Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nasz ogród - wspaniała przygoda czy czarna magia

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasz ogród - wspaniała przygoda czy czarna magia

Ewa_w_ogrodzie 23:56, 20 lip 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Witam
jestem pod wrażeniem strony i forum oraz życzliwości i bezinteresownej pomocy jaką służą sobie nawzajem jego użytkownicy.
Nasza przygoda z ogrodem zaczęła się dwa lata temu, gdy wprowadziliśmy się do nowego domu, wokół mnóstwo gruzu, gliny i pyłu. Dom położony w górach, na dużym pochyleniu, w pobliżu lasu. My z mężem oboje blokowe dzieci i jak tu ogarnąć temat ogród? Zaczęliśmy od siania trawy i wyznaczeniu minimalnej przestrzeni dla rabat, bo w założeniu miał być ogród mało pracowity. Później okazało się, że trzeba było ryć tą trawę bo apetyt na rabaty rósł Nie spodziewaliśmy się nawet, że czas spędzony w ogrodzie na sadzeniu, przycinaniu i obserwowanie efektów przyniesie nam tyle radości. Niestety nie wszystko wygląda tak różowo, czasu mało, praca, dwójka małych dzieci, których nie sposób spuścić z oka i które z radością wyrywają świeżo posadzono roślinki, albo sypią żwirek na rabaty gdy my próbujemy zbierać kamienie, które u nas rosną jak grzyby po deszczu
Nie wiedząc od czego zacząć zaczęliśmy od roślin, które dostaliśmy od znajomych z ich ogródków, to dobry pomysł na start aby obniżyć koszty, ale trudno wtedy trzymać się jakiś założeń albo stylu.
Moim marzeniem był ogród wiejski, a co wyszło t zobaczycie.
Niestety ciągle doświadczenie mamy małe, na roślinach i ich pielęgnacji słabo się znamy, ciągle podpytujemy mądrzejszych i czytamy internet,tak też trafiłam na Ogrodowisko.
Dosyć wodolejstwa, czas się odsłonić, więc z drżeniem serca zamieszczam zdjęcia. Będę wdzięczna za każdą nawet najbardziej krytyczną uwagę i radę.


Chyba najsłabszy punkt ogrodu wąska rabata przed wejściem jest tam kilka "dywaników", mieczyki, floksy, nagietki. Czy na takiej wąskiej rabacie 0,5m można zrobić coś ładnego? W waszych ogrodach przed wejściem widzę dużo wysokich iglaków czy też powinnam iść w tym kierunku czy może zostawić niską obsadę? Marzy mi się aby było kolorowo. Ostatecznie podjazd jeszcze nie gotowy można zmienić kształt rabaty


A co postawić przy ławce i stoliku obok drzwi wejściowych? U Pani Barbary widzę piękne hortensje. Podłoga i słupek będą w ciemnym kamieniu


Po wejściu przez bramę do środka po lewej stronie duża rabata założona zeszłej jesieni, jest tam wszystko co przywiozłam od kuzynki i kilka krzewów zakupionych, starałam się sadzić pasami albo półokręgami, są goździki, trochę małych skalniaków, hortensja biała i różowa, rododendron różowy, azalia czerwona, borówka amerykańska, sosenka, cis, wrzosy i wiele innych których nazw nie znam. Mam nadzieję, że jak trochę podrosną to będzie ciekawa naturalna (wiejska kompozycja), czy może jak się rozrosną to powstanie busz i chaos? Proszę o radę, dla lepszej orientacji zamieszczam zdjęcie z bliższa i jeszcze jedno z koszem na śmieci, który wygląda okropnie, ale nie mam pomysłu jak temu zaradzić, bo jak go obsadzę to odetnę sobie drogę do niego.



Widok z domu dokładnie z tarasu na już teraz budującego się sąsiada. W pierwszych planach nie chcieliśmy żywopłotu, był piękny widok na góry i las ale w obecnej sytuacji chciałabym zasłonić tą budowę, która mocno porosła polnym kwiatem ale jednak dekoracyjna nie jest. Mam duży problem z pomysłem, sprawę komplikuje skarpa a na górze tylko wąski pasek przy ogrodzeniu może 30cm. Brakuje mi róż w ogrodzie może to jest jakiś pomysł na pnącza na ogrodzeniu. Mam też do zagospodarowania dużo małych sadzonek sosenek ale to dopiero maleństwa.

i drugie zdjęcie trochę w lewo z widokiem na las ale deski też widać. Pod ogrodzeniem zasadzone są tylko 3 złote deszcze i brzoza która uschła, myśleliśmy że odpowiednio kształtowana w parasol da cień nad piaskownicą

sadzonki sosny

i zdjęcie w drugą stronę na dom i taras


Rabata na skarpie berberysy, irgi bukszpany i płożące zapomniałam nazwę (wybaczcie ale przyswojenie takie ilości nowych nazw jest dla mnie trudne) Schody mają być w kamieniu jak nie dokończone fragmenty elewacji. Czy powinniśmy coś dosadzić? Po prawej stronie schodów na samej górze przy wyjściu na taras zielnik, dalej w rabacie górnej barwinek na zmianę z rośliną o srebrnych liściach a w drugim rzędzie piwonie. W rabacie dolnej taki groch mydło i powidło, nie mam pomysłu. Przy słupach tarasowych chcieliśmy posadzić winorośl a pod tarasem przy wejściu do piwnicy zrobić gilla z wędzarnią.





rabata górna przy schodach


Miejsce na wiatę dla samochodów, po lewej na niewielkim wypłaszczeniu jeden mały bez i pewnie coś by się jeszcze przydało


A to lawenda przed wejściem
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Ewa_w_ogrodzie 08:48, 21 lip 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Przepraszam bardzo sadzonki są oczywiście jodły a nie sosny.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Fuksja 09:15, 21 lip 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Witaj. Piękna tam u Was widoki. Ogród z takim ukształtowaniem terenu to wyzwanie. A tej kory ze skarpy to nie zmywa ci?
____________________
pozdrawiam,Ania
A_gawa 09:37, 21 lip 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Witam Cię serdecznie! Też mam teren na pochyłości i nie jest prosty do okiełznania, ale daje też olbrzymie możliwości. Bardzo dobrze trafiłaś, tutaj można się dużo nauczyć.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Ewa_w_ogrodzie 19:02, 21 lip 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Dziękuję Ani i Agnieszce za dobre słowo, wierze że tu można sie wiele nauczyć. Odpowiadając na pytanie, kory nie wypłukuje, chyba pochylenie jest jeszcze na tyle łagodne, ze pozwala utrzymać kore na swoim miejscu.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Katkak 19:51, 21 lip 2014


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Witaj . Jejciu, jakie Wy tam macie grzechu warte widoki . A z czasem i ogród będzie zapierał dech w piersiach . Pozdrawiam.
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Sabina76 21:28, 21 lip 2014


Dołączył: 19 sty 2014
Posty: 887
Witaj! Dom piękny, ogród też taki będzie. Najważniejsze, że zacięcie ogrodowe jest Ja też sadzę maleństwa, ale czas tak szybko leci, że nawet człowiek się nie obejrzy jak wszystko urośnie.
Pozdrawiam
____________________
Sabina - Ogrodowa symfonia
Katkak 10:20, 27 lip 2014


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Ewcia czy te hortki w doniczkach to bukietowe? Limelight może? Jeśli tak to posadziłabym je pod oknem (zdjęcie domku na 1-szym zdjęciu . Pozdrawiam.
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Ewa_w_ogrodzie 22:50, 28 lip 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Kasiu prosiłam męża o hortensję drzewiastą i jako taką ją kupił w ogrodniczym. Przeczytałam kiedyś, że dobrze nadaje się na taras i o taką go prosiłam, więc to chyba nie są te bukietowe, o których piszesz. Właśnie dzisiaj powstał projekt tej rabaty przed domem. Popatrzysz?
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Ewa_w_ogrodzie 23:17, 28 lip 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Narysowałam dwa projekty rabaty przed wejściem. Założenie było takie aby rabata miała wiejski charakter. Mieszkamy koło lasu, wśród łąk, elewacja jest częściowo w drewnie, dlatego taki kierunek. Zamieszczam zdjęcie tego fragmentu i dwa rysunki. W obu przypadkach w pierwszym rzędzie kwiatów (pomiędzy kocimiętką lub ubiorkiem) mają być posadzone tulipany i żonkile, aby wiosną rabata też była kolorowa. Moja obawa jest taka czy pomiędzy pierwszym kwitnieniem tj. żonkile, tulipany a floksami i rudbekią rabata nie będzie bez koloru, wydaje mi się że margaretki powinny zakwitnąć wcześniej czy one wystarczą w tym czasie jako kolor na rabacie, czy jeszcze coś dosadzić, aby zawsze było kolorowo.
Rabata częściowo będzie na brązowym tle drewnianej elewacji a częściowo na białym (tam pomysł na tuje lub cisy), położona jest od zachodniej strony i dopiero popołudniu jest słonko co dodatkowo utrudnia zadanie, boję się czy te kwiatki będą tam kwitły.
Nie wiem w ogóle czy ten układ, dobór kwiatów i kolorów ma sens bo to moje pierwsze kroki, dlatego bardzo proszę o pomoc i radę. Dziękuję wszystkim życzliwym.

Rabata przed wejściem stan istniejący


Projekt 1
Z prawej 2 cisy lub tuje zauważyłam, że Pani Danusia poleca cisy, więc może w tym kierunku, rabata jest wąska wiec nie mogą mi rosnąć zbyt szeroko. W tylnym rzędzie albo floksy i rudbekie albo same floksy (jak w proj 2)nie wiem jak lepiej.W środkowym rudbekie i margaretki albo po dwie albo na zmianę. A z przodu albo ubiorek albo kocimiętka. Ten pierwszy zimozielony więc to mnie zachęciło, a kocimiętka kolorowa. A może już za dużo tej pstrokacizny i lepiej ten niski rząd zrobić jednokolorowy?

Projekt 2
Zauważyłam, że polecacie sadzić wszystko w grupach stąd zgrupowane kolory kocimiętki, a może powinny być pomieszane, albo w ogóle jeden kolor np biały.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies