Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki choin kanadyjskich, choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki choin kanadyjskich, choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Mazan 06:34, 21 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Margo

Przecież wymyślono dla choiny także zastosowanie funkcjonalne nie tylko ozdobne w miejscach, gdzie innym roślinom trudniej przeżyć, natomiast odbarwienia są wynikiem dłuższego oddziaływania zbyt suchego powietrza dla niej, a możliwe, że także suchszego podłoża jesienią, gdyż blaknie i 'rudzieje' na co najmniej półrocznych przyrostach, co widoczne jest najbardziej w środkowej części. Dolne gałęzie i przyrosty wierzchołkowe jako lepiej zaopatrzone i krócej wystawione na silne światło nie mają takich objawów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Tusiala 06:34, 21 wrz 2016


Dołączył: 14 paź 2013
Posty: 3937

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

U mnie też gałązki żyją. Jedną wykopałam i zajrzałam w korzenie. Tak wyglądają

Matyldowo 06:34, 21 wrz 2016


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Bardzo proszę o pomoc gdyż nie wiem co dzieje się z moją tsugą? w ciągu kilku dni zaczęła gubić igły, żadnych pasożytów na niej nie zaobserwowałam
Bidulka ma 5 latek i do tej pory nie chorowała
załączam zdjęcia i czekam na wskazówki
____________________
Matyldowo
Matyldowo 06:34, 21 wrz 2016


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Zdjęcia









____________________
Matyldowo
ElzbietaFranka 06:35, 21 wrz 2016


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Witam. Matyldowo to, ze inna trzmielina rosnie obok i zdrowo sie trzyma o niczym nie swiadczy. U mnie tuje brabant jak posadzilam to co druga byla chora i musialam sie z nimi pozegnac. Ale wracajac do twojej choiny mogly nornice zrobic kipisz pod korzeniem i nastapilo pustkowie woda nie dochodzila. To jest typowe uschniecie. Choroba inaczej sie objawia. Choina wintergold ma jasne igly i slonce jej takiej krzywdy nie zrobi. W jesieni trzrba mocno podlac rowniez nieraz zima. Przeczytaj sobie w i ternecie o choinach to bedziesz miala oriętacje jaka jest roznica miedzy wintergold a zwykla choina.
A teraz do Patrycji. To jest typowa mszyca jest ich wiele rodzajow to osmolone lodyg to typowe dla mszycy. Powinnas opryskac choine preparatem SO Polyset 005 firmy substral lub innej na pewno pomoze. Polyset jest w saszetkach 10 ml i rozpuscic w wodzie. Srodek wszechstronny rowniez na inne robactwo. Nastepnie podlej preparatem Previcur energy trzeba ja wzmocnic po tych robalach. Po jakims czasie opryskaj przeciew chorobie grzybowej preparatem "Topsin" bo jak rosliny sa slabe to wszystko sie czepia. Na pewno odzyje.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Adela 20:17, 26 wrz 2016


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Troszkę kapryśne są te choiny
W przypadku mojego drzewka w tym roku mogła mieć za mokro, szczególnie dlatego, że w tym miejscu jest mało zauważalne zagłębienie, a lato mieliśmy deszczowe.
Ale pozwolę sobie jeszcze raz powrócić do drugiego mojego pytania - ile powinnam przyciąć wiosną gałązki, aby ją zagęścić? Pracownik szkółki sugerował mi przycięcie gałązek do połowy. Czy nie za dużo?



Marzy mi się poprowadzenie jej na kształt parasola, by dawała schronienie w czasie upalnych dni. Czy będzie to możliwe?
____________________
Ela - Moja ostoja
Gardenarium 08:14, 28 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kształt parasola to dla drzewa o jednym pniu, który da się wyżej wyprowadzić, tutaj masz wiele pni. Musiałabyś wszystkie od dołu ogołocić, a górę nie ciąć, niech się rozkłada jak parasol. To nie dla choiny taki kształt.

Przytnij tak, aby na wygląd ładnie wyglądała, a nie mierze tego na centymetry. Tnij na rozgałęzieniach pędów aby nie powstały kikuty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Adela 19:46, 30 wrz 2016


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Gardenarium napisał(a)
Kształt parasola to dla drzewa o jednym pniu, który da się wyżej wyprowadzić, tutaj masz wiele pni. Musiałabyś wszystkie od dołu ogołocić, a górę nie ciąć, niech się rozkłada jak parasol. To nie dla choiny taki kształt.


Niestety, częściowo ogołociłam jeszcze w ubiegłym roku. Pozbawiłam ją gałęzi do 1 m wysokości. Teraz już będzie musiało tak pozostać. Przytnę boki, tak jak radzisz, ale nie wiem jaki będzie efekt. Jak mogłam myśleć, że uzyskam parasol z drzewa, którego gałęzie kierują się w górę?
Nauczka dla mnie - najpierw pytaj, później działaj.
____________________
Ela - Moja ostoja
Gardenarium 10:15, 20 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może obetnij mu przewodniki, wtedy gałęzie boczne będą się rozbudowywały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElzbietaFranka 01:09, 21 paź 2016


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
Choina ladna wysoka, ale bardzo rzadka. To efekt nie przycinania. Mozna ja jeszcze zagescic, ale musisz nad nia troche popracowac.
Podcinaj tzk jak radzila Danusia. Obetnij koncowki przyrostow. To, ze zolknie to nie sprawa mokrej gleby sa to drzewa blotne i lubiace wode. Moze za bardzo wystawiona na wiatr lub zrzuca przed zima igly u mnie tez zrzucaja, ale sie tym nie przejmuje urosna nastepne.
Na ponizszym zdjeciu w szeregu - jednakowo dokarmiane, podlewane ta sama odmiana i roznica w kolorze igiel, ale rosna.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies