Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jabłoni, jabłoń - Malus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jabłoni, jabłoń - Malus

avariel 05:20, 28 mar 2017

Dołączył: 04 sie 2013
Posty: 1
Proszę o pomoc w stwierdzeniu, czy to korniki i czy jedynym ratunkiem jest ściąć drzewo? zaatakowały starą piapierówkę, piękne drzewo... już połowa uschła, ale część jeszcze żyje, natomiast kora wygląda jak na zdjęciu.
Flex82 21:16, 09 kwi 2018

Dołączył: 27 kwi 2016
Posty: 2
Witam, czy jest ktoś w stanie zdiagnozować tą szarą i żółtą pleśń/grzyb na młodej jabłonce? Czym pryskać?
____________________
Gardenarium 22:23, 09 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Flex, to porosty, co oznacza że powietrze u ciebie jest wyjątkowo czyste. Grzechem byłoby to pryskać, bo to samo dobro.


Nie pryskaj niczym, nie wolno tego robić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tulucy 23:01, 08 maj 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Na jabłoni w miejscu po wyciętych gałęziach zrobiły się takie jakby narośle.
Czy to 1. da się wyleczyć? 2. nie rozniesie się na pozostałe owocowe, których trochę mam? My staramy się bardzo nie stosować chemii w ogrodzie.
Czy wyciąć jabłoń i przeboleć?

____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Mazan 11:06, 09 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tulucy

Zgadza się ze zrakowaceniami wywoływanymi grzybem Neonectria. Najłatwiej wyciąć. Leczyć też można stosując chirurgię drzew i chemię. Holendrzy uważają, że skuteczną maścią jest tiofanat metylu czyli topsin 3% w białej farbie emulsyjnej. Po usunięciu narośli do zdrowego drewna zasmarowywać taką maścią kilkakrotnie. Można także pokusić się na zabieg eko smarując roztworem jodynowym trzykrotnie w ciągu tygodnia i po następnym tygodniu propioniannem wapnia 3 - 4x co tydzień.
Znam ten przepis, ale nie znam jego skuteczności.
Choroba grzybowa często roznosi się na inne drzewa, gdyż atakuje nie tylko owocowe lecz także wiele ozdobnych /graby, dęby, buki i szereg innych/.


Pozdrawiam


____________________
Mazan - Walerek
tulucy 16:37, 09 maj 2018


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Mazan, dzięki wielkie, ozdobnych dużo nie mam, ale owocowych byłoby mi szkoda. Na razie mam tę narośl w 3 miejscach na jednym drzewie
Zobaczymy z m, co z nim zrobić, musimy obgadać...
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
goscius 16:34, 15 cze 2019

Dołączył: 15 cze 2019
Posty: 1

witam pomoże ktoś rozpoznać tego szkodnika na jabłoni? zachowuje się trochę jak kornik tzn. wyrzuca drewno na zewnątrz z tuneli. Choć bardziej podobny do mrówki. Wiecie co to jest i jak się tego pozbyć?
Mazan 13:41, 17 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Goscius

Fotka pokazuje "dzieło" ogłodka owocowca. Zastosuj oprysk i podlanie Kohinorem/Konfidorem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 18:53, 07 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
tomekb napisał(a)
Czy oberwać chore (wszystkie) liście teraz i spryskać miedzianem?
Może da się uratować?



Obejrzyj tutaj zdjęcia, na 3 stronach są w wątku, który już istnieje. A jeśli nie będzie odpowiedzi na pytanie, to zapewne Mazan odwiedza te wątki i pomoże

Uprawa jabłoni w kamieniach i szmacie ?? jeśli jest pod kamieniami ?? czy jest?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomekb 19:33, 07 sie 2019

Dołączył: 25 cze 2014
Posty: 14
Danusiu, dziękuję.
Parch jak nic, podobno sodą można, mam pod ręką to zaraz użyję.
Szmaty dzięki Tobie pousuwałem wokół starych roślin, ale o nowych zapomniałem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies