Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

marek_szponder 16:42, 15 lip 2011

Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 7
E tam większe cisy są lepsze. Jak się wsadzi małą sadzonkę to zanim nawet zakryje płot to minie czasu a czasu. Zresztą to że duże cisy mają prześwit na dole to w sumie tylko po części prawda. Trzeba szukać takiego cisa żeby był wysoki i o ładnej budowie. Szeroki i mieć wiele przewodników nie jednego. Najlepiej jeśli by cis był ze stratyfikowanego ziarna. No wiadomo że wtedy ceny to są koszmarne, nawet do 2000.
Ania_79 13:39, 16 lip 2011

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
Danusiu, wokół domu mam betonową wylewkę o szerokości około 30cm. Chciałam posadzić wzdłuż jednej ściany cisy i prowadzić je na mały żywopłot, tzn regularnie przycinać. Mam w związku z tym dwa zasadnicze pytania: 1) czy mogę posadzić je w odległości powiedzmy 50-60cm od betonowej wylewki (obramówki) , automatycznie odległość od ściany budynku wyniosłaby 80-90cm i czy to jest prawidłowa odległość dla cisów , przy założeniu, że będą przycinane? i pytanie nr 2) czy w ogóle można sadzić cisy w takiej odległości od domu bez szkody dla domu, fundamentów, itd? Zależy mi, aby obwódka była zimozielona, bukszpanów mam dużo, więc pomyślałam o cisach, ale nic nie wiem na temat ich korzeni (czy mocno się rozrastają i czy mogą nadwyrężyć konstrukcję budynku).Dziękuję z góry za odpowiedź
____________________
Ania
Martek 16:51, 16 lip 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
gardenarium napisał(a)
Można z Fastigiata też zrobic, ale to bedzie najdroższa wersja, bo jest wąski i w dodatku najwolniej rośnie, a żeby kupić duże - to majątek.

Najlepiej siewki T, baccata albo T. media "Hicksii".
Hilli jjest grubszy i droższy zawsze był.

Skorzystam z rad ,dobrze się składa bo miałam przed dom kupować konike z racji ,że jedna jest lub cisa,ale już sobie obmyśliłam ,że raczej przeniosę tego białego świerka i obsadzę z obu stron cisami .Strasznie lubię różne jałowce ,ale Danusia ty chyba zawsze je odradzasz z racji chorób???
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Pszczelarnia 09:59, 18 lip 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusiu, jeśli cisy lubią glebę lekko wapienną, to jak stosować ściółkę z kory iglastej (drobnej albo grubomielonej), skoro ona zakwasza? Przesypywać dolomitem na zimę? Niby taka prosta sprawa - żywopłot z cisów..... .
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
annka 19:52, 19 lip 2011


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
Czy ktoś miał przyjemność z cisem pośrednim Farmen???
____________________
Funkiowe zacisze
Jagna 21:49, 19 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
No dobrze ...ja nie miałam niestety....natomiast to jest mój cis o którym było kilka postów wcześniej- słabo rośnie, pokracznie i nie wiem co z nim zrobić żeby wyglądał...















____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Sebek 23:30, 19 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No niezły z niego okaz - za kilka sezonów piękna by była z niego kula

A pisałaś kiedyś o giga azaliach - sprowadzałaś je?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Jagna 07:53, 20 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
niestety nie udało sie transportu załatwić.
sądzisz że z tego cisa wyszłaby kula???? ale jak mu środek zagęścić????
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Sebek 11:46, 20 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
I tak one łysieją w środku - myślę, że najważniejsze byłoby to co na zewnątrz - a to da się zrobić
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 21:52, 20 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marek_szponder napisał(a)
E tam większe cisy są lepsze. Jak się wsadzi małą sadzonkę to zanim nawet zakryje płot to minie czasu a czasu. Zresztą to że duże cisy mają prześwit na dole to w sumie tylko po części prawda. Trzeba szukać takiego cisa żeby był wysoki i o ładnej budowie. Szeroki i mieć wiele przewodników nie jednego...

Pewnie, że lepsze, ale z powodu ceny często nie stać kogoś na kupno. Mój znajomy 10 lat temu kupił można powiedzieć byle co, dbał, ciął, podlewał. Teraz ma piękny żywopłot, 10 lat zleciało...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies