Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Rozpoznawanie roślin iglastych....

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie roślin iglastych....

Gardenarium 19:48, 11 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
grembosia napisał(a)
Poproszę o identyfikację cisów i propozycję co można z nich zrobić. Przyznam, że najbardziej zależałoby mi na stworzeniu 4 stożków, tylko nie wiem od czego zacząć formę.. Mam 4 sztuki. Na etykiecie było tylko "Taxus baccata".


To jest Taxus baccata, idealny na stożek.

Trzeba zacząć od ustawienia patyków bambusowych w stożek lub piramidę. Cięcie wstępne, na dole będzie brakowało w szerokości. Podsadź je małymi cisami.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:08, 11 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ArekJ napisał(a)

1.


2.


3.


4.


5.


6.


Nie są to pewniaki, ale tak typuję:

1. Picea abies 'Will's Zwerg'.

2.Chamaecyparis obtusa 'Filicoides'

3.Jeśli to Pinus wallichiana czyli sosna himalajska to powinna mieć po 5 igieł w pęczku.

4.Abies koreana czyli jodła koreańska

5.Picea czyli świerk, ale nie wiem jaki. Jest młody i nie wiadomo jaki będzie miał pokrój.

6.Podaj ilość igieł w pęczku. Sosny po tym się także rozpoznaje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ArekJ 09:47, 12 paź 2012


Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 33
Ha, dziękuję bardzo.
Mam jednak małe wątpliwości nadal, przy najmniej jeśli chodzi o 1 i 2.

1. Dodatkowe zdjęcia poniżej. Ma bardzo, bardzo krótkie igły. Will's, z tego co popatrzyłem na zdjęcia z Twojego linku, ma je dużo dłuższe...


2. Tu akurat zapodane zdjęcia w miarę się pokrywają z moim podopiecznym, ale zdziwił nie trochę opis na stronie ZSP, mówiący o tym, że to wolno rosnące drzewko o docelowej wysokości 1 m.... Moje sięga mi do pasa a to ok. 1 m... Mam nadzieję, że jednak trochę dorośnie

3. Trafiony. Tzn, ma dokładnie 5 igieł w pęczku.

6. Dokładnie 5 igieł...
____________________
Gardenarium 19:14, 16 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
6. Myślałam że to sosna bośniacka, ale ta ma 2 igły w pęczku, więc nie pasuje.

Pasuje Pinus sibirica. syn. Pinus cembra (limba syberyjska) ma po 5 igieł.

Pokrój też pasuje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:17, 16 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nr 1 może być Picea orientalis, ale chyba nie Aurea bo nie młodych przyrostów żóltych. Może to gatunek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ArekJ 19:48, 16 paź 2012


Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 33
Gardenarium napisał(a)
Nr 1 może być Picea orientalis, ale chyba nie Aurea bo nie młodych przyrostów żóltych. Może to gatunek.


Tu zdjęcie z maja 2011, kiedy do mnie przyjechała... Przyrosty były jasno zielone.
Przejrzałem sporo zdjęć Picea orientalis i kurczę, moja ma jakieś wybitnie krótkie i "sklejone" igły... Cóż w najgorszym przypadku uruchomię u siebie arboretum z rzadkimi okazami

I znów pytanie techniczne. Co to znaczy "Może to gatunek"?
____________________
Gardenarium 20:39, 16 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rodzaj : Picea - świerk

Gatunek Picea orientalis - świerk kaukaski

Odmiana Picea orientalis "Aurea" albo inaczej "Aureospicata" - odmiana

Jeśli miała żółte przyrosty to oznacza żółtą odmianę tego świerka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:43, 16 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To raczej jest Picea orientalis 'Aureospicata' igły ma krótkie.

Sadziłam je kiedyś, teraz rzadziej



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ArekJ 10:12, 17 paź 2012


Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 33
Dokładnie Dziękuję też za wyjaśnienie pojęcia gatunek.
____________________
Gardenarium 12:26, 17 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja tylko wyjaśniłam na drobnym przykładzie.

Poczytaj tutaj

http://www.sadownictwo.xcq.pl/wyjasnienie-terminow-rodzaj-gatunek-i-odmiana.html

Prześledź też, tego uczyłeś się na biologii na pewno.

http://www.biologia.net.pl/organizmy/systematyka-organizmow.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies