Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomoc przy Thujach...

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc przy Thujach...

Michael 15:09, 05 mar 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Czy mogę przesadzić thuje - Smaragd które rosną w jednym miejscu ok 10 lat i mają wysokość ok 2-2,5m

Czytałem już wieli inf. typu:
" Thuje można przesadzać, wczesną wiosną. Od pnia głównego ok 0,5m odległości i zostawiając jak największą bryłę korzeniową. oczywiście z ziemią.

inne metody pisały aby na jesieni zrobić coś jakby podkopy aby młode korzenie się rozwinęły i potem na wiosnę kolejnego roku spróbować przesadzić.

inne, że lepiej wykarczować i tak o...

Co mam zrobić?
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Emilianoparm... 16:31, 05 mar 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
polecam przesadzić wiosną, bo jak dłuzej się będziesz zastanawiał to urosną i na pewno już się nie da
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Gardenarium 16:46, 05 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje mają drobne korzenie, więc można je przesadzać. Przed całą akcją ziemia powinna być odpowiednio podlewana, aby sucha nie obsypała się z korzeni podczas wyciągania z podłoża.
Można także roślinę "obtrzepać" delikatnie z suchych igieł, co są w środku, oczyścić. Od razu zrobi się ładniejsza. Robimy to jak jeszcze rośnie w starym miejscu, igły wygrabiamy i przystępujemy do akcji.

Wiosna to dobry termin, tylko przede wszystkim trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Chodzi o sprawy siłowe. Taka duża tuja z bryłą ziemi to także duży ciężar, więc musisz zorganizować ludzi, co odpowiednio wykopią bryłę, wyciągną ją z dołu i nasuną, najlepiej na mocną płachtę materiału, potem złapią ściśle i wniosą na wózek i przewiozą w nowe miejsce. Można też ciągnąć na tej płachcie. Nie ciągniemy gołej bryły, bo się rozpadnie.

Nowy dołek powinien być odpowiednio większy o około 30 cm (po 15 z każdej strony) i głębszy, aby można było zaprawić żyzną ziemią o pH lekko kwaśnym. Nie sadzimy zbyt głęboko, ale też nie za płytko. Najlepiej tak, aby szyjka korzeniowa znajdowała się w takim samym położeniu, jak rosła do tej pory. Musimy też uformować wał wzdłuż wszystkich tui, albo misę wokół każdej z osobna, aby woda po podlaniu nie uciekała na boki.

Przy sadzeniu ustalamy jej położenie, do widoku kierujemy zawsze najładniejszą stroną, a nie pozbawioną gałęzi, albo rachityczną. Oczywiście udeptujemy, aby rosła pionowo, a nie pochylona na boki, bo będzie brzydko wyglądała.

Po wsadzeniu tui w nowe miejsce podlewamy obficie, co najmniej 10 litrów na tuję, jednocześnie zraszając całą tuję od góry do dołu. Najlepiej podlewać z węża, aby woda dostała się do bryły i jednocześnie zamgławiać część nadziemną.


Taka akcja może w większości się nie udać z powodu:

- niewłaściwego wykopania (zbyt mała bryła)
- obsypania się podłoża z korzeni podczas przeciągania w nowe miejsce
- braku dostatecznego podlewania i zraszania
- zalania tui ( zbyt obfitego podlewania) i braku tlenu w korzeniach, przez co roślina "utopi się"
Nadmiar wody jest tak samo szkodliwy jak niedobór.

Obserwowałam takie akcje czasem, gdzie rośliny przesadzono, nie podlano, a potem brązowiała i zamarła. To poważne zadanie, dlatego należy je odpowiednio zorganizować.

Przy tej operacji na pewno zostaną ułamane nieduże gałazki, więc jak je zauważysz - utnij, żeby nie szpeciły. Z czasem zrobiłyby się beżowe i możesz pomyśleć, że to cała roślina usycha, a to tylko nadłamana gałązka.

Powodzenia i do dzieła

Bryły tych roślin zostały owiązane jutą, aby się nie rozpadły, ale niekoniecznie tak trzeba, można od razu na płachtę i na nowe miejsce





Poniżej przesadzamy ogromny świerk, został okopany i nadziany na widelec koparki, wyciągnięty z ziemi i przewieziony i wsadzony w inne miejsce

(zdj. Agnieszka Ruszczak)



Na innym zdjęciu co prawda buk, ale akcja podobna





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martek 16:50, 05 mar 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Z takim sprzętem to można działać ...Ja przesadzałam 5-letnie chyba tuje i już mi było ciężko,ale przyjęły się bez problemu
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Sebek 16:59, 05 mar 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na pewno można je przesadzić, ale lepiej, żebyś miał do tego fachowy sprzęt w postaci koparki, która wykopie tuje i dołki na nowe nasadzenia. Ja na pewno sam bym się za to nie wziął
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Michael 17:09, 05 mar 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
A dokładniej jak można określić termin?

Czyli rozumiem, że szanse na przesadzenie tych tui bez specjalnego sprzętu i fachowców są znikome?

-> jakiej wielkości powinna być bryła korzeniowa abym mógł ją przesadzać?
-> ile może ważyć taka thuja?
-> ile osób jest potrzebnych do takiej akcji?

Chodzi dokładnie o to, że chcę ją przenieś jakieś 10-15m rosną w środku działki a chciałbym je pod płot przenieść.

Dziękuję za szybkie odpowiedzi
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Danusza 17:20, 05 mar 2011


Dołączył: 30 wrz 2010
Posty: 2192
najlepiej jak ziemia juz da się skopać wykopać z jak największa bryła (ile się da) na macie czy mocnej folii przewieźć ją na miejsce docelowe dół spory musi być a osób ile? tyle by dali radę ja znam babkę co sama takie rzeczy robiła! teraz ma kręgosłup do ...
____________________
pozdrawiam Danusza - Ogród Danuszy - odsłona 2 - Wizytowka - Ogród Danuszy
Michael 17:21, 05 mar 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
O to nie dobrze jak jej kręgosłup łupnął...
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Gardenarium 22:48, 05 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzech mocnych panów powinna wystarczyć, albo czterech To i bez koparki się obejdzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Michael 23:16, 05 mar 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Koparka to do mnie nie wjedzie ...
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies