Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

alinak 18:03, 19 mar 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Sylwia nie ma mowy o kompoście za miesiąc . w tym temacie akurat mam duże doświadczenie , bo kompostuje odpadki już 10 lat . miałam też plastik z castor. ale powyginał się po 1 zimie i goniła pokrywa po całym ogrodzie - dziadostwo zareklamowałam ..ja z racji że mam 30 ar. to kompostu u mnie jest po prostu teraz góra i mogę zaręczyć że wtedy najlepiej się kompostuje trwa to co najmniej rok. jeżeli nie ma grubych gałęzi . te rozkładają się co najmniej 2 lata . dlatego ja wolę zmielić w rozdrabniaczu i na rabatę leśną. jak kompost leży luźno to można go dowolnie przerzucać i lepiej się kompostuje. wiem że szkółki i gospodarstwa ogrodnicze tak robią . można po oddzielać komorami ale powinien być duży dostęp powietrza. dodatkowo dla przyspieszenia reakcji posypuje pryzmę wapnem ogrodniczym albo gotowymi preparatami z castr. dużo to przyspiesza. dla wzbogacenia dodaje guano gołębie ale daje też wszystkie zielone odpady z kuchni oprócz jedzenia tzn. obierki , fusy ,skórki z banana . ale nie z cytrusów.w lecie polewam wodą tylko jak jest długa susza . w drugim roku jest używane nowe miejsce a to z ubiegłorocznym spokojnie leży i czeka na wykorzystanie do usypania nowej rabaty. jednym zdaniem żadna robota a złoto jest




Uploaded with ImageShack.us

a to rabata usypana całkowicie z kompostu.
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Matka 18:23, 19 mar 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Sa fajne np. w Obi takie za 40pare zika-takie sobie chyab 2 kupie w tym roku, bo M zrobił 2 lata temu ale teraz wygląda jak "trumienka"chcieliśmy zaoszczędzić, a całość nas wyszła ponad 50zl więc taki za 49chyba nie jest drogi a fajnie dość wygląda. Drewniany jest
____________________
U Matki
Matka 18:24, 19 mar 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Aha, i sa takie "przyspieszacze' do komostowania, my sypiemy co jakiś czas.A le faktycznie warto mieć przynajmniej 2 wogrodzie
____________________
U Matki
Matka 18:26, 19 mar 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
A czy można podczas przekopywania rabaty podrzucać "materiał nieprzekompostowany" pod jedną warstwe ziemi?rozłoży się samo czy to niezbyt dobry pomysł?
____________________
U Matki
alinak 18:32, 19 mar 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Bogna ta rabata usypana z nie całkiem przekompostowanego ale od wiosny leżała sobie jeszcze do jesieni i wtedy dopiero sadziłam
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Matka 18:34, 19 mar 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Ale rzucasz wszystko tam od razu?czy najpierw składasz gdzie indziej a dopiero jak się trochę przekompostuje to przenosisz na ta rabatę?
____________________
U Matki
alinak 18:34, 19 mar 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Boguś przeczytaj ten długi post
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
goniak 18:42, 19 mar 2011


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Bogda napisał(a)
A czy można podczas przekopywania rabaty podrzucać "materiał nieprzekompostowany" pod jedną warstwe ziemi?rozłoży się samo czy to niezbyt dobry pomysł?

Bez dostępu powietrza, pod grubą warstwą ziemi to raczej zgnije (zbutwieje) aniżeli się rozłoży
____________________
Małgosia mój zielony świat
monteverde 19:47, 19 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Jest specjalny środek do przyśpieszenia rozkładu resztek, wrzucasz tam wszystkie obierki z domu, trawę,chwasty, oprócz perzu, nawet możesz gazety te miękkie, ale musisz je zgnieść w kulkę, dobrze jest też przykryć taki kompostownik jakąś płachtą, nawet starym dywanem, ja na jesieni już biorę kompost)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
mysza 20:05, 19 mar 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597
Emilu miałeś fajny pomysł z umieszczeniem tego rysunku , "paleciak" jest najprostszym rozwiązaniem do składowania czarnego złota . Zaczynam zbierać palety , jedną już mam hihihihi .Jutro nie dam rady ale w poniedziałek zrobię i dodam zdjęcie mojego odeskowanego kompostownika
____________________
Gosia Dwa czerwone dęby
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies