Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jabłoni, jabłoń - Malus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jabłoni, jabłoń - Malus

Mazan 20:17, 07 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tomekb

Sodą parcha nie zlikwidujesz. Próbuj Kaptanem i Topsinem. Wczesną wiosną można Miedzianem lub preparatem srebrowym czy roztworem tymolowym - działają w niższych temperaturach. W wyższych Signum lub Switch, którymi i teraz możesz opryskać 2x.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
tomekb 13:40, 10 sie 2019

Dołączył: 25 cze 2014
Posty: 14
Jeszcze doczytałem o moczniku, ale po użyciu wszystko momentalnie zbrązowiało (starałem się w miarę ekologicznie)
Mazan 19:57, 10 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tomekb

Nie wydaje się, że czytałeś, gdyż pisze tam również kiedy taki zabieg wykonać i dlaczego, a to już byłby wykład nie porada. Zrobiłeś wszystko czego nie powinno się robić.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 07:39, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
s0pel napisał(a)
Witam wszystkich bardzo serdecznie, mam u siebie na podwórku jedną jedyną jabłonkę (wiek ok.40lat), która zresztą była zaniedbywana przez wiele lat. W tym roku dokonałem u niej cięcia przerzedzającego koronę. Ale zauważyłem na pniu drzewa wiele pęknięć i ubytków oraz, że kora jakby się łuszczyła (widać to na 3 zdjęciu). Wszystkie te rzeczy występują do ok. 200cm od ziemi. Czy to efekt pęknięć mrozowych czy objaw jakiejś choroby? Wystarczy rany i ubytki kory zasmarować funabenem?
Planuję w grudniu pobielić drzewko tylko do jakiej wysokości to zrobić?
Mam tez pytanie, co zrobić z źle wyciętą gałęzią (4 zdjęcie)widać, że rana zarasta, ale woda zbiera się w tej ranie i zaczyna próchnieć powoli.
Z góry dziękuję za pomoc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
s0pel 07:39, 21 sty 2020

Dołączył: 18 kwi 2019
Posty: 1
Nikt nie podpowie co zrobić?
Mazan 07:39, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Na fotkach są przykłady początkowej fazy zgorzeli kory. Maść z funabenem jest dobra, ale duże jest też jej wydatkowanie. Oprócz zabiegu maścią po tygodniu trzeba opryskać topsinem cały pień.
Źle wycięta i próchniejąca gałąź należy oczyścić i zasmarować maścią z funabenem lub topsinem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 09:09, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
pilania napisał(a)
Córcia prosiła mnie o zidentyfikowanie tego coś co jest na jabłonce i jak to zwalczyć proszę o pomoc
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 09:09, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anna_pilipczuk

To bawełnica korówka. Oprysk Mospilanem 1x, a po sprawdzeniu skuteczności można powtórzyć zabieg stosując Movento 100. Dokładny oprysk powinien być skuteczny, ale zabieg trzeba wykonać od wierzchołka korony po podstawę pnia. Podobnie jesienią.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
boru 17:39, 09 kwi 2020

Dołączył: 18 mar 2013
Posty: 33
Poniżej zdjęcia owoców jabłoni cortland z poprzedniej jesieni. Proszę o opinie jakie to mogą być szkodniki/choroby i jak z nimi walczyć. Najlepiej bez chemi.









ola_jablonie 15:40, 07 cze 2020

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 1
Witajcie, ptorzebuję pomocy w identyfikacji choroby jaka zaatakowała moje jabłonie odmiany Antonówka i Papierówka. Nie mam pojęcia czym można to zwalczyć . Będę wdzięczna!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies