Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Agi - trudne początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Agi - trudne początki

Agus 01:00, 07 cze 2013

Dołączył: 06 cze 2013
Posty: 15
Witam,
jestem stałą czytelniczką i podglądaczką Waszych pięknych ogrodów, Sa naprawdę piękne. Chyba jeszcze nie doszłam do połowy w podglądaniu i jestem BARDZO zauroczona i mam mętlik w głowie od Waszych pomysłów

Dlatego ośmieliłam zawrócic Wam głowę i może sie ktoś zlituje nade mną i pomoże?
Od roku sam mam mały kawałek ziemi do zagospodarowania. Wszystko co narazie tutaj rośnie jest przypadkowe ( no oprócz rabaty przy bramie i jałowca przed domem).
Chciałabym Was prosic o poradę co można z tym zrobić. Od bramy do domu jest rabata ok 1 m szeroka przy ścianie garażowej sąsiada - i musze to czymś ciekawym zagospodarować. Jest tam słoneczko od 12. Myslałam może o śliwach wiśniowych szczepionych? Tylko co na dole? Chciałabym żeby to ożywić i załonić tą szpetną ścianę ;( Wszystko jest takie małe przy tych olbrzymich murach, mąż zaczał sadzic tuje ale chyba mi się to nie podoba;(



W dalszej cżęści za domem kolejny problem, ściany, mury, ogrodzenia betonowe dookoła brrrrrrr. Jedna ze ścian ma 6 m wysokości i słoneczko jest tam po 15, druga ściana - ogrodzenie sąsiada - słońce do południa. Na wysokiej ścianie rośnie trójklapowiec i nieźle sobie radzi, teraz dosadziłam na dole hortensje pnącą i winobluszcza pstrego ( może za kilka lat będą takie jak tróklapowiec) Ale czym obsadzić dół? I ten nieszczęsny biały mur- sąsiadka dala mi sadzonki bzu i jagody kamczackiej i pod tym murem wsadziłam, ale to chyba nie był dobry pomysł. Te drzewka co widać wcześniej to gruszka, śliwka, wiśnia i agrest.

Resztę zdjęć wstawię jutro
____________________
BEATA_S 07:39, 07 cze 2013


Dołączył: 27 maj 2011
Posty: 2123
Witaj Agus
Zobaczyłam inspiracje ogrodowiskowe w donicach więc jesteś już nasza . Ładnie masz przy wejściu, ale raczej niewiele miejsca na rabatki, dużą powierzchnię zajmuje bruk.Tutaj przy murze sąsiada jest chyba dość wąsko więc nie poszalejesz.
Dobrze byłoby zasłonić ten mur .....jeśli tuje ci się nie podobają to może jakąś kratownicę zrobić i na niej puścić bluszcz lub winobluszcz?
Pozdrawiam
____________________
Eksperymenty ogrodowe Beaty
Gardenarium 08:26, 07 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj, ten garaż sąsiada to bardzo trudne miejsce, bo nie wiadomo, czy pozwoli coś na niej puścić. Najlepiej byłoby ją całkowicie ją zasłonić, bo takie malutkie kratki-krateczki wprowadzają tylko chaos.

Jeśli się da to ja nawet bym albo:
-po całości wsadziła tuje Smaragd, bryły mają małe, zmieszczą się, wyrosną wysoko i zapomnisz o tej ścianie, będzie ściana, ale zieleni
Bo cokolwiek byś nie zrobiła, to i tak ściana będzie dominować i koniec.
Ta ściana fatalnie wygląda, bo są zacieki. Jest wielka, po prostu przytłacza.

Albo jak radzi Beatka, stwórz na całości kratownicę i posadź szybko rosnące pnącze (winobluszcz pięciolistkowy) który wejdzie na ścianę, ale jesienią spadną liście i będą wisiały tylko "sznurki" czyli gołe pędy. Poza tym winobluszcz jest ekspansywny, więc może sąsiadwi zniszczyć budynek, Będzie kazał go zerwać.

Inna opcja Hedera czyli bluszcz, jak ja mam na murze, a w nim róże i powojniki, to chyba najlepsza opcja obok tuj,

Drzewa? Śliwy wiśniowe? musiałąbyś je na płąsko przycinać, może graby lub buki na płąsko prowadzone.
Pod nimi pasują hortensje bukietowe Limelight.

Wszystko wymaga wielkich wysiłków budowlancyh oprócz tui, które w sumie nie są takie najgorsze w tym akurat przypadku, zwłaszcza Smaragdy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:29, 07 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Na tej lewej rabatce masz wszystko zielone, to smutne jest. Pod modrzewiem stwórz kompozycję z trzmieliny żółtej a obok może żurawki Berry Smoothie? one takie optymistyczne są w kolorze

Albo od płotu 3 szt Platycladus orientalis Aurea Nana a przed nim różowe żurawki, a na brzegu inny kolor np. pomarańczowy, lub na odwrót.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:31, 07 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Tutaj posadź trzy kulki Thuja Danica, lub kulki z cisa, albo Thuja 'Golden Tuffet" - jest wesoła i ma łądny kolor. ożywi tę kopozycję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Juzia 08:34, 07 cze 2013


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38676
Dzień dobry
Ty pisałaś o wiśniach, Beatka o bluszczu....i wyszło takie cuś
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Juzia 08:36, 07 cze 2013


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38676
Oj Danusia już doradziła
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Agus 09:17, 07 cze 2013

Dołączył: 06 cze 2013
Posty: 15
Witam,
dziękuję za szybki i tak owocny odzew.

Pani Danusiu dziękuję za porady( a Pani Ogród - brak słów SUUUUper), spodobał mi się Pani pomysł z bluszczem. Czy on się będzie sam wspinał, czy należy mu zrobić mu kratownicę, jak szybko rośnie( czy nie jest bardzo eksapnsywny? czy powojniki puścić razem z nim?
A jeszcze czy można bybyło coś wsadzić pod bluszczem?

Ja wcześniej myslałam o wiśniach lub o miłorzębie szczepionym(ale cena miłorzębu-powalająca jak ma sie kupić kilka szt) i coś kolorowego na dole

A teraz jeszcze chciałam poprosic o poradę w dalszej części
W dalszej cżęści za domem kolejny problem, ściany, mury, ogrodzenia betonowe dookoła brrrrrrr. Jedna ze ścian ma 6 m wysokości i słoneczko jest tam po 15, druga ściana - ogrodzenie sąsiada - słońce do południa. Na wysokiej ścianie rośnie trójklapowiec i nieźle sobie radzi, teraz dosadziłam na dole hortensje pnącą i winobluszcza pstrego ( może za kilka lat będą takie jak tróklapowiec) Ale czym obsadzić dół? I ten nieszczęsny biały mur- sąsiadka dala mi sadzonki bzu i jagody kamczackiej i pod tym murem wsadziłam, ale to chyba nie był dobry pomysł. Te drzewka co widać wcześniej to gruszka, śliwka, wiśnia i agrest.








Tutaj mam ochotę coś wsadzić ale jest to rabata południowa i hortensja nie będzie dobrym pomysłem?


Tyle mam do zrobienia, ale chęci mam tylko brak zmysłu artystycznego;(((
____________________
Agus 09:18, 07 cze 2013

Dołączył: 06 cze 2013
Posty: 15
Pani Justynko dziękuję za piękną aranżację
____________________
Juzia 09:42, 07 cze 2013


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38676
Na forum mówimy sobie po imieniu

Agus a tego niskiego muru nie możecie otynkować ? Albo cegłą klinkierową obłożyć ?
Piękne tło dla roślin by było.

Wysoką ścianę tak jak tę na froncie...okratować i niech się zazieleni

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies