Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Ciemiernik - Helleborus

Pokaż wątki Pokaż posty

Ciemiernik - Helleborus

22:28, 10 lip 2014
Zaskoczył mnie taki wczorajszy widoczek, one zawsze kwitły we wrześniu


Pwl 16:01, 25 sie 2014


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Gardenarium napisał(a)




Danusiu, strasznie pozytywnie zazdraszczam takich pięknych ciemierników!
U mnie jak na złośc nie chcą się przyjąc i coś im nie pasuję w moim ogrodku ☹
Pocieszające jest to że mogę je podziwiać na Twoich ślicznych zdjęciach ☺
____________________
paweł
Madzenka 04:50, 11 sty 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Pszczelarnia napisał(a)
A jak zapobiec czernięciu liści ciemiernika? U Marzeny 2007 sadzone w tamtym roku są idealne. Od czego to zależy? To jakiś grzyb?


Wywołana do tablicy wstawiam moje z wiosny 2014 Helleborus Niger

____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 18:02, 11 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ciemierniki, uprawa i pielęgnacja

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/279-ciemierniki-gwiazdy-przedwiosnia

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/133-zwiastuny-wiosny-ciemierniki

Najtrudniejsze są choroby grzybicze. Zidentyfikowano groźnego grzyba o nazwie Coniothyrium hellebori, który powoduje brązowe plamy na liściach i łodygach. Później, martwe tkanki liści mogą wykruszać się. Na nich widoczne są niewielkie, okrągłe, czarne struktury owocowania grzybów.

Wszystkie porażone liście należy obciąć i wyrzucić. Dodatkowo wspomagamy się opryskami fungicydami. Cały czas obserwujemy, czy grzyb się nie rozprzestrzenia. Istnieją podejrzenia, że grzyb bardziej atakuje gdy pH gleby jest kwaśne lub jest za dużo wilgoci w glebie.

Inną groźną chorobą jest wirus tzw. "czarnej śmierci", który powoduje czarne plamy i smugi na wszystkich częściach rośliny. Liście są zniekształcone i przebarwione. Wraz z postępem choroby, czarne oznaki na liściach rozwijają się i mogą zaatakować nawet kwiaty, pączki i łodygi. Jedynym ratunkiem jest zniszczenie całej rośliny, bo nie ma na to lekarstwa.

Na wiosnę zdrowe łodygi mogą być atakowane przez grzyby z rodzajów Pythium, Rhizoctonia i Phytophthora, powodujące zgniliznę (rozpad) kłącza i łodygi. Objawem są łodygi leżące na ziemi. Mają one brązowe lub czarne plamy u podstawy łodygi. Leczenie tych grzybów jest trudne. Zapobieganie polega na utrzymaniu właściwych warunków wilgotnościowych.

Ciemierniki są również podatne przez szarą pleśń, którą powoduje grzyb Botrytis cinerea. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa i stanowi poważne zagrożenie. Może zaatakować prawie każdy rodzaj tkanki roślinnej, w tym łodygi, liście, kwiaty i owoce. Początkowe objawy to zdeformowane wzrostu i małe brązowe plamy na kwiatach i liściach. W momencie jak grzyb się rozrasta, wytwarza widoczną, zwykle szarą lub jasnobrązową pleśń na porażonych częściach roślinnych.

Ważna jest profilaktyka i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne: czyli usuwanie martwych liści, wycinanie kwiatów, czyste prowadzenie roślin, co może także pomóc w zapobieganiu chorobom i szkodnikom.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
baraburska 12:31, 14 sty 2015


Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 29
Witam, czy kupione teraz ciemierniki wsadzić do ziemi w ogrodzie, czy przetrzymać w domu do wiosny? Właściwie to już jest jak wiosna, w tej chwili jest +11 w cieniu. Czy pobyt w ciepłym pomieszczeniu im nie zaszkodzi?
____________________
baraburska
Pszczelarnia 12:56, 14 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ja bym wsadziła do ziemi. Jak przyjdzie mróz, to i tak trzeba okryć suchymi liśćmi, najwyżej kwiaty zmarzną ale roślina sie odbuduje.
W ciepłym pomieszczeniu to dla nich niedobrze.


Ja wsadzałam do ziemi a potem (2013) było -15 i dały radę.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
baraburska 13:02, 14 sty 2015


Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 29
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Teraz tylko wybrać miejsce i sadzić.
____________________
baraburska
lojalna_ 13:14, 14 sty 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Ale okazy piekne ja moje do doniczki na dworze wlozyłam ....

____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
mira 13:17, 14 sty 2015


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
no ja to bym moje dała na pole

ale nie mam, a art cały muszę poczytac
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
22:06, 15 sty 2015
Ja bym się wstrzymał z sadzeniem do wiosny Skąd te ciemierniki ?? jeśli z marketu to zapewne są ze szklarni i problem wszak dopiero połowa stycznia.

To fakt że Wrocek ma łagodniejszy klimat ale jednak ciemierniki w zasadzie nie lubią przesadzania, a tu jeszcze dochodzi drastyczna zmiana temperatury
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies