Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Skarpa z ażurowych płyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa z ażurowych płyt

Seki 06:59, 02 lut 2015

Dołączył: 02 lut 2015
Posty: 5
Witajcie. W kwestii ogrodnictwa jestem kompletnym laikiem. Dopiero rozpoczynam swoją małą przygodę z niewielkim przydomowym ogródkiem 80m2 + skarpa 25 m2 wyłożona betonowymi płytami ażurowymi, kąt skarpy ok 50 stopni, szerokość 6 m, wysokość 4 m. Na skarpie rośnie (już tylko częściowo) kiepskiej jakości trawa, chciałbym się jej pozbyć i obsadzić skarpę niskimi roślinami aby nieco poprawić jej wątpliwe walory estetyczne. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki dotyczące gatunku roślin, które proponowalibyście na tą skarpę. Zdaje sobie sprawę, że temat dość trudny bo chyba jest niewiele roślin (albo nie ma wcale), które będą się "rozrastać" na takiej płycie betonowej. Jeśli chodzi o nasłonecznienie to częśc górna skarpy prawie cały dzień ma słońce, natomiast dolna część tylko do południa i popołudniu. Generalnie czym niżej tym mniej światła ponieważ skarpa leży na północonej stronie i gdy słońce świeci przez większość dnia to dolna część skarpy zasłonięta jest przez mój dom.

PS. Brałem też pod uwagę wysianie lepszej trawy ale przeraża mnie jej pięlęgnacja na skarpie a zwłaszcza koszenie, ręczne wycinanie i zbieranie.


Juzia 07:48, 02 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38590
Bluszcz pospolity
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
anitan 08:03, 02 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
ale wynalazek ta skarpa! Z tego, co widać, sąsiedzi też są nią obdarowani. Ciężko pielęgnować cokolwiek przez ten beton.
Bluszcz, dobry pomysł, będzie zielony też zimą. Wadą jego jest to, że długo rośnie więc jest ryzyko, że trawa będzie jakiś czas jeszcze dominowac.
Powodzenia
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 08:17, 02 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sadzonki Cotoneaster "Mooncreeper" zarośnie lepiej niż bluszcz i kwitnie, jeśli tu jest południe bluszcz będzie miał źle.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:32, 02 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wpadłam na jeszcze jeden pomysł - trzmielina Fortunego 'Emerald'n Gold'. Łatwo się rozmnaża, możesz sam pobrać sadzonki od kogoś kto będzie ciął swoją, wetknąć w dziury przyciąć i ładnie pokryje płaszczyznę skarpy. Posadź ją tam, gdzie najwięcej słońca, a irgę w tym bardziej cienistym miejscu.
Dzięki temu skarpa nie będzie nudna.


Ale najpierw zlikwiduj chwasty w płytach, bo potem nie dasz rady z pieleniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 08:33, 02 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Danusia jak zawsze pomocna
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 08:34, 02 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze myślę nad tym, żeby usunąć płyty i zrobić murki oporowe, czyli ogród "amfiteatr".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Juzia 08:52, 02 lut 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38590
O tak... murki!!!
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Kasiek 09:00, 02 lut 2015


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Tez tam widze ,, amfiteatr´´ byloby ciekawiej
____________________
Bawarka
anitan 09:03, 02 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
tylko czy pozwoli na taką rewolucję administrator? jesli jest
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies