Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Jakie zwierzę niszczy mój trawnik?

Pokaż wątki Pokaż posty

Jakie zwierzę niszczy mój trawnik?

lavendulla 11:58, 06 sie 2019

Dołączył: 06 sie 2019
Posty: 1
Dołączę się do dyskusji,która nie dała odpowiedzi na zadane pytanie ,otóż mam ten sam problem . Mieszkam w lubuskiem i ogródek położony jest na terenie Związku Działkowców ,gdzie zadomowiły się na dużą skalę szopy pracze . To one właśnie są sprawcami tego całego bałaganu .Trawniki wyglądają jak po przejściu dzików , dodatkowo potrafią zebrać całe plony owocowe , niszczą ptasie gniazda i są nie do pozbycia stwory przebrzydłe :[
Gardenarium 08:36, 23 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kamaz napisał(a)
Witam, wie ktoś co to może być za stwór? W trawie mam sporo takich dołków i chyba ich przybywa. Zaczęły się pojawiać jakoś z początkiem tego tygodnia. Dzisiaj rano jest mokro i deszczowo. Nowych dziur nie zaobserwowałem, za to dużo ślimaków . Może kilka faktów pomoże zidentyfikować przeciwnika. Ogólnie trawnik jest młody (2 lata), na wiosnę robiłem wertykulację i był efekt. Wzdłuż płotu przekopywałem ziemię pod tuje i w kilku miejscach były skupiska pendraków, więc niestety są obecne w moim ogrodzie. Jeszcze znalazłem kilka takich "bobków" (nie wiem czy są powiązane z dziurami). Z góry dzięki za pomoc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basieksp 08:37, 23 maj 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10198

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Nieproszony gość w trawniku - przeniesiony

Ja myślę, że to fajny gość, to może być jeż przychodzi na pędraki
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Kamaz 08:37, 23 maj 2021

Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 2

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Nieproszony gość w trawniku - przeniesiony

Cieszyłbym się jakby był to jeż . Czyli możliwe, że to on przychodzi i tak "ryje" w ziemi dziury, żeby dostać się do pożywienia tak?
JoannA 08:37, 23 maj 2021


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Nieproszony gość w trawniku - przeniesiony

To może być kuna.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/3700-jakie-zwierze-niszczy-moj-trawnik?page=3
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
Darekdc 10:30, 14 kwi 2022

Dołączył: 14 kwi 2022
Posty: 1
Witam, w tamtym roku w lipcu zauważyłem że ziemia pod moim trawnikiem jest pełna wysuszonych mini ziemnych granulek. W tym roku na wiosnę po areacji/wertykulacji problem zniknął, ale tylko na 2 tygodnie. Po tym czasie praktycznie cały mój trawnik około 600m2 pokryte jest takimi "granulkami" + widać regularne mini dziurki. Gdzieniegdzie widziałem pod ziemią pędraki chrząszcza majowego, ale to raczej nie jest jakaś mega ilość.
Czy ktoś pomoże zidentyfikować co to może być i jak zwalczać?
Wiolka5_7 11:28, 14 kwi 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
To są odchody dżdżownic, więc nie masz co zwalczać.Ciesz się, że masz dużo dżdżownic.U mnie też pełno tego na trawniku,szczególnie po deszczu

A pędraki to szkodniki,niszczą trawnik, więc te zwalczaj
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
zielonyklips 13:31, 15 wrz 2023

Dołączył: 15 wrz 2023
Posty: 3
Dzień dobry, proszę o radę i odpowiedź na pytanie: Co się dzieje z moim trawnikiem i jak zareagować?

Trawnik założony w lipcu tego roku (mikrokoniczyna i nasiona traw siana w stosunku 1:10). Koszony robotem samojezdnym co 2-3 dni (ścinki trawy pozostają na powierzchni). Ziemia "oryginalna" jest raczej gliniasta ale ze względu na prace brukarskie i wymianę poprzedniej darni była dodana przesiana ziemia "z pola". Do tego dodaliśmy nawóz Terracotem (połowa dawki wskazana przez producenta). Była zastosowana siatka na krety. Po 2 bokach działki są sąsiedzi, natomiast z 1 jest pole (nieużytek, dawny sad).

Kopczyki są aktualnie suche i lekko zbite (nie są sypkie jak piasek), nie obserowałam ich nocą więc nie wiem czy coś z nich wychodzi.

Co to może być? Krety i nornice z racji wielkości kopczyków (3-5cm) odpadają.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies