Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nieuporządkowana działeczka.

Pokaż wątki Pokaż posty

Nieuporządkowana działeczka.

paulina_wero... 18:08, 18 lut 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
Na wstępie chciałabym podziękować Bogusławie Madejskiej za odpowiedź na temat kompostownika i podpowiedź abym otworzyła własny wątek.
Takimi synonimami mogłabym określić moja nieuporządkowaną działeczkę - bezplanowy, bezładny, chaotyczny, nieprzemyślany, nieskoordynowany, niezorganizowany, w stanie chaosu, bez ładu i składu.

Zaczęło się 3 lata temu od pozbijania kompostownika, (ponieważ posiadam ziemie gliniasta takie przekompostowane resztki są wskazane). Następnie były nasadzenia na ogrodzenie tui Szmaragd (2 letnich). ponieważ działeczka ma ok 50/50 m trochę ich nasadziłam od wejścia jedynie są większe. Po tujach przyszła kolej na drzewka owocowe z jednej strony działki a po drugiej stronie przy wejściu drzewka ozdobne posadzone są co prawda w pewnych odległościach ale dla mnie nie ma ładu ani składu są bo są tylko żeby były nie przemyślanie. Później postanowiłam zrobić jakieś oczko ze skalniaczkiem niestety niezbyt to wyszło. Obecnie na działeczce posiadam od wejścia drzewka ozdobne dalej ogrodzone miejsce na ogródek warzywny przy szopce na narzędzia a po drugiej stronie szopki podporę na winorośl, dalej w kąciku kompostownik a wyżej drzewa owocowe, oczko, huśtawkę i jagodnik, no i kominek który stoi niedokończony już 3 rok no i mój ukochany domek niestety tylko wytyczony;/ no i znowu jesteśmy przy wejściu gdzie rośnie sobie magnolia róża i wierzba IWA, a w tym roku chciałabym zrobić wszystko od nowa. Chodzi mi bardziej o oczko i rośliny znajdujące się przy nim, drzew nie chciała bym przesadzać bałabym się że się nie przyjmą choć pewnie jak zaistnieje taka potrzeba to to zrobię na razie chciałabym się skupić na tym jednym miejscu na mojej działeczce.
Mój plan:
1. wykopać wszystko co w tym miejscu rośnie,
2. odchwaścić,
3. wyrównać teren pod oczko (moja działka znajduje się na pochyłym terenie) i zrobić takie uskoki, "schodki" wyrównane w górę, zabezpieczyć by ziemia się nie obsypywała,
4. wykopać dół na oczko, wyłożyć piaskiem, agrowłukniną, i geomembraną EPDM,
5. nawieź ziemie pod rośliny kompostem i uniwersalnym nawozem,
6. obsadzić od nowa roślinami (w ciągu tej "długiej" zimy zdążyłam zrobić plan nasadzeń) mam nadzieje że nie wyjdzie pstrokato (może ktoś pomoże w tej sprawie? ),
Mam jeszcze jeden mały problem chodzi o kompostownik założyłam go na samym początku i dawałam mu do jedzonka wszystko co można, niestety nie działa jakiś popsuty czy coś. Nic się nie przerobiło po tych trzech latach. Sprawdzałam parę dni temu cały przekopałam do spodu i nie natknęłam się na ani jedna maleńką dżdżownice. Może ktoś mi podpowie co jest z nim nie tak? Sypałam do niego takie rzeczy jak słomę, trawę, obcięte części roślin, wyrwana trawa z ziemią i wszystko co rosło niepotrzebne, oprócz liści z drzew dość, że było ich nie wiele na moich owocowych to jeszcze rozwiały się gdzieś.
Na razie to będzie na tyle jak będę na działeczce porobię zdjęcia żebyście mieli mała wizualizacje mojego bałaganu i myślę że pomożecie .

Dodaje zdjęcie mojej ołówkowej wizualizacji od razu przepraszam to tylko tak mniej więcej gdzie co jest orzech jest troszkę dalej od winogron kompostownik mniejszy i maliny tylko w lini rosną takie przerysowane i duże mi to wyszło jedynie dom i studia są poprawnie bo kształt działki i te obiekty z mapki przerysowałam
____________________
Nieuporządkowana działeczka
paulina_wero... 11:23, 20 lut 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
ktoś mógł by doradzić z nasadzeniem wkoło oczka?
____________________
Nieuporządkowana działeczka
kasiek 19:53, 01 mar 2014


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Paulinko, trudno cokolwiek poradzić widząc jedynie ten plan bez fotek. Koniecznie popstrykaj wszystko dookoła. Aby coś doradzić trzeba wiedzieć jak duże masz drzewa i krzewy, jak blisko sąsiadów, czy duzo masz słońca, jak wygląda terażniejsze oczko, jakie masz preferencje , no i wymiary działki bo tez ich nie ma,.
Do kompostownika się nie wypowiem bo nie mam.
Jak to wszystko pokażesz to można będzie coś więcej Ci poradzić
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
paulina_wero... 20:51, 01 mar 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693


wymiary na zdjęciu. Drzewa to tylko sadzonki 3 letnie niezbyt urosły najwyższe ma ok 200m, słońce jeśli jest to jest cały czas żadnych dużych drzew dookoła jedynie z rana sąsiad zasłania ale to już o 8,9 słońce jest, działeczka znajduje się na spadku w stronę południa tak jak szczałka pokazuje, zamierzam wprowadzić zmiany ale nie wiem czy będą słuszne oczko chciałam przenieś tak gdzie teraz jest jagodnik a jagodnik tam gdzie oczko, tylko nie wiem czy to będzie dobry pomysł bo w tedy oczko będzie znajdować się w najwyższym punkcie działeczki ;/ tam gdzie stoi huśtawka chce zrobić altanę a huśtawkę postawić pod orzecha włoskiego na razie ma ok 100 cm no i nieszczęsny kominek planuje jakoś przenieś tak by był z drugiej strony altany aha i maliny przesadzić za winogrona i na "samym dole zrobić wielka rabatę tak od bramy wejściowej w dół czyli przez wszystkie drzewka ozdobne poprzesadzać je oczywiście i tam gdzie jest puste pole do warzywnika w sumie to zapomniałam rosną tam 2 dęby jakieś 30 cm chce je przesadzić w kąt i zrobić taki mini lasek, (w tym rogu gdzie się drzewka ozdobne kończą) a przed nim czy w jego zagłębieniu takie miejsce z ławeczka. Trochę dużo tego. Jutro postaram się być na działce to porobię pare zdjęć ale za bardzo nie ma czym się chwalić.
____________________
Nieuporządkowana działeczka
paulina_wero... 16:06, 02 mar 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
tu jest 40 m trosze wyżej jest brama wejsciowa z tej strony
____________________
Nieuporządkowana działeczka
paulina_wero... 16:09, 02 mar 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
tu jest 52 m
____________________
Nieuporządkowana działeczka
paulina_wero... 16:12, 02 mar 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
tu jest 51 m
____________________
Nieuporządkowana działeczka
paulina_wero... 16:14, 02 mar 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
tu jest ten "kwadracik"
____________________
Nieuporządkowana działeczka
paulina_wero... 16:18, 02 mar 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
a tu ostatnia część 47 m i dalej brama wjazdowa, a tam gdzie auto widać to jest droga dojazdowa do działki wzdłuz oczywiście tego dalszego murku to jest ogrodzenie sąsiadów
____________________
Nieuporządkowana działeczka
paulina_wero... 16:19, 02 mar 2014


Dołączył: 31 gru 2013
Posty: 693
oto moja nieuporządkowana działeczka w sumie to nic ciekawego no ale może ktoś mi pomoże na podstawie zdjęć coś wykombinować
____________________
Nieuporządkowana działeczka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies