomo jak na to zareagują drzewa bo niektóre nie lubia zasypywania szyjki korzeniowej, moze posadz mniejsze rh np Cunningham'sy lub inne z tej listy którą Ci napisałam ale i tak musisz podnieśc teren i trzeba będzie je podlewac bo woda bedzie szybko uciekała z podniesionej rabaty no i drzewa bedą ją podkradac. Mysle że Danusia bardzo ładne rozwiazanie podpowiedziała a rh są ładne z każdej strony , moze najmniej od pólnocy ale też nie mozna narzekac. Rh kwitną lepiej jeśli mają słońce , weż to pod uwagę.Ten czerwony rh moim zdaniem jest za blisko przy żywopłocie , to chyba Nova Zembla i urośnie duża więc potrzebuje więcej miejsca. Dokad nie urośnie można posadzic obok jakieś byliny ale potem trzeba je zabrac bo rh będzie potrzebował miejsca.Na razie mozesz go nie przesadzac ale musisz to przewidziec w planach . I najważniejsze pytanie czy dałaś rh kwaśna ziemię i posadziłaś na tym samym poziomie na jakim rosły w doniczkach? -moze to wydaje sie mało istotne ale ma naprawde zasadnicze znaczenie w uprawie tych roślin.Pozdrawiam serdecznie.


Każdego Rh sadziłam w kwaśną ziemię, był wykopany większy dołek i dana ziemia specjalnie do Rh. Martwi mnie to podnoszenie rabaty, muszę się zastanowić w takim razie czy pchać pod te modrzewie jeszcze Rh, a azalie też takie delikatne? Mam jedną posadzoną ponad 10 lat temu, posadzona byle jak do tekiej ziemi jaka była i rośnie, a nawet ładnie kwitnie. W tym roku dałam mu pierwszy raz nawozu do Rh.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
Bogdzia 22:14, 04 cze 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
brysia napisał(a)


Każdego Rh sadziłam w kwaśną ziemię, był wykopany większy dołek i dana ziemia specjalnie do Rh. Martwi mnie to podnoszenie rabaty, muszę się zastanowić w takim razie czy pchać pod te modrzewie jeszcze Rh, a azalie też takie delikatne? Mam jedną posadzoną ponad 10 lat temu, posadzona byle jak do tekiej ziemi jaka była i rośnie, a nawet ładnie kwitnie. W tym roku dałam mu pierwszy raz nawozu do Rh.


Azalie mają mniejsze wymagania niż rh i bedą rosły nawet jak ph wyniesie 6 ale jednak lepiej im zapewnic bardziej kwaśną ziemię , natomiast rh musza ją miec bo inaczej nie będą rosły.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies