Ciemiernik (Helleborus) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i liczy około 20 gatunków. W stanie dzikim występuje w Europie (poza północną). Osiąga wysokość do 70 cm. Liście ma skórzaste, a kwiaty najczęściej w kolorze białym, różowym, zielonym, czerwonym, czarnym, często barwnie nakrapiane. Jest rośliną trującą. Zawierają trującą substancję - heleborynę, która po spożyciu wywołuje zatrucie. Sok natomiast może spowodować powstawanie pęcherzy na skórze. Dlatego wszelkie prace przy tych roślinach najlepiej wykonywać w rękawiczkach.
Ciemierniki zachwycają od zimy do wiosny i pewnie nie byłyby tak popularne, gdyby nie ta nietypowa pora kwitnienia. A to wszystko dzięki hodowcom. To oni stworzyli takie odmiany, które potrafią zakwitnąć już w grudniu. Dzięki ciemiernikom zimowy ogród nabierze niezwykłości, jeśli tylko uda nam się zdobyć i posadzić ciekawe odmiany. A lista odmian stale się powiększa.
W Polskiej florze występuje ciemiernik czerwonawy, c. purpurowy (Helleborus purpurascens), ciemiernik zielony (Helleborus viridis).
Gatunki uprawiane to:
- ciemiernik abchaski (Helleborus abchasicus)
- ciemiernik biały (Helleborus niger)
- ciemiernik błękitnawy (Helleborus lividus)
- ciemiernik bośniacki (Helleborus bosniacus)
- ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus)
- ciemiernik gajowy (Helleborus dumetorum)
- ciemiernik istryjski (Helleborus istriacus)
- ciemiernik kaukaski (Helleborus caucasicus)
- ciemiernik korsykański (Helleborus corsicus)
- ciemiernik ogrodowy (Helleborus hybridus hort.)
- ciemiernik okrągłolistny (Helleborus cyclophyllus)
- ciemiernik rdzawoczerwony (Helleborus atrorubens)
- ciemiernik serbski (Helleborus serbicus)
- ciemiernik tybetański (Helleborus thibetanus)
- ciemiernik wielodzielny (Helleborus multifidus)
- ciemiernik wonny (Helleborus odorus)
- ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis)
Uprawa ciemierników
Ciemierniki lubią stanowisko częściowo zacienione, glebę próchniczną, przepuszczalną i stale wilgotną. W warunkach naturalnych rosną na glebach wapiennych. Aby je prawidłowo posadzić, należy wykopać dołek, który głęboko przekopujemy z dodatkiem gliny i wapna. Ponadto dodajemy kompost lub rozłożony obornik.
Rośliny te nie lubią częstego przesadzania i przenoszenia z miejsca na miejsce, gdyż mają mięsiste korzenie, które podczas tego zabiegu mogą ulec uszkodzeniu. Ciemierniki łatwo się rozsiewają i wokół rośliny matecznej wyrasta mnóstwo małych roślinek. Oddzielamy je i wysadzamy do doniczek, a potem, gdy podrosną, na miejsce stałe. Jeśli zbierzemy nasiona, możemy samy wysiewać zaraz po zbiorze, bo szybko tracą zdolność kiełkowania. Kwiaty otrzymujemy często dopiero po 4 latach.
Aby zapobiec nadmiernemu wysiewaniu, ścinamy kwiaty zaraz po przekwitnięciu. Inną metodą rozmnażania jest podział dużych roślin. Robimy to w sierpniu/wrześniu, dzieląc karpę na kilka części, każda z kilkoma liśćmi i pąkami. Ciemierniki są długowieczne, po latach tworzą wielkie kępy z dużą ilością kwiatów. Tworzeniu pąków kwiatowych sprzyja ciepła i wilgotna pogoda latem, susza natomiast bardzo im szkodzi.
Zestawienia ciemierników z innymi roślinami
Ciemierniki mogą rosnąć pod wiosennymi, kwitnącymi krzewami, w towarzystwie zawilców, prymulek, sasanek, przylaszczek oraz ranników, a także wiosennych kwiatów cebulowych (narcyzy, hiacynty, krokusy i przebiśniegi). Nadają się do założeń naturalistycznych, jak również do ogrodów skalnych. Możemy je komponować z innymi roślinami zimozielonymi np. bergeniami, kopytnikiem, epimedium, bluszczem, a także wcześnie kwitnącymi krzewami, jak oczar czy wawrzynek.
Ostatnio hodowcy zaczęli sprzedawać ciemierniki zimą jako bujne rośliny doniczkowe lub w zestawieniach z innymi roślinami, a także na kwiat cięty, gdyż są bardzo trwałe.
Fot. Danuta Młoźniak Gardenarium
Wiedziałam, że są ładne, ale nie wiedziałam, że aż tak!!!!!
Mój zaczyna wypuszczać pąki, a dostałam kilka sadzonek od sąsiadki w ubiegłym roku ale to "szczeniaczki" malutkie :)
Ciemierniki w sprzyjających warunkach rozrosną się w duże kępy.
Próbowałem kiedyś je rozmnożyć w laboratorium kultur tkankowych in vitro ale coś nie najlepiej wyszło:(
Piękne:) Nie mam, ale już marzę żeby je mieć. Która odmiana najwcześniej kwitnie? :)
Piękne są i zawsze zachwycają.Muszę pamiętać aby uwzględnić je w własnym ogrodzie.
Jako pierwszy zakwita ciemiernik biały (Helleborus niger). Otwiera swoje kwiaty nawet już w grudniu lub w styczniu. Jego kępy dorastają do 30 cm wysokości i takiej samej szerokości, wymaga stale wilgotnego podłoża.
Niekiedy ciemiernik biały zakwita już w listopadzie, w zależności od warunków pogodowych;)
Pewnie mam na niego miejsce na skalniaku .Schowam go za świerka .W poblizu jest rynna z wodą opadową. Dziękuję Danusiu .To jest jedna z roślin która raduje oko na wiosnę.
Witam serdecznie. Postanowiłam napisać, bo moje ciemirniki białe (dwa) nie zakwitły. Czy dlatego, że były pod śniegiem, który dopiero teraz topnieje. A może dlatego, że są zbyt małe - wsadziłam je dopiero w lipcu 2010 r. ? Czy w przyszłych sezonach powinnam odgarniać je ze śniegu?
Nie, nie odgarniaj ze śniegu, ciemierniki zakwitają w różnych rejonach w innych terminach. Może zakwitną u Ciebie. Jeśli nie, to znaczy, że były za małe.
Dzięki za fachową poradę.
Moje ciemierniki zaczynaja kwitnąć... A jednak doczekałam się.
Pokaż je na naszym forum w wątku Byliny - ciemierniki.