Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Gardenarium 19:30, 10 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Fastigiata też, Fastigiata Aurea - jeśli żółty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 10:58, 29 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
no to ja mam pytanie odnośnie Cisa.
Mój nie jest żywopłotem a jedynie pojedynczym egzemplarzem wys ok 1 m i szerokości ok 1m.
Niemniej daleko mu do kuli, co powinnam zrobić, żeby nabrał jednak kulistego kształtu ?
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Sebek 13:16, 29 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jagna napisał(a)
no to ja mam pytanie odnośnie Cisa.
Mój nie jest żywopłotem a jedynie pojedynczym egzemplarzem wys ok 1 m i szerokości ok 1m.
Niemniej daleko mu do kuli, co powinnam zrobić, żeby nabrał jednak kulistego kształtu ?

Przyciąć



Zależy jakiej wielkości chcesz tą kulę. Cisy łatwo odbijają, więc jeśli go mocno przetniesz to wypuści nowe pędy. Np. kulę na 80 cm?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Jagna 19:18, 05 cze 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
mój od 2 lat zachowuje sie jakby spał. nie ma prawe nic przyrostów, no i nie wiem jak mocno go ciachnąć? bo teraz t ma te dziury i nie wiem czy ściąć do najkrótszego ?
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 00:26, 01 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cis odbija ze starego drewna, jeśli nie jest martwe. Nawet gołe kikuty wypuszczą młode gałązki.
Tnij na taką wielkość jaka jest potrzebna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:30, 01 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytanie:

"widziałaś w moim wątku szpaler z młodych cisów (cieszę się, że posadziłam je w dobrej odległości) zastanawiam się czy rośliny, które mają ok 80 cm i są świeżo posadzone mogę przyciąć i nadać im kształt bardziej żywopłotowy czy lepiej poczekać z tym do następnego roku jak się lepiej ukorzenią (słyszałam gdzieś taką opinię)? Po drugie kupiłam ostatnio cisy z zamiarem spróbowania samodzielnego formowania. Roślinki są młode i póki co będą rosnąć w doniczkach a zimę spędzać w chłodnym pomieszczeniu ale czy mogę je teraz przyciąć aby zacząć nadawać im kształt? Dodam, że mają jakieś 60 cm wysokości chcę z nich zrobić kulki na patyku. Wybrałam takie, które mają jeden pieniek (jeśli to tak można nazwać) przewodni, od którego odchodzą gałązki."

Cis można od razu przyciąć po posadzeniu. Osobiście zawsze tak robię, ponieważ ma nadany kształt i może się zagęszczać.

Żeby zrobić kulki na patyku, najpierw trzeba wyprowadzić przewodnik na odpowiednią wysokość, dopiero potem uciąc i te pęczki na wierzchołku moga posłużyć do formowania kulki. To długoletni proces, pieniek musi byc odpowiedniej grubości, a to długo jednak trwa.

Gotowe figury są dość drogie (300 - 970 zł), czasem taniej da się kupić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 21:55, 04 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
a kiedy ja mogę go uciąć Danusiu???
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
annka 22:11, 04 lip 2011


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
Ja moich klientów nieustannie namawiam na żywopłoty inne niż tujowe bo jest tego przest, odkąd Leroy, Obi i inne centra handlowe sprzedają brabanty po jedyne 9,99. I właśnie cis jest wdzięcznym materiałem. Bardzo naturalnie wygląda przy założeniach w lesie. Jeśli działka jest ogrodzona jedynie siatką i obsadzona cisem mamy wrażenie że las wchodzi na posesje. A nasza cisowy "parawan" jest jak najbardziej na miejscu.
____________________
Funkiowe zacisze
Gardenarium 10:48, 06 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jagna napisał(a)
a kiedy ja mogę go uciąć Danusiu???


Ja tnę po posadzeniu także.

Tnij nawet teraz, do końca lipca. Ale oprócz cięcia chyba mu potrzeba lepszej ziemi, albo polej nawozem w płynie "dolistnie" i doglebowo, musi ruszyć. Ja swoje cisy podlewam Florovitem rozcieńczonym nieco mniej niż na opakowaniu zalecają.
Możesz obkopać mu ziemię dokoła i nakłaść kompostu również.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 12:20, 06 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
gardenarium napisał(a)

a kiedy ja mogę go uciąć Danusiu???


Ja tnę po posadzeniu także.

Tnij nawet teraz, do końca lipca. Ale oprócz cięcia chyba mu potrzeba lepszej ziemi, albo polej nawozem w płynie "dolistnie" i doglebowo, musi ruszyć. Ja swoje cisy podlewam Florovitem rozcieńczonym nieco mniej niż na opakowaniu zalecają.
Możesz obkopać mu ziemię dokoła i nakłaść kompostu również.


O będe cięła i zrobie jak mówisz....a co do nawozu mam ze skrzypu lekko zakwaszający i gnojówkę z pokrzywy czy któreś nadaje się?
A taki długo działający top do iglaków jak inne?
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies