Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki choin kanadyjskich, choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki choin kanadyjskich, choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Adela 22:40, 20 wrz 2016


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Kochani, ja też mam problem ze swoją choiną.
Przesadziliśmy ją na miejsce, gdy miała ok. 1,5 m przed pięcioma laty, zanim zaczął powstawać ogród. Później okazało się, że nie pasuje do koncepcji ogrodu, ale postanowiliśmy ją zostawić, aby zasłaniała okno sąsiadów i dawała trochę cienia latem, gdy taras jest mocno nagrzany. Zamierzamy uformować ją na kształt parasola.
Dziś ma ok. 4 metry, ale jest bardzo rzadka, prawie ażurowa. Ponadto pod koniec sierpnia zaczęły żółkąć i opadać igły od środka drzewa.
Mam dwa pytania:
1. Czy żółknięcie jest efektem choroby? Jeśli tak, to jakiej?
2. Co powinnam zrobić, aby ją zagęścić?



____________________
Ela - Moja ostoja
Tusiala 06:33, 21 wrz 2016


Dołączył: 14 paź 2013
Posty: 3937

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Jesienią posadziłam moje choiny i cały okres jesienny miały ładny, zielony kolor. A teraz zaczęły żółknąc od środka Czy mogę prosić o zdiagnozowanie powodu żółknięcia?



Gardenarium 06:33, 21 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Kilka powodów możliwych

- za mokro
- za sucho
- za głęboko posadzone
- przemarzły bo był silny mroźny powiew w tym miejscu hmm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tusiala 06:33, 21 wrz 2016


Dołączył: 14 paź 2013
Posty: 3937

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Tak myślałam, że mogło je przewiać mroźnym wiatrem. Danusiu czy dadzą radę dalej rosnąc?
Margo 06:33, 21 wrz 2016


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Tusiala napisał(a)
Jesienią posadziłam moje choiny i cały okres jesienny miały ładny, zielony kolor. A teraz zaczęły żółknąc od środka Czy mogę prosić o zdiagnozowanie powodu żółknięcia?





Mam ten sam problem.
Choiny sadzone wiosną zeszłego roku, teraz wyglądają jak na zdjęciu powyżej.
Zima u nas była dośc mokra, bezśnieżna, padał deszcze ale też bez przesady. Inne zimozielone mają sie dobrze.
Nie wiem co robić ? Wygląda jakby zółknięcie postepowało
Kiedy je ewentualnie przyciąć żeby sie odbudowały ?
____________________
Gosia
Gardenarium 06:33, 21 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Przycinanie w marcu, ale cieplej musi być. A może otrzepać igły i nie przycinać.
Zmarzły igły, co nie oznacza że zmarzły gałązki. POwinny odbić i odbudować się, więc nie przycinaj a patrz co będzie się działo. Jak uschną dobry czas na cięcie będzie o każdej porze, bo uschnięte
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Margo 06:33, 21 wrz 2016


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Danusiu, dziękuję.
Gałązki sprawdzałam, w przekroju zielone więc żyją.
Czy choiny w starszym wieku nie będą już takie wrażliwe na wiatry i mróz, czy należy się spodziewać co roku takiej sytuacji ?
Zima była przecież łagodna...
____________________
Gosia
Mazan 06:34, 21 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Margo

Choina jest rośliną, która lubi wilgoć w powietrzu oraz jak najmniej bezpośredniego światła słonecznego chociaż i w pełnym świetle też może rosnąć lecz wówczas będzie blada. W swoim poście dałaś nawet odpowiedź lecz jej nie zauważyłaś.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margo 06:34, 21 wrz 2016


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Niestety moje rosną na słonecznym stanowisku. Są częścią żywopłotu.
____________________
Gosia
Gardenarium 06:34, 21 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Tnij w żywopłot formowany. Ja mam ogrody gdzie są na słońcu i wyglądają świetnie, zielono. Ale są cięte. Same się cieniują.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies