Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku

zawitka 14:00, 13 maj 2015


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14033
Wróciłam jeszcze do cięcia ----- nie wiem coto za jabłoń I co jej dałaś że jakaś dziwaczna .Nie bój się ciąć to zawsze wzmacnia drzewo ja zawsze mówię ryzyk fizyk Pokaż je lepiej to Ci podpowiem --powiadom mnie że masz lepsze zdjęcie
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
DorothaM 09:18, 14 maj 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
zawitka napisał(a)
Witaj Dorotko--- obejrzałam wątek I wróciłam na początek żeby Ci powiedzieć abyś przeanalizowała dokładnie co napisała Danusia Po pierwsze wywal całą mate bo to śmierć roślinom .Nie kupuj roślin od tak sobie bo wydasz dużo pieniędzy a radości będzie niewiele .Najpierw pomyśl o tym jaki chcesz mieć ogród I pomalutku go realizuj Nie załamujsię nie zrobisz ogrodu w jeden sezon to realizacja na pare ładnych lat .Szkoda że zmarnowałaś tyle roślin Pozdrawiam cieplutko



zawitka - dzięki że zawitałaś do mnie
cała mata została już usunięta zdjęcia wrzuciłam na stronie 3 z usuwania
rośliny kupowaliśmy wg.planu, który pokazałam na 1 stronie. Wszystkich nie mamy, bo wiadomo to kosztuje i stopniowo co roku coś kupowaliśmy, ale nie trzymamy się tego planu w 100% - nie chcemy kupować wszystkiego co nam zaproponowali.
Co rozumiesz przez "zmarnowałaś tyle roślin", bo nie za bardzo wiem o co chodzi o te sosny??
Padły 2 sosny, kolejne 3 są brązowe i wg.Danusi też pewnie padną Wszystkie były kupione w tej samej szkółce. Jak wykopię te 3, które są jeszcze w ziemi, to zrobię zdjęcia korzeniom, bo największe prawdopodobieństwo jest takie że korzenie są za krótko przycięte przez szkółkę. Mój M jak wyrwał 2 sosny (które wcześniej padły) powiedział, że korzenie miały gdzieś 10, max15cm. Nic nie padło oprócz sosen tfu tfu odpukać

Np.wiśnia, która nie wypuszcza pąków - nie była kupiona z "przypadku"
ale nie wiem dlaczego na dolnych gałęziach jest zielono a wszystkie górne mają kilka pąków/liści. A że się boję sama bez wiedzy i pytania przycinać, to mam tak samo co roku i się zastanawiam



Co do jabłoni - to zrobię zdjęcia, aby pokazać ją całą, pokazać jej długie gałązki
Postanowiłam, że utnę wszystkie dolne gałęzie po kwitnieniu - wtedy może będzie rosła wyżej te dolne gałęzie są chyba niepotrzebne







____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
zawitka 18:41, 14 maj 2015


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14033
Dorotko ---- oglądam to drzewko I szczerze powiem dziwnie to wygląda ---szczerze mówiąc jak żyję nie widziałam żeby tak drzewo rosło .Ja bym już ciachnęła dolne gałęzie bo one osłabiają je a jak utniesz to do zimy się wzmocni O żmarnowaniu roślin miałam na myśli że szkoda w tym sensie a jeśli się obraziłaś to przepraszam napewno nic złego nie miałam na myśli -żle to ujęłam
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
DorothaM 11:10, 15 maj 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
zawitka napisał(a)
Dorotko ---- oglądam to drzewko I szczerze powiem dziwnie to wygląda ---szczerze mówiąc jak żyję nie widziałam żeby tak drzewo rosło .Ja bym już ciachnęła dolne gałęzie bo one osłabiają je a jak utniesz to do zimy się wzmocni O żmarnowaniu roślin miałam na myśli że szkoda w tym sensie a jeśli się obraziłaś to przepraszam napewno nic złego nie miałam na myśli -żle to ujęłam



Nie, nie obraziłam się raczej pytałam o co chodzi.
Uciacham te gałęzie jabłonki, ale jak przestanie kwitnąć.
____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
Agawita 12:49, 29 maj 2015


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 412
Nie masz jeszcze czego żałować, powinnaś się cieszyć, że na tym etapie (początku zakładania ogrodu) trafiłaś na ogrodowisko. Znajdziesz tu bardzo dużo inspiracji, póki co skup się na przeglądaniu ogrodów aż trafisz na coś co Ci się spodoba, to będzie jak z zakochaniem się jak zaiskrzy to znak, że wiesz czego chcesz wtedy dopiero zaczniesz planować co gdzie i jak. Wszyscy Ci pomogą, doradzą, burza mózgów jest wskazana żeby nie popełniać wiele błędów. Wklejaj pomysły żeby było co analizować. Zrób listę roślin, kolorów które lubisz, ogranicz się do kilku gatunków a zobaczysz, że bedzie pięknie. Z drzew np. klony, buki, wiśnie ozdobne, miłorząb, grunecznik, brzoza itd., trawy (dużo traw i turzyc) bo robią świetną robotę, hortensje, żurawki, trochę bylin, trzmieliny, wrzosy, tak żeby o każdej porze roku ogród był efektowny zapomniałam jeszcze o berberysach i lawinie wręcz jej odmian, o każdej porze roku mają inny kolor i za tę zmienność je uwielbiam. Nic nie robisz a ogród sam się przeistacza i jeszcze jedno - nie kupuj pojedynczo roślin, w grupie będą się lepiej prezentować powodzenia i trzymam kciuki
____________________
Pozdrawiam Aga Czas na ogród
DorothaM 09:04, 01 cze 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Trochę mnie nie było, ale znowu choroby się przypałętały :/ każdy po kolei w domu chorował.

Wkleję trochę zdjęć jak wygląda teraz ogród. Fajnie jest, świeżo, wiosennie....ostatnio nawet pierwszy raz podcięłam drzewka i stwierdziłam, że...rzeczywiście - nie ma się czego bać Podcięłam:
- wiśnię - gałęzie, gdzie nie było ani jednego kwiatka i liścia,
- jabłko - wszystkie gałęzie, które były na dole i dziwnie rosły. Żałuję tylko, że tak późno, ale trudno.
- buk - też było sporo gałęzi, które nisko rosły i praktycznie leżały na ziemi.

Wiem, że wiele osób patrząc na mój ogród powie, że jest za dużo gatunków. Nie powiem, że nie, ale na pewno nie wykopię teraz roślin, które już wsadziliśmy. Nasz cel jest taki, aby było kolorowo....jedno przestaje kwitnąć, drugie zaczyna. Jest to ogród przy bloku, czyli wiadomym jest, że ludzie stojący na balkonie widzą co się u nas dzieje. Chcemy się zasłonić od ludzi patrzących jak tylko się da, ale nie płytami z Leroy/OBI na około ogrodu - nie chcemy robić tzw.zagrody. Wiem, że zupełnie się nie zasłonimy, bo to w końcu blok, a nie dom...robimy taras, na którym chcemy mieć parasol, aby z góry nikt nie zaglądał nam w kubek chociaż tyle. Taras ma być przedłużeniem salonu. Będę chciała nawet zmienić wyjście z salonu na taras, ale to z czasem, bo wiadomo wszystko kosztuje. Też Wam pokażę zdjęcia co i jak

Ostatnio wkleiłam Wam zdjęcie tarasu zrobionego z kostki. Chcemy zrobić jeszcze małą rabatę przy tarasie, ale nie wiem jakie rośliny mogłyby tam być. Pomysły mam i Wam je przedstawię, a Wy się wypowiecie jeżeli będziecie chcieli ale to po kolei
Najpierw kilka zdjęć jak jest teraz potem zdjęcie tarasu i rabaty.

Chciałam jeszcze dodać, że chyba zdjęcie maty zrobiło już swoje. Mąż mówi, że za wcześnie, a mi się wydaje, że nie....zdjęliśmy matę w odpowiednim czasie, tzn.zanim wszystko się budziło na wiosnę. Teraz choinki mają tak długie przyrosty, że patrzymy i podziwiamy, bo przez 2 - 3 lata, kiedy była ta mata, tak długich przyrostów nie było fajnie
____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
DorothaM 09:18, 01 cze 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Te świerki wyglądają najlepiej



z cisem



Tu kolejne z przyrostami..







jarzębina - rośnie jak szalona, długie gałęzie dostała w tym roku



Podcięta jabłoń



Sosna karłowa, która była kupiona w innej szkółce, jak te, które padły i widać, że się jej podoba. W zeszłym roku, jak była mata, nie miała tak długich przyrostów.







____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
DorothaM 09:24, 01 cze 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Konwalie











____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
DorothaM 09:39, 01 cze 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Zastanawiałam się co zrobić przed bukami i zrobiliśmy takie coś widać chyba, że siedzę na Ogrodowisku buki, bukszpany i żurawki.
Żurawki najjaśniejsze dostają plamy chyba od słońca i marnie wyglądają. Zamienię je na inne, ciemniejsze..











____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
DorothaM 09:46, 01 cze 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Agawita napisał(a)
Nie masz jeszcze czego żałować, powinnaś się cieszyć, że na tym etapie (początku zakładania ogrodu) trafiłaś na ogrodowisko. Znajdziesz tu bardzo dużo inspiracji, póki co skup się na przeglądaniu ogrodów aż trafisz na coś co Ci się spodoba, to będzie jak z zakochaniem się jak zaiskrzy to znak, że wiesz czego chcesz wtedy dopiero zaczniesz planować co gdzie i jak. Wszyscy Ci pomogą, doradzą, burza mózgów jest wskazana żeby nie popełniać wiele błędów. Wklejaj pomysły żeby było co analizować. Zrób listę roślin, kolorów które lubisz, ogranicz się do kilku gatunków a zobaczysz, że bedzie pięknie. Z drzew np. klony, buki, wiśnie ozdobne, miłorząb, grunecznik, brzoza itd., trawy (dużo traw i turzyc) bo robią świetną robotę, hortensje, żurawki, trochę bylin, trzmieliny, wrzosy, tak żeby o każdej porze roku ogród był efektowny zapomniałam jeszcze o berberysach i lawinie wręcz jej odmian, o każdej porze roku mają inny kolor i za tę zmienność je uwielbiam. Nic nie robisz a ogród sam się przeistacza i jeszcze jedno - nie kupuj pojedynczo roślin, w grupie będą się lepiej prezentować powodzenia i trzymam kciuki


Agawita - dzięki
Z drzew mam buki, wiśnię, grujecznik, traw nie mam za wiele..
Żurawki bardzo mi się spodobały.



Hortensje, żurawki od niedawna (piękne są) i wrzosy..

____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies