Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Le Jardin Plume

Pokaż wątki Pokaż posty

Le Jardin Plume

Leida 19:23, 26 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 346

Le Jardin Plume jest przepięknym prywatnym ogrodem w pobliżu Rouen stworzonym przez właścicieli Patricka i Sylvie Quibel.
Dla mnie chyba jeden z najładniejszych i najciekawszych jakie widziałam na kontynencie.
Świetne połączenie nowoczesności z elementami tradycyjnych formalnych ogrodów francuskich, które zostały wykorzystane w bardzo współczesny sposób.

Ten ogród to formalne aleje, baseny, rabaty - wszystko zaprojektowane
w nowoczesnym stylu. Formalność to cięty żywopłot w bardzo ciekawe kształty a przeciwieństwo to żywiołowe i romantyczne nasadzenia dzikich kwiatów, traw i bylin.

Ogród składa się z kilku części a w każdej z nich panuje inny klimat.

Zaczynamy od tej od której cały ogród wziął nazwę. Zastanawiałam się z koleżanką która zna świetnie francuski czy w tłumaczeniu Plume bardziej by pasował pióropusz czy fontanna. Dalej nie wiemy, pasuje do niego i to i to.

Pierwsza część ogrodu w której tło dla roślin stanowi 100 letnia stodoła (jak ja zazdroszczę tej stodoły Poziomce) to nowoczesne nasadzenia w stylu bardziej preriowym, lecz w przeciwieństwie do angielskich rabat, sadzone bardziej pojedyńczo, gdzie rośliny jedne z drugimi przenikają się nawzajem.




____________________
Hania
Leida 19:34, 26 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 346
Ogród zdobył w 2003 roku nagrodę, która naprawdę mu się należała bo widziałam inne, które tez ja miały a nie były tak bajeczne jak ten.




____________________
Hania
Leida 19:39, 26 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 346
Gwiazdy tej pierwszej rabaty to głównie rutewki, przetacznikowce, krwiściągi w różnych odmianach i kolorach a z traw przede wszystkim trzcinniki.



____________________
Hania
Gardenarium 19:57, 26 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Delikatny, zwiewny, przyprószony, zamglony, zjawiskowy, nieziemski, obłędny.

Jestem zakochana i również go odkryłam, ale nie wiem czy kiedykolwiek go zobaczę, a jak nie zobaczę to go stworzę, przynajmniej podobny, żeby móc oglądać codziennie z rana, spowity w mgły...


Tęsknię za takim ogrodem i jest moim nr 2 w marzeniach
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Leida 19:58, 26 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 346






I przejście, bardziej już formalne do kolejnej części ogrodu


____________________
Hania
Leida 20:22, 26 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 346
Danuś, dojedziemy tam kiedyś razem, może którąś jesienią?
Stwórz go jak najszybciej żeby nie trzeba było przemierzać tysięcy kilometrów w celu ponapawania się takim pięknem.

Kolejny, zupełnie inny, to ogród wiosenny.

Ja niestety byłam tam lipcu ale wyobrażam sobie to szaleństwo ciemiernikowe we wszystkich możliwych kolorach.

Pod metalowymi łukami przechodzimy dalej, do części ogrodu gdzie królują cięte bukszpanowe kule. Przestrzeń miedzy nimi wypełniają bodziszki, jarzmianki i wilczomlecze. Wczesna wiosną królują tu ciemierniki, które ja kwitnące widziałam tylko na zdjęciu w książce.




____________________
Hania
Leida 20:34, 26 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 346




Tutaj część niedostępna dla zwiedzających - zapasowe pole bukszpanów. Co dziwne, mimo normandzkiej wilgotnej pogody jakoś nie widziałam tam chorych bukszpanów.



I przejście do kolejnej części - ogrodu lata.
____________________
Hania
Leida 21:09, 26 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 346
Ogród letni, inspirowany klasycznymi francuskimi parterami, z kwadratami otoczonym ciętym żywopłotem bukszpanowym, wypełnionymi roślinami o gorących kolorach.
Pomarańcz, intensywny czerwony czy złoty żółty to główne kolory tych rabat.

Niestety jak ja tam byłam dosyc intensywnie padał deszcz wiec nie do końca te gorące kolory widać.




____________________
Hania
Leida 21:27, 26 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 346
Wśród roślin królowały liliowce, krokosmie, dalie, dzielżany, przekwitały nasturcje i przekwitły zupełnie maki. Wcześniej kwitły tam jeszcze orliki i kukliki.
Gotowy zestaw na "goracą" rabatę Gabrieli.







____________________
Hania
Gardenarium 21:29, 26 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Będę miała w tym roku czarno-bordowe nasturcje
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies