Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród od zera

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród od zera

PERKA 10:09, 22 cze 2014


Dołączył: 04 lut 2014
Posty: 256
Jola, tylko się nie zrażaj! Historia mojego ogrodu zaczynała się podobnie, pole porośnięte nie wiadomo czym, pełno gruzu, śmieci. Do dzisiaj znajdujemy "skarby" w ziemi a ogród tworzymy piąty rok.
Życzę powodzenia i zapału bo efekty Waszej pracy będą Was podbudowywać.
A na marginesie, jakie ogrody podobają Ci się najbardziej? Pytam o styl, charakter.
____________________
Moje miejsce na ziemi
jola_B 21:50, 22 cze 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Witam wszystkich Miło że mnie odwiedzacie

A odpowiadając na pytanie o styl mojego oggrodu: lubię ład i porządek,idealnie równy trawnik. Działka jest w dość uczęszczanym miejscu więc chciałbym ją maksymalnie odizolować od świata. Duzo wysokiej i kolorowej roślinności na obrzeżach. Ponieważ jesteśmy dość zapracowanymi osobami, więc na poczatek będę szukać roślin ładnych, kolorowych ale przede wszystkim wieloletnich i niezbyt trudnych w obsłudze. Działka ma pełnić funkcję miejsca zabaw dla całej rodziny po pracy więc duży trawnik na środku obowiązkowo. W ogrodzie chcę wydzielić strefę tylko ozdobną (iglaki, krzewy, kwiaty, skalniak, ...), ozdobno rekreacyjną (plac zabaw + ławeczka w przytulnym zakątku otoczona kwiatami), owocowo-warzywną (warzyw niewiele ale dużo krzaków owocowych: agrest, borówka amerykańka, maliny, truskawki, poziomki itp). W to wszystko muszę wkomponować mały domek (ok 3x4m) z dużym tarasem (minimum 3x4m), zagospodarowane miejsce na ognisko i brzozę. A nawet 3 brzozy. Uwielbiam lasy brzozowe i ustaliliśmy że na działce musimy sobie zrobić namiastkę lasu brzozowego. 3 drzewa to już prawie las

Ogólny plan ogrodu juz zrobiłam. Mam wszystko rozrysowane. Jestem amatorem więc plan jest amatorski ale wymiary sa przemyślane i sprawdzone w rzeczywistości. Ołówkiem na kartce papieru. Postaram się go zeskanować i wrzucę tutaj. Od tygodni siedzę i myślę i jak coś wymyślę to dorysowuję na planie. Na planie nie ma naniesionych typów roslin, bo to jest rzecz którą muszę dokłądnie zgłębić i przemyśleć. I liczę że Ogrodowisko mi w tym bardzo pomoze. Szukam pomysłów na rośliny w waszych ogrodach


PERKA napisał(a)
Jola, tylko się nie zrażaj! Historia mojego ogrodu zaczynała się podobnie, pole porośnięte nie wiadomo czym, pełno gruzu, śmieci. Do dzisiaj znajdujemy "skarby" w ziemi a ogród tworzymy piąty rok.
Życzę powodzenia i zapału bo efekty Waszej pracy będą Was podbudowywać.
A na marginesie, jakie ogrody podobają Ci się najbardziej? Pytam o styl, charakter.
____________________
Jola - Ogród od zera
Hortensja 23:41, 22 cze 2014


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 290
Witaj,
na forum pojawiłyśmy się w podobnym czasie. jak również zaczynam od zera, z tą różnicą, że moje "zero" zdąrzyło już porosnąć trawą. w kwietniu wyjechały koparki i zaraz po ich odjeździe posialiśmy trawnik
trzymam kciuki i kibicuję Twoim poczynaniom w ogrodzie.
Będę zaglądać w poszukiwaniu motywacji
____________________
może już wkrótce.... nowy początek:)
jola_B 00:50, 23 cze 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Trawnik ahhhhh Jeśli dojdziemy do etapu trawnika to będę przeszczęśliwa. Mam nadzieję że to będzie jeszcze w tym roku.
____________________
Jola - Ogród od zera
pasjonatkaam... 15:19, 23 cze 2014


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
Witam Jolu,trzymam kciuki.Ładne macie widoki,bedzie urokliwie,czuję przez skórę..
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
jola_B 22:31, 24 cze 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Mamy nowy pomysł na kamienie. Jest ich tak dużo że jak do tej pory po wybraniu gruzu i wywiezieniu, teren obniżył nam się miejscami od 20 cm do pół metra. Dalsze wywożenie nie ma sensu, bo jak zrobimy dziury to trzeba bedzie je potem zasypac, czyli dojdą koszty nawiezienia ziemi.

Dzisiaj zrobiliśmy próbną akcję: koparka wykopała dół w ziemi na 2m głęboki i szeroki 4mx4m, wykopała całkiem dobrą ziemię. Do powstałej dziury wsypaliśmy kamienie i przysypaliśmy ok pół metrową warstwą ziemi. Z tej operacji została nam niezła kopka ziemi, którą planujemy rozplantować w miejscach z których wybraliśmy głazy i kamienie.

Po dzisiejszej próbie planujemy powtórzyć akcję jeszcze w dwóch miejscach. Dzisiejsza operacja zajeła koparce ok 1 godzinę. 3 godziny pracy koparki to koszt jednej wywrotki najtańszej ziemi. Dzieki zrobieni jeszcze dwóch takich wykopów oszczedzimy łącznie koszty ok 6 wywrotek nawiezionej ziemi.

Taką zamianę miejsc kamieni i ziemi planujemy zrobić w miejscach gdzie na pewno bedzie tylko trawa i ewentualnie gdzie bedzie stał domek ogrodowy.
____________________
Jola - Ogród od zera
PERKA 22:41, 24 cze 2014


Dołączył: 04 lut 2014
Posty: 256
Teren pod domek ogrodowy można tak zdobić bo i tak się zagęszcza ziemię pod posadzkę, ale pod trawnik bym się bała. Jak za kilka lat będziecie chcieli go przekopać i np. rozłożyć rury do nawodnienia, oj nie zazdroszczę, albo posadzić drzewo na środku trawnika. Często stosowane dla zrobienia lekkiego zacienienia trawy przed wypalającym słońcem. przemyślcie już teraz rozplanowanie głównych elementów (domek ogrodowy, skalniak, miejsce na warzywnik, ognisko itp.) aby taką operację wykonać rozsądnie, nie robiąc sobie kłopotów w przyszłości. Ale sam pomysł wydaje się być dobry, pod w/w warunkami.
____________________
Moje miejsce na ziemi
jola_B 22:56, 24 cze 2014


Dołączył: 21 cze 2014
Posty: 87
Witam

Nasza działka nie jest duża - 4 ary. Jest w kształcie trójkata. W najszerszym miejscu bedzie stał domek. W pozostałych miejscach gdzie działka się zwęża zaplanowałam na obydwu bokach działki po 2-4m na rabaty, drzewa i warzywnik. Po bokach takich operacji nie robimy własnie ze względu na planowane rośliny. Wykopy chcemy zrobić głównie w miejscach gdzie na pewno bedzie trawnik, ewentualnie miejsce na plac zabaw dla dzieci, ewentualnie miejsce na ognisko. Pod domkiem już zrobiliśmy. Tam nie bedzie rosło nic co ma korzenie większe od trawy. A licze na to że trawie pół metra ziemi wystarczy.

Jeżeli chodzi o cień to wydaje mi się ze drzewa zasadzone po bokach działki, z dwóch stron, spokojnie wystarczą żeby rzucić cień na trawnik.

Przynajmniej mam taką nadzieję Dobrze kombinuję?

PERKA napisał(a)
Teren pod domek ogrodowy można tak zdobić bo i tak się zagęszcza ziemię pod posadzkę, ale pod trawnik bym się bała. Jak za kilka lat będziecie chcieli go przekopać i np. rozłożyć rury do nawodnienia, oj nie zazdroszczę, albo posadzić drzewo na środku trawnika. Często stosowane dla zrobienia lekkiego zacienienia trawy przed wypalającym słońcem. przemyślcie już teraz rozplanowanie głównych elementów (domek ogrodowy, skalniak, miejsce na warzywnik, ognisko itp.) aby taką operację wykonać rozsądnie, nie robiąc sobie kłopotów w przyszłości. Ale sam pomysł wydaje się być dobry, pod w/w warunkami.
____________________
Jola - Ogród od zera
Margaret_ka 08:35, 25 cze 2014


Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 558
Jolu witam,

Dużo pracy za i przed Wami. Ale widzę, że wszystko dokładnie przemyślane.
Dacie radę, będzie pięknie.
____________________
Ogród Margaret-ki
gusiarz 16:50, 25 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Halo ... wpadam z rewizytą ... i już wiem dlaczego doceniłaś moją pracę przy wywózce gruzu... Sama wiesz jaka to ciężka praca. Ale znaleźliście świetny sposób na pozbycie się kamieni... chociaż w części. U nas już nie dało się wjechać koparką, bo ogród był założony i niestety rączki tylko pozostały
Na pewno dacie radę! Macie fajny pomysł na działeczkę - uwielbiam takie małe domki... sama mam domek letniskowy... Jak będziesz miała czas odwiedź mój drugi wątek
Pozdrawiam
Aga
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies