Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

Gosiek33 18:33, 17 kwi 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Wiele lat temu mieliśmy na działce staw




(wykopany własnoręcznie) potem różne okoliczności sprawiły, że woda zaczęła zamierać, a nieszczęścia dopełniały liście olszyn gęsto zasypujące wodę. Rzęsa i liście wygrały, poddaliśmy się. Sąsiad zasypał graniczące groblą z naszym stawem starorzecze będące w ostatnim czasie dzikim wysypiskiem dla wszystkich okolicznych cwaniaczków Gdy nadarzyła się okazja zdobycia ziemi z wykopów skorzystaliśmy i staw został zasypany. Niestety ,ziemia, z wykopu nie jest najlepszym podłożem do założenia ogrodu.




Na wierzchu mamy jakieś 15 cm w porywach ziemi ogrodowej... co pozwala rosnąć trawie, która po powodzi przed trzema laty w większości ustąpiła miejsce mchu.


Czasu na ogród mieliśmy mało ale z doskoku różne rośliny, głównie krzewy były sadzone. W między czasie zbudowaliśmy dom.


Teraz pora na ,wyprostowanie' zaniedbań;

ogólny obraz ogrodu z przed kilku lat gdy jeszcze uschnięte olszyny ledwo się trzymały




A tak było jesienią już po usunięciu drzew sąsiada





____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 18:57, 17 kwi 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Problemem są rośliny powsadzane w dołki zdecydowanie bez ładu i składu. Zaczęłam od usunięcia starego ligustru.





Na to miejsce poszedł szpaler pęcherznicy kalinolistnej andre http://kurowski.pl/pl/katalog-roslin/1/1/roslina/1489,physocarpus-opulifolius-andre





Głównym i najnowszym punktem jest rabata wrzosowa




plus moje ukochane żurawki




Teraz zastanawiam się jak to ogarnąć. Chciałabym zlikwidować jak najwięcej trawy i zrobić taką szeroką rabatę. Czy to w ogóle jest możliwe?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 19:07, 23 kwi 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Tak sobie myślę, czy usypanie dwóch rabat wyniesionych ma jakiś sens? Gdybym chciała całość podnieść zbyt wiele krzewów uległoby raczej zniszczeniu
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
agaott 21:58, 23 kwi 2015


Dołączył: 03 maj 2014
Posty: 238
Hej. No nie macie łatwo Ja bym się wstrzymała z "podnoszeniem" terenu, tylko dosadzała i dosadzała. Pamiętaj - małymi kroczkami a do przodu (ciągle sobie to powtarzam ale czasami chcę biec). A masz już jakiś wstępny plan?
____________________
Aga-http://www.ogrodowisko.pl/watek/5573-sielsko-anielsko
Gosiek33 06:12, 24 kwi 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Witaj

wstępny plan jest choć tylko w głowie Na razie wytyczyłam kształt tej części ogrodu. Ale zdjęcie z drona by się przydało
Myślisz, że wystarczy zdejmowanie darni, niewielkie podsypanie dobrej ziemi i zaprawianie kolejnych miejsc pod rośliny?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:19, 24 kwi 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Teraz jestem na etapie czytania artykułów w ogrodowisku i podglądania różnych wątków na forum
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
agaott 13:23, 24 kwi 2015


Dołączył: 03 maj 2014
Posty: 238
Przyznam Ci się szczerze, że ja dopiero dojrzałam (i to nie całkiem) do stylu ogrodu - po 8 latach mieszkania. Najpierw chciałam wszystko i to już. Teraz analizuję jakiś tam plan, który mam w głowie, krok po kroku. Ja mam tak, że dopiero w odpowiednim czasie wpada mi do głowy idealne rozwiązanie. A jeżeli chodzi o miejsca pod roślinki - nigdy nie szalałam z kupowaniem super-extra ziemi. Po prostu zdejmowałam darń ,przekopałam i sadziłam. U mnie niestety jest glina i to taka porządna więc po jakimś czasie zastosowałam coś na kształt uźyźniacza glegowego (taki dla rolnictwa) i widzę efekty. Przynajmniej można wbić szpadel. Ale wszystko powoli, nie śpiesz się
____________________
Aga-http://www.ogrodowisko.pl/watek/5573-sielsko-anielsko
Gosiek33 16:07, 24 kwi 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
ha, glina choć bogata w składniki odżywcze, szczególnie dla cebulowych dobra. U mnie ziemi ogrodowej z 10 cm, pod spodem coś co z wykopów okolicznych przywieźli, też łopaty się wbić nie bardzo da. Ale już poczytałam o zielonym do dołu Zamierzam tak zacząć działać. Teraz przeszłam się po ogrodzie i patrzę jak bardzo szeroką rabatę sobie wytyczyłam. Ciekawa jestem czy to ma sens. Miejscami to 10 metrów !
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 18:14, 19 maj 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
metodą drobnych kroczków przesadziłam clematisa Piilu i derenia świdwa






powiększyłam miejsce dla rozchodników







____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 08:05, 20 lip 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Chyba najwyższa pora trochę pouzupełniać zdjęcia

majowy ogród






____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies