Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród od zera

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród od zera

jola_B 00:08, 07 lip 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
I dobrnęliśmy wreszcie do etapu przygotowywania gruntu pod trawę.
To nasz pierwszy w życiu samodzielny trawnik więc od kilku dni studiuje wiedzę trawnikową. Porad w internecie jest dużo, niektóre sa ze sobą sprzeczne. Zrobiłam notatki i ułożyłam z tego konkretny plan działania dla nas.

Mam prośbę do osob bardziej doświadczonych o ewentualne skorygowanie tego co udało mi się ustalic.

→1. Piasek
Nasz ziemia jest bardzo twarda. Po deszczu ok, ale wystarczy że podeschnie to wbicie łopaty to nie lada wyzwanie. Przeczytałam że: "Ziemia zbyt zwięzła, gliniasta – należy ją rozluźnić piaskiem, rozkładając go mniej więcej 10-centymetrową warstwą i mieszając z podłożem na głębokości 20 cm." Chcemy więc kupić trochę piasku i rozsypać na ziemi a następnie przemieszać z glebą żeby poprawić jej strukturę.

→2. Glebogryzarka
Po rozsypaniu piasku chcemy wjechac glebogryzarką, żeby nam to wszystko wymieszała na głębokość ok 20-30cm.

→3. Wyrównanie terenu
Wyrównanie z użyciem długiej deski i grabi.

→4. Sprawdzenie PH ziemi

→5. Nawóz
Nie mam dostępu do obornika, z kompostem jest problem. Chyba zdecydujemy się na nawóz kupowany w sklepie. Nie wiem jeszcze jaki nawóz bo to chyba trzeba bedzie uzaleznić od PH gleby, dobrze myślę? Ewentualnie wapno na zbyt kwaśną glebę. Ale tego również nie wiem bo PH nie sprawdzałam.

→6. Wałowanie i grabienie w następującej kolejności:
grabie + wałowanie + grabie + wałowanie + grabie

→7. Sianie trawy metodą + grabie

→8. Na całą powierzchnię rozsypujemy torf. Warstwa ok 1 cm.

→9. Wałowanie

→10. Podlewanie.



ad1. Pytanie: jaki piasek jest do tego najlepszy? Zwykły, żółty jak do piaskownicy? Macie pomysł ile takiego piasku musze kupić na ok 350 m2 powierzchni? W Leroy Merlin sprzedawany jest w workach 25kg. Ile takich worków?
ad 5. Nawóz. Nie mam dostępu do obornika, z kompostem jest problem. Chyba zdecydujemy się na nawóz kupowany w sklepie. Nie wiem jeszcze jaki nawóz bo to chyba trzeba bedzie uzaleznić od PH gleby, dobrze myślę? Ewentualnie wapno na zbyt kwaśną glebę. Ale tego również nie wiem bo PH nie sprawdzałam.
ad 7. 10 kg trawy na ok 300 m2 powierzchni wystarczy?
ad 8. Torf. Wiecie może jaki jest przelicznik torfu na metry działki? Worek np 80l na ile m2 wystarcza?
ad 10. Podlewamy od razu po skończeniu prac czy np nastepnego dnia?
____________________
Jola - Ogród od zera
jola_B 23:48, 22 sie 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Po równych 3 miesiącach CIĘŻKICH WALK na działce dobrnęliśmy do etapu siania trawy. Od kilku dni trawa rośnie a my odetchnęliśmy z ulgą. Teraz już pójdzie z górki. Jestem przekonana że najgorsze mamy już za sobą.

Wrzucam kilka zdjęć z czasu kiedy nic nie publikowałam.
Zdjęcia ułozone sa chronologicznie i pokazują kolejne etapy prac na działce.

Walka z kamieniami

To co wykopywała koparka momentami nas osłabiało ...
Koparką przekopaliśmy prawie całą działkę bo żaden inny sprzęt nie dałby sobie tam rady. Kilofy się łamały. Własciciele glebogryzarek, głęboszów i innych takich sprzętów pukali się po głowach i nikt nie odważył się przyjechać do nas do pomocy.


Potem ręcznie, łopatą sprawdzaliśmy teren i wyciągaliśmy skarby których koparka nie zauważyła np krawężniki długie na metr ...
Potem przyjechało kilka ton piasku. Ziemia na działce była strasznie zbita, w słońcu wysychała jak skała, miejscami była gliniasta. Trzeba było ją rozluźnić.

I dopiero po tym wszystkim znalazł się taki śmiałek który odważył się wjechac tutaj glebogryzarką. Ale miewał momenty załamania ....

Można zacząc pierwsze wyrównywanie terenu

Potem przyjechało kilka wywrotek ziemi uprawnej która rozplantowaliśmy na całości. Zajęło nam to co najmniej tydzień. Na końcówce sąsiedzi zlitowali się i podesłali nam pomocników Świetna zabawa dla dzieciaków i nawet niezauważyli kiedy rozrzucili nam kilka ton ziemi po działce


Potem nastał etap płotka. Wymyśliliśmy z sasiadami że zrobimy go z europalet

Teren pod trawkę już prawie gotowy

Płotek z europalet wersja wstępna. Czeka go jeszcze przeszlifowanie i pomalowanie na jednolity ciemny kolor w dalszej przyszłości (ale jeszcze przed zimą).


Kolejne zdjęcia będą już z kolorem zielonym mam nadzieje
____________________
Jola - Ogród od zera
jola_B 23:03, 10 wrz 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Uaktualniam zdjęcia naszej działki.

Rośnie nam już trawa. Jeszcze jest przed pierwszym koszeniem ale to juz niedługo.


Zrobiłam już wrzosowisko. Jeden pagórek z wrzosami a drugi z wrzoścami. Plus iglaki które docelowo nie będa wyzsze niż 0,5 - 1 m.


Rośnie mi już Catalpa. Posadziłam kwiaty cebulowe koloru niebieskiego.


Żonkile


I dwie brzozy
____________________
Jola - Ogród od zera
reniutek 09:01, 12 wrz 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
Gratuluję, wykonaliście kawała porządnej roboty. Wrzosowisko bardzo ładne.
____________________
jola_B 00:50, 19 wrz 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Płotek skończony, pierwsze 20 tuj zasadzone



____________________
Jola - Ogród od zera
jola_B 02:13, 19 wrz 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Wrzucam też mój pomysł na ogród. Z boku opisane są rośliny już posadzone. Reszta czeka na wymyślenie.
____________________
Jola - Ogród od zera
admete 08:36, 24 wrz 2014


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 8812
Witam się Jolu u Ciebie.
Rany odwaliliście kawał roboty!!!!

Zrobiliście dobry podkład pod roślinki które na 100% odwdzięczą się Wam szybkim wzrostem i będą cieszyć oko

Pozdrawiam serdecznie
____________________
Mój powstający ogród Jak zamienić glinę w wymarzony skrawek Ziemi
jola54 11:14, 24 wrz 2014


Dołączył: 29 lis 2012
Posty: 976
Witam Cie Jolu! Piękna działeczka i ogrom pracy. A powiedz mi czy to działka rekreacyjna? czy bedziecie budowac dom?.Pozdrawiam sedecznie, bede tu zagladać
____________________
między pasjamiJola - Między pasjami
Katkak 11:38, 24 wrz 2014


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Joluś jestem pełna podziwu dla ogromu pracy, którą musieliście wykonać. Pewnie nie raz mieliście ochotę rzucić wszystkim w diabły . Pomysł na płotek z palet rewelacyjny . I wygląda na to, że sąsiedzi życzliwi, a to prawdziwy skarb. Fajnie, że możesz już sadzić roślinki i tworzyć swój ogród . Pozdrawiam .
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
grazyna 11:47, 24 wrz 2014


Dołączył: 20 gru 2012
Posty: 2281
Witaj Jolu

Kawał roboty za sobą masz, a przed sobą... całe lata na upiększanie swojego miejsca
____________________
Grażyna Tu odpoczywam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies