Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Garden Party

Pokaż wątki Pokaż posty

Garden Party

as226 01:20, 27 maj 2015


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 1126
Będę zaglądać
____________________
pozdrawiam Asia Zaczątek ogrodu
Toszka 08:55, 27 maj 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj, trafiłam na chybił trafił i przy okazji kilka rad podrzucę.
Nie skupiaj się na razie na poszczególnych rabatach, bo potem całościowo wyjdzie ci misz-masz. Moja rada od serca - pomyśl nad JUŻ posadzeniem dominant w punktach widokowych na ogród. W tym przypadku kupuj juz większe, o grubszych pniach drzewa. Nie pożałujesz za kilka lat żadnej wydanej złotówki.
Tu masz link (czytaj od pierwszej strony do kilkunastu), gdzie Danusia w jasny, obrazowy sposób wyjaśnia jak zakładać ogród http://www.ogrodowisko.pl/watek/56-moj-piekny-ogrod?page=7

Na tym etapie co jesteś zadbaj o przygotowanie gleby pod nasadzenia. Zapoznaj się z glebą. Pomyśl co tam będziesz chciała sadzić. Przygotuj za wczasu glebę w zależności od potrzeb przyszłych roślin. Zakup "wywrotkę" obornika. Rozplantuj. Przekop. Załóż kompostownik (duże miejsce wybierz) i wszystkie chwasty (bez nasion!) tam składuj. Kompost to podstawa, skarb i darmowy nawóz/podłoże do sadzenia i nawożenia. Na aktualnie niewykorzystanych fragmentach posiej rośliny na nawóz zielony (najlepiej motylkowe). Ziemia nie będzie niszczeć, chwasty nie będą rosły, a poplon nawiezie glebę. Pilnuj, by chwasty, które ci rosną w porę skosić choćby kosiarką - nie będą się siać, a ty zyskasz materiał na kompost.
Wyściółkuj ziemię przygotowaną pod rabaty, tak by chwasty się nie siały, a w tym czasie gleba przekopana z obornikiem i (polecam) mączką bazaltową "karmiły" ziemię. Ziemia poleżakuje, ułoży się, odpocznie i będzie gotowa do sadzenia. Ideałem jest przygotowanie gleby kilka miesięcy przed sadzeniem. Wtedy ma czas na zasiedlenie florą bakteryjną, na ożycie po przekopaniu i nawiezieniu nowej ziemi, na odzyskaniu wartości kapilarnych (podsiąkowych). Teraz, po nawiezieniu takiej ilości ziemi masz lazanię, a nie glebę. Wszystko potrzebuje czasu na ożycie, potrzebuje też materii organicznej by zacząć oddychać.

Jeśli masz przeczucie, że zaplanowanie rabat i obsadzeń cię przerasta, to poproś Danusię o projekt. Z Projektem będzie ci łatwiej, będziesz wiedziała co, gdzie będziesz sadzić. Będziesz miała orientację nad zachowaniem odległości, będziesz wiedziała gdzie wytyczyć ścieżki (najlepiej to na początku robić), oświetlenie, nawodnienie etc, czyli rzeczy, które śmiertelnika przerastają, a dla Szefowej to jak pstrykniecie palcami
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwka 12:39, 12 cze 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Heloł Kamila gdzie jesteś? Zrób sobie przerwę od pracy i pokaz coś tam wymyśliła
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
KamilaZS 20:50, 07 sie 2017


Dołączył: 04 maj 2015
Posty: 45
Wątek ledwo żywy Nawet nie będę wymyślać, że byłam zajęta . Zdjęcia na usprawiedliwienie .
____________________
garden party
koliber 18:54, 10 sie 2017


Dołączył: 07 sty 2017
Posty: 3649
Czuję straszny niedosyt

Proszę - jeśli to możliwe - o więcej zdjęć
____________________
Zielona przestrzeń
KamilaZS 16:41, 01 paź 2017


Dołączył: 04 maj 2015
Posty: 45
Jeszcze kilka zdjęć.
____________________
garden party
lindsay80 19:44, 01 paź 2017


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Śliczny ogród! Kamila co ile masz danice posadzone i jak szeroka jest ta rabata na której one rosną?
____________________
Tu ma być ogród :)
KamilaZS 09:05, 02 paź 2017


Dołączył: 04 maj 2015
Posty: 45
Witaj Lindsay80 -jak dobrze pamiętam to Damica jest sadzona co 80 cm, a rabata ma 100 cm. Kulki są jednak posadzone bliżej trawy bo chciałam zostawić więcej miejsca od strony podjazdu dla kilku nieposkromionych kierowców w rodzinie
____________________
garden party
KamilaZS 18:25, 04 paź 2017


Dołączył: 04 maj 2015
Posty: 45
Na ogrodzie już widać jesień , nawet czuć ją w powietrzu .



Zasadziłam dzisiaj kilkadziesiąt tulipanów i obchodząc ogród zauważyłam że coś zjada mojego bukszpana


Przeleciałam na szybko wątek o chorobach i szkodnikach bukszpanów i niestety stwierdzam, że nie jestem pewna werdyktu. Na wszelki wypadek proszę Was o zerknięcie i opinię.
____________________
garden party
iwka 19:48, 04 paź 2017


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
jak nie ma zielonych gąsienic czyli ćmy bukszpanowej to grzyb, u mnie też część tak wygląda
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies